جان کوینزی آدامز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
جان کوینزی آدامز
JQA Photo.tif
Glass collodion negative copy c. 1860 of a داگرئوتایپ of John Quincy Adams in 1847 or 1848, attributed to متیو بریدی (retouched)
۶ام رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا
مشغول به کار
۴ مارس ۱۸۲۵ – ۴ مارس ۱۸۲۹
معاون رئیس‌جمهورجان سی. کلهون
پس ازجیمز مونرو
پیش ازاندرو جکسون
۸ام وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا
مشغول به کار
۲۲ سپتامبر ۱۸۱۷ – ۴ مارس ۱۸۲۵
رئیس جمهورجیمز مونرو
پس ازجیمز مونرو
پیش ازهنری کلی
United States Minister to the
Court of St. James's
مشغول به کار
۲۸ آوریل ۱۸۱۴ – ۲۲ سپتامبر ۱۸۱۷
نامزد کنندهجیمز مدیسون
پس ازJonathan Russell (کفیل)
پیش ازRichard Rush
کاردار United States در Russia
مشغول به کار
۵ نوامبر ۱۸۰۹ – ۲۸ آوریل ۱۸۱۴
نامزد کنندهجیمز مدیسون
پس ازWilliam Short
پیش ازجیمز ای. بیرد پدر
کاردار United States در Prussia
مشغول به کار
۵ دسامبر ۱۷۹۷ – ۵ مه ۱۸۰۱
نامزد کنندهجان آدامز
پس ازتشکیل پست
پیش ازHenry Wheaton
کاردار United States در the Netherlands
مشغول به کار
۶ نوامبر ۱۷۹۴ – ۲۰ ژوئن ۱۷۹۷
نامزد کنندهجرج واشینگتن
پس ازWilliam Short
پیش ازWilliam Vans Murray
سناتور ایالات متحدهٔ آمریکا
از ماساچوست
مشغول به کار
۴ مارس ۱۸۰۳ – ۸ ژوئن ۱۸۰۸
پس ازجاناتان میسون
پیش ازجیمز لوید کارولین
عضو مجلس نمایندگان ایالات متحده
از مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا حوزهٔ 8th
مشغول به کار
۴ مارس ۱۸۴۳ – ۲۳ فوریه ۱۸۴۸
پس ازWilliam Calhoun
پیش ازHorace Mann
عضو مجلس نمایندگان ایالات متحده
از مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا حوزهٔ 12th
مشغول به کار
۴ مارس ۱۸۳۳ – ۳ مارس ۱۸۴۳
پس ازJames Hodges
پیش ازGeorge Robinson
عضو مجلس نمایندگان ایالات متحده
از مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا حوزهٔ 11th
مشغول به کار
۴ مارس ۱۸۳۱ – ۳ مارس ۱۸۳۳
پس ازJoseph Richardson
پیش ازJohn Reed
اطلاعات شخصی
زاده۱۱ ژوئیهٔ ۱۷۶۷
برینتری، Province of Massachusetts Bay
(اکنون Quincy, ماساچوست، U.S.)
درگذشت۲۳ فوریهٔ ۱۸۴۸ (۸۰ سال)
واشینگتن، دی.سی.
آرامگاهUnited First Parish Church
Quincy, Massachusetts
حزب سیاسیفدرالیست (۱۷۹۲–۱۸۰۸)
دموکرات-جمهوری‌خواه (۱۸۰۸–۱۸۳۰)
جمهوری‌خواه ملی (۱۸۳۰–۱۸۳۴)
Anti-Masonic (۱۸۳۴–۱۸۳۸)
ویگ (۱۸۳۸–۱۸۴۸)
همسر(ان)Louisa Johnson
(ا. ۱۷۹۷–۱۸۴۸)
فرزندان۴, شامل جورج واشینگتن، جان دوم، چارلز فرانسیس
محل
تحصیل
Harvard University
مذهبیونیتارین[۱][۲]
امضاCursive signature in ink

جان کوینزی آدامز (به انگلیسی: John Quincy Adams) (زاده ۱۱ ژوئیه ۱۷۶۷ – درگذشته ۲۳ فوریه ۱۸۴۸) وی ششمین رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا است که بین سال‌های ۱۸۲۵ تا ۱۸۲۹ رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا بود. این دوران هم‌زمان با ۱۲۰۳ تا ۱۲۰۷خورشیدی و سال‌های پایانی سلطنت فتحعلی‌شاه قاجار است. درهمین سال‌ها بود که عهدنامه ترکمانچای میان ایران و روسیه منعقد شد.[۳]

زندگی‌نامه[ویرایش]

جان کوینزی آدامز نخستین رئیس‌جمهوری آمریکا است که خود فرزند یکی از رؤسای جمهوری پیشین آمریکا بود. وی از دیدگاه کاری، دیدگاه‌ها و خلق و خو با پدرش جان آدامز، دومین رئیس‌جمهوری آمریکا، برابری می‌کرد.

جان کوینزی آدامز در سال ۱۷۶۷ در برینتری ماساچوست متولد شد. در کودکی شاهد جنگ‌های انقلابی آمریکا بود، در اروپا به عنوان منشی پدرش که سفیر آمریکا بود کار می‌کرد و این تجربه از او زبانشناسی خبره و نویسنده‌ای توانا ساخت.

جان کوینزی آدامز دانش‌آموخته حقوق از کالج هاروارد بود. در سن ۲۶ سالگی به عنوان کاردار آمریکا به هلند رفت، سپس ترفیع گرفت و به سفارت برلین اعزام شد. در سال ۱۸۰۲ به عضویت سنای آمریکا انتخاب شد. شش سال بعد پرزیدنت مدیسون، جان کوئینسی آدامز را به عنوان کاردار به روسیه فرستاد.

در دوران ریاست جمهوری مونرو، جان کوینزی آدامز به عنوان وزیر امور خارجه خدمت می‌کرد و شاید بتوان گفت که او یکی از بزرگترین وزرای امور خارجه در تاریخ آمریکاست. در زمان خدمت وزارت امور خارجه با همکاری انگلستان ترتیب اشغال مشترک منطقه اورگان را فراهم آورد و در تنظیم دکترین مونرو به پرزیدنت مونرو کمک کرد. در دوره وزارت جان کوینسی آدامز، اسپانیا فلوریدا را به آمریکا واگذار کرد.

جان کوینزی آدامز به عنوان وزیر امور خارجه، بر اساس عرف سیاسی اوایل قرن نوزدهم، وارث سیاسی رئیس‌جمهوری در نظر گرفته می‌شد، اما شیوه سنتی انتخاب رئیس‌جمهوری در حال عوض شدن بود.[۴]

ریاست جمهوری ۱۸۲۵–۱۸۲۹[ویرایش]

در داخل تنها حزب آمریکا در آن زمان انشعاباتی در حال شکل‌گیری بود و هر گروه نامزدی برای انتخابات ریاست جمهوری داشت. جان کوینزی آدامز، نامزد شمالی‌ها از ژنرال اندرو جکسون در هردو رای‌گیری الکترال و عمومی عقب‌تر بود، اما از ویلیام کرافورد و هنری کلی رأی بیشتری بدست آورد. از آنجا که هیچ‌یک از نامزدها اکثریت آرای الکترال را کسب نکرده بودند، مجلس نمایندگان آمریکا می‌بایست از میان سه نامزدی که بیشترین رأی را آورده بودند، رئیس‌جمهوری آمریکا را برگزیند و به این ترتیب جان کوینزی آدامز ششمین رئیس‌جمهوری آمریکا شد. در آن زمان ایالات متحده ۱۲ میلیون و ۸۶۶ هزارو ۲۰ نفر جمعیت داشت.

جان کوینزی آدامز، کلی را به سمت وزارت خارجه منصوب کرد.

اندرو جکسون شکست خورده در انتخابات و طرفدارانش، اتهام زد و بند و تطمیع سیاسی را مطرح و بلافاصله تبلیغات را برای انتخابات دور آتی ریاست جمهوری آغاز کردند.

آدامز با وجود آنکه می‌دانست در کنگره با دشمنی‌ها و مخالفت‌هایی مواجه خواهد شد، در نخستین پیام سالانه اش از برنامه‌های ویژه ملی که در نظر داشت خبر داد.

او طرح پیوند دادن بخش‌های مختلف دولت فدرال را از طریق شبکه‌ای از کانال و اتوبانها پیشنهاد کرد. وی همچنین از آمریکا خواست تا از طریق تأسیس دانشگاهی ملی، حمایت مالی از پروژه‌های علمی و احداث یک رصد خانه در زمینه توسعه هنر و علوم پیشتاز باشد.

منتقدان آدامز چنین تدابیری را فراتر از محدوده قانون اساسی می‌دانستند.[۴]

انتخابات ۱۸۲۸[ویرایش]

دوره چهار ساله ریاست جمهوری جان آدامز در سال ۱۸۲۸ رو به پایان بود. در مبارزات انتخاباتی طرفداران جکسون، او را به فساد، اختلاس و سوءاستفاده از اموال عمومی متهم کردند. جان کوینزی آدامز فردی نبود که اینگونه اتهامات را به راحتی تحمل کند. او پس از شکست خوردن در انتخابات به ماساچوست بازگشت تا باقی عمرش را با مطالعه و پژوهش در مزرعه اش سپری کند.

سال ۱۸۳۰، دو سال بعد از پایان دوره ریاست جمهوری، آدامز به‌طور غیرمنتظره‌ای، به عنوان نماینده منطقه پلیموت در مجلس نمایندگان آمریکا انتخاب شد و به این ترتیب دو دهه پایانی عمرش را در مقام رهبری قدرتمند سپری کرد. او همچنین در راه آزادی‌های مدنی بسیار تلاش کرد.

نمایندگان ایالت‌های جنوبی آمریکا در سال ۱۸۳۶ در کنگره قانونی را تصویب کردند که بر اساس آن هر درخواستی علیه برده داری به‌طور اتوماتیک مسکوت گذاشته می‌شد. جان کوئینسی آدامز به مدت هشت سال بی‌وقفه با این قانون مبارزه کرد تا بالاخره توانست آن را لغو کند.

آدامز در سال ۱۸۴۸ در صحن مجلس نمایندگان سکته کرد و بر زمین افتاد. او را به اتاق ریاست مجلس بردند. آدامز دو روز بعد همان‌جا درگذشت. جان کوینزی آدامز را در کوینزی ماساچوست در کنار پدر، مادر و همسرش دفن کردند. جان کوینزی آدامز مردی بود که تا لحظه آخر برای آنچه که درست می‌پنداشت، جنگید.[۴]

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

زیرنویس[ویرایش]

  1. "American President: John Quincy Adams: A Life in Brief". MillerCenter.org. Archived from the original on 11 June 2015. Retrieved July 4, 2012.
  2. "John Quincy Adams". uua.org. Retrieved July 4, 2012.
  3. «جان کوئینسی آدامز». voanews.com. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۱ مه ۲۰۱۲. دریافت‌شده در ۳ مه ۲۰۱۲.
  4. ۴٫۰ ۴٫۱ ۴٫۲ «جان کوئینسی آدامز». voanews.com. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۱ مه ۲۰۱۲. دریافت‌شده در ۳ مه ۲۰۱۲.