دهستان اسفندقه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
بخش اسفندقه
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانکرمان
شهرستانجیرفت
بخشبخش اسفندقه
جمعیت۷۲۲۴ نفر (سرشماری ۱۳۸۵)

بخش اسفندقه نام بخشی در بخش اسفندقه شهرستان جیرفت، استان کرمان در ایران است. براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۷۲۲۴ نفر (۱۵۴۹ خانوار) بوده‌است.لازم به ذکر است[۱]

منابع[ویرایش]

 1. «نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار ایران. بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی پارامتر |پیوند بایگانی= نیاز به وارد کردن |پیوند= دارد (کمک) در ۱ ژانویه ۲۰۱۳. از پارامتر ناشناخته |اسفندقه جيرفت در مسير پيشرفت جيرفت - ايرنا - اسفندقه، منطقه اي سرشار از مواد معدني و دارا بودن ظرفيت هاي گردشگري فوق العاده، سال ها در بن بست بي توجهي مسئولان قرار گرفته بود و امروز با حمايت دولت، از بن بست خارج شده و با تبديل شدن به بخش، در مسير پيشرفت و رونق اقتصادي قرار گرفته است. به گزارش ايرنا ، اسفندقه منطقه اي كوهستاني در حوزه شهرستان جيرفت بوده كه سالها با خنكاي نسيم كوهسارانش، گرماي اين ديار را براي اهالي مهربانش به عطري دلنشين تبديل كرده و همانند اسپندي خوشبو بر آتش گرماي سبزواران، رايحه مي اندازد. در سفري يكروزه براي معرفي جاذبه هاي اين بخش به همراه ابوذر عطاپور سرپرست فرمانداري جيرفت به اين منطقه سفر كرديم. بخش اسفندقه در فاصله 70 كيلومتري شهر جيرفت و در مسير جاده سد اين شهرستان واقع شده است لذا از سمت شهر جيرفت به اسفندقه ابتدا از فرودگاه جيرفت عبور و سپس به يك پل فلزي مي رسيم كه در نوع خود جالب توجه است و پس از رد شدن از اين پل به روستاي تنگ سرگز مي رسيم كه انگور و انجير اين منطقه در بين اهالي جنوب كرمان از شهرت خاصي برخوردار است. سپس به روستاي فردوس مي رسيم كه آثار قديمي ترين مدرسه جيرفت نيز در اين منطقه بجا مانده و پس از عبور از اين روستا به مركز بخش اسفندقه و روستاي دولت آباد مي رسيم كه سنگ فرش ها و بافت سنتي و خشت گلي اش چشم هر رهگذري را سِحر مي كند. اسفندقه ظرفيت هاي زيادي همچون قالي معروف گل سرخ و معادن كروميت بسيار غني را دارد كه بايد به طور جدي و با عزمي راسخ به معرفي چنين ظرفيت هايي پرداخته شود.
   • اراده دولت بر ارتقاي مناطق كم برخوردار است
  سرپرست فرمانداري جيرفت گفت: سياست تقسيمات كشوري هيات دولت در خصوص ارتقاي مناطق كم برخوردار، حاكي از اراده دولت در جهت خدمت رساني بهتر به مناطق كمتر توسعه يافته است. ابوذر عطاپور وزيري افزود: ارتقاي اسفندقه و علي آباد جيرفت با حمايت هاي دولت تدبير و اميد و پيگيري نماينده مردم جيرفت و عنبرآباد در مجلس شوراي اسلامي محقق شد لذا اگر توجه كنيم درمي يابيم كه دولت هاي يازدهم و دوازدهم طي سال هاي اخير توجه ويژه اي به مناطق محروم و كم برخوردار داشته اند. وي تصريح كرد: شهرستان جيرفت پيش از اين، از چهار بخش مركزي، اسماعيلي، ساردوئيه و جبالبارز تشكيل شده بود كه پس از اين ارتقا شاهد افزودن يك بخش و يك شهر ديگر به اين شهرستان هستيم. نماينده عالي دولت در جيرفت گفت: دولت يازدهم و دوازدهم نگاه ويژه اي به مناطق محروم داشته و تقسيمات جديد هيات دولت هم گواهي بر اين ادعاست. وي افزود: دولت علاوه بر تقسيمات كشوري، با فراهم كردن زيرساخت هاي گاز، آب، برق و فرودگاه در صدد توسعه و اعتلاي مناطق است تا با فراهم آوردن اين زيرساخت ها، زمينه سرمايه گذاري بخش خصوصي را فراهم كند. عطاپور وزيري پيشرفت هاي شهرستان جيرفت را نتيجه اتحاد و همدلي مسئولان و مردم برشمرد و گفت: با اين روحيه، شاهد پيشرفت روز افزون اين ديار هستيم لذا بايد اين روحيه حفظ و تداوم داشته باشد.
   • ارتقاي دهستان اسفندقه به دليل ظرفيت هاي اين منطقه بود
  نماينده مردم جيرفت و عنبرآباد در مجلس شوراي اسلامي گفت: پس از پيگيري هاي مستمر، شاهد ارتقاي دهستان اسفندقه به بخش بوديم كه اين مساله به دليل وجود ظرفيت هاي مختلف در منطقه است. يحيي كمالي پور به ظرفيت هاي بخش اسفندقه اشاره و تصريح كرد: معادن، بناهاي تاريخي، محوطه هاي باستاني و ظرفيت هاي كشاورزي از جمله نقاط قوت اين بخش است. وي مردم و سرمايه گذاران بخش خصوصي را به ايجاد بوم گردي در اين منطقه دعوت كرد و گفت: بايد از ظرفيت هاي اين بخش براي شكوفايي و اشتغالزايي منطقه استفاده كرد.
   • اسفندقه تمدني هشت هزار ساله دارد
  دهيار اسفندقه هم در اين بازديد به خبرنگار ايرنا گفت: بخش اسفندقه تمدني هشت هزار ساله دارد و هم اكنون شامل روستاهاي بنامي همچون دولت آباد، آبشور و حسين آباد بوده و شامل 80 روستا با جمعيت 14 هزار نفر است. منصور ابوسعيدي، منطقه باستاني فتح آباد (گاوكشي) را از محوطه هاي تاريخي جنوب كرمان برشمرد و گفت: اين منطقه باستاني توسط دكتر نادر عليدادي سليماني حفاري و مستنداتي از اين منطقه براي ميراث فرهنگي ارسال شده كه طي نظر كارشناسان، قدمت اين منطقه هشت هزار سال و تقريبا 850 سال بيشتر از قدمت محوطه تاريخي كنارصندل است. وي ادامه داد: مقبره ميرحيدر، مقر حكومتي اميرحيدر بوده كه به وصيت خودش، خودش و فرزندانش در اين مكان دفن شده اند. ابوسعيدي با بيان اينكه قلعه ميرحيدر جاذبه گردشگري زيادي دارد، اظهار داشت: تنها مشكل اين مقبره نبود راه آسفالته و بودن اين مقبره در زميني بين وراث و قرار گرفتن در كنار رودخانه فصلي است لذا از اداره راه شهرستان تقاضاي رسيدگي به وضعيت اين مسير را داريم. وي قلعه محمدباقر خان ابوسعيدي را از جمله آثار ديگر اين منطقه برشمرد و گفت: اين قلعه شامل بادگير، حوض خانه، ميهمان خانه، پنج دري، زيرزمين و كرياس است و قدمت اين بنا به دوره قاجاريه، تقريبا 105 سال پيش برمي گردد. وي قالي گل سرخ اسفندقه را نيز يكي از صنايع دستي منحصر بفرد اين منطقه برشمرد و گفت: 10 نفر فعال قاليباف در اين منطقه وجود دارد كه نيازمند حمايت مالي هستند. وي به راه اندازي كارگاه فرش بافي وابسته به شركت فرش ايران در سال 1386 اشاره كرد و گفت: اين كارگاه از سال 1392 غيرفعال بوده و نيازمند حمايت مالي بخش خصوصي است. دهيار اسفندقه به ظرفيت كشاورزي اين بخش اشاره و تصريح كرد: پسته، بادام، گردو، انار و انواع ميوه هاي سردسيري از ظرفيت هاي كشاورزي و باغي اين منطقه بشمار مي آيند. ابوسعيدي اظهار داشت: بيش از 300 هكتار پسته در اين منطقه وجود دارد و ظرفيت خوبي براي منطقه بشمار مي رود.
   • قالي معروف گل سرخ اثري مختص به اسفندقه است
  شهروند جيرفتي هم قالي گل سرخ اسفندقه را اثر منحصر بفرد اين منطقه برشمرد و گفت: اين اثر دست بافت ظرفيت خوبي براي صادرات و نيازمند توجه ويژه مسئولان است. محمد نظري افزود: قالي گل سرخ اسفندقه مي تواند سفيري براي معرفي بخش اسفندقه و شهرستان جيرفت باشد. قالي گل سرخ اسفندقه، سمبلي از پيوند تاريخ و فرهنگ جنوب استان كرمان است كه زير بار مصائب اقتصادي و ضعف هاي مديريتي دهه هاي 70 و 80 به دست فراموشي سپرده شده و به تدريج از هستي با شكوه خود به سمت نيستي و نابودي غريبانه اي پيش مي رود و مي طلبد هر چه سريعتر براي احياي اين هنر اصيل، تدبيري شود.=
  صرف‌نظر شد (کمک);
  پارامتر |پیوند= ناموجود یا خالی (کمک); پارامتر |تاریخ بازیابی= نیاز به وارد کردن |پیوند= دارد (کمک)