تابش گرمایی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
نمودار نشان دهندهٔ اوج طول موج و کل میزان تابیده شده که با توجه به قانون جابجایی واین با دما تغییر می‌کند.
تابش‌های گرمایی به شکل نور مریی قابل دید هستند.

تابش گرمایی تابش الکترومغناطیسی است که حاصل حرکت ذرات باردار در ماده (فیزیک) با دمایی بیش از صفر مطلق می‌باشد و این حرکت توسط نظریه جنبشی توضیح داده می‌شود. تمامی مواد با دمایی بیش از صفر مطلق از خویش تابش گرمایی ساطع می‌نمایند. برای مثال هنگامی که دمای جسمی بیش از صفر درجه مطلق است برخورد میان اتم‌های درون جسم سبب تغییر (افزایش) انرژی جنبشی اتم‌ها و مولکول‌ها درجسم می‌شود و این تغییر سبب شتاب بار/ یا نوسان دو قطبی می‌شود که منجر به تولید تابش الکترومغناطیسی می‌شود. تابش الکترومغناطیسی ساطع شده از یک جسم دارای طیف گسترده‌ای می‌باشد که نشان دهنده طیف گسترده‌ای از انرژی و شتابی است که حتی در دمای واحد رخ می‌دهد. نمونه‌هایی از تابش گرمایی عبارتند از: تابش زمینه کیهانی، نور و فروسرخ، که توسط آشکارساز فروسرخ قابل شناسایی هستند.

تابش گرمایی از قانون سرد شدن نیوتن و رسانش گرمایی متفاوت می‌باشد.

در تعادل ترمودینامیکی برای توضیح طیف تابش جسم سیاه که تنها وابسته به دمای جسم می‌باشد از قانون پلانک استفاده می‌شود و به منظور محاسبه بسامد تابش‌های ساطع شده، از قانون جابجایی وین و به منظور محاسبهٔ شدت تابش از قانون استفان‐بولتزمن استفاده می‌شود.

تابش گرمایی یکی از عناصر اساسی در انتقال گرما (به انگلیسی: Heat transfer) یک رشته از مهندسی حرارتی است می‌باشد که مربوط به تولید، استفاده، انتقال، تغییرات انرژی گرمایی و حرارت بین سیستم‌های فیزیکی است. انتقال گرما به مکانیسم‌های مختلفی تقسیم‌بندی می‌شود مانند رسانش گرمایی، انتقال، تشعشع گرمایی و انتقال انرژی با تغییرات فازی.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]