ریزموج

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از مایکرو ویو)
پرش به: ناوبری، جستجو

به امواج الکترومغناطیسی با طول موج کمتر از امواج رادیویی و بیشتر از امواج فروسرخ، ریزموج[۱] گفته می‌شود.[نیازمند منبع] چنین به نظر می رسد که طول موج مایکروویو با توجه به نام آن، امواجی در طیف طول موج کمتر از یک میلی‌متر باشند و طول موج ریزموج‌ها تقریباً بین ۱ میلی‌متر (متناظر با بسامد ۳۰۰ گیگاهرتز) تا ۳۰ سانتیمتر (متناظر با بسامد ۱ گیگاهرتز) است.[نیازمند منبع] البته بر روی مرزهای این تعریف، اتفاق نظر نیست و برخی آن را از ۰٫۳ میلی‌متر در نظر می‌گیرند.[نیازمند منبع]این تعریف هم UHF و هم EHF(امواج میلی‌متری) را در بر می گیرد و منابع مختلف مرزهای متفاوتی را به کار می برند. در همه حالات ریزموج حداقل کل باند SHF( سه تا سی گیگاهرتز) را در بر می گیرد. با مهندسی امواج رادیویی، اغلب به محدوده بین 1 و 100 گیگاهرتز محدود می شود.

پیشوند "مایکرو" در مایکروویو به یک طول موج در محدوده میکرومتر اشاره نمی کند بلکه دلالت بر این دارد که ریزموج ها در مقایسه با امواج استفاده شده در انتشار رادیویی نوعی، کوچک هستند به طوری که طول موج های کوتاه تری دارند.

کاربردهای امواج مایکروویو (ریزموج)[ویرایش]

  • بهره یک آنتن متناسب بااندازه الکتریکی آن است . در فرکانس‌های بالاتر می توان از یک آنتن بااندازه‌ی فیزیکی مشخص بهره بالاتری دریافت نمود. در فرکانس‌های بالاتر پهنای باند بیشتری را می‌توان مورد استفاده قرار داد و پهنای باند بیشتر به معنای ظرفیت بیشتری برای حمل اطلاعات خواهد بود. در فرکانس 600 مگاهرتز پهنای باند 1% به معنای 6 مگاهرتز پهنای باند خواهد بود (مانند پهنای باند یک کانال تلویزیون) درحالی‌که، در فرکانس 60 گیگا هرتز پهنای باند 1% معادل 600 مگاهرتز (100 کانال تلویزیون) می باشد.
  • امواج مایکروویو روی خط دید (خط مستقیم) حرکت کرده و توسط یونیسفر منحرف نمی‌شوند چراکه امواج منحرف شده توسط یونیسفر دارای فرکانس‌های کمتری هستند درنتیجه امکان ایجاد خطوط ارتباطی با ظرفیت‌های بالا ( به صورت زمینی و یا ماهواره‌ای) فراهم می‌گردد.
  • سطح مؤثر انعکاس هدف ( سطح مقطع راداری ) متناسب باابعاد الکتریکی آن می‌باشد. این مسئله به همراه مشخصات بهره آنتن باعث می‌گردد که امواج مایکروویو بهترین باند فرکانسی برای عملکرد رادارها باشند.
  • تشدید های مختلف مولکولی، اتمی و هسته‌ای اغلب در فرکانس‌های مایکروویو اتفاق می‌افتد که این مسئله کاربردهای زیادی از جمله در علوم پایه، سنجش از راه دور، تشخیص پزشکی، مداوا و درمان و روش‌های آشپزی خواهد داشت .

منابع ماکروویو[ویرایش]

منابع ماکروویو پرقدرت برای تولید ریزموج ها از لامپ های خلا استفاده می کنند. این تجهیزات براساس قوانین مختلف لامپ های خلا فرکانس پایین با استفاده از حرکت بالستیک الکترون ها در یک خلا تحت تاثیر کنترل الکتریکی یا میدان های مغناطیسی عمل می کنند و شامل مگنترون، کلیسترون، لامپ موج رونده(TWT) و ژیروترون هستند. این تجهیزات روی حالت مدوله شده چگالی بیشتر از حالت مدوله شده جریان کار می کنند. این به این معنی است که آن ها روی بنیان توده های الکترون هایی که به صورت بالستیکی از میان آن ها پرش می کنند بیشتر از جریان پیوسته الکترون ها کار می کنند.

این متن اصلی مقاله‌است که از ترجمه کتاب [۲] برداشته شده‌است

پانویس[ویرایش]

  1. ریز موج واژهٔ مصوب فرهنگستان زبان و ادب فارسی به جای microwave در انگلیسی و در حوزهٔ فیزیک است. «واژه های مصوب». فرهنگستان زبان و ادب فارسی. بازبینی‌شده در ۲۳ دسامبر ۲۰۱۱. 
  2. دیوید ام پوزار، مهندسی مایکروویو، صفحه 23

منابع[ویرایش]

  • ام پوزار، دیوید. مهندسی مایکروویو. کتاب آیلار، 1390.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]