کارآگاه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Meyer Lansky NYWTS 3.jpg

کارآگاه، در حقیقت، فردی است که به وسیلهٔ مدارک موجود، مثلاً در صحنهٔ جرم، مطلب مهم و حائز اهمیتی را کشف می‌کند. کارآگاه‌های پلیس، از آثار انگشت، آثار دی‌ان‌ای، ردپاها و مسائلی مانند این، در کشفیات و استنتاج‌هایشان بهره می‌گیرند. همچنین، آن‌ها از طریق گفتگو با افراد حاضر در صحنهٔ جنایت، یا افرادی که به نحوی با جنایت مرتبطند و با تحقیق در رابطه با سابقهٔ افراد، اطلاعاتی راجع به جرم و جنایت کسب می‌کنند. لازم نیست که حتماً قتلی روی داده باشد. در سرقت‌ها، آدم‌ربایی ها، باج گیری‌ها و مسائل دیگری مانند این نیز، کارآگاه‌ها وارد عمل می‌شوند.

کارآگاه‌ها در رمان‌های پلیسی[ویرایش]

معروف‌ترین کارآگاه دنیا، که شهرت خود را مرهون استعداد خارق‌العاده اش در استنتاج است، کارآگاهی خیالی، به اسم شرلوک هولمز است. خالق او، آرتور کانن دویل، او را بسیار باهوش و بااستعداد در کشف جرم و جنایت خلق کرده‌است. به طوری که از ساده‌ترین مسائل، نتیجه‌گیری‌های بسیار پیچیده‌ای می‌کند. او، یک کارآگاه خصوصی است. یعنی برای ادارهٔ پلیس کار نمی‌کند.

همچنین، هرکول پوآرو، دومین کارآگاه دنیا، هرچند از این استعداد خارق‌العاده بی‌نصیب است، اما توجه زیادی به محیط اطرافش دارد. خالق او، آگاتا کریستی است.

و همچنین خانم مارپل که از آثار آگاتا کریستی است.