وارن کریستوفر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
وارن کریستوفر
وارن کریستوفر
۶۳مین وزیر امور خارجه ایالات متحده
دوره مسئولیت
۲۰ ژانویه ۱۹۹۳ – ۱۷ ژانویه ۱۹۹۷
رئیس‌جمهوربیل کلینتون
پس ازجیمز بیکر
پیش ازمادلین آلبرایت
جانشین وزیر امورخارجه آمریکا
دوره مسئولیت
۱۹۷۷ – ۱۹۸۱
اطلاعات شخصی
زاده
وارن مینور کریستوفر

۲۷ اکتبر ۱۹۲۵
اسکرانتون، داکوتای شمالی
درگذشته۱۸ مارس ۲۰۱۱ (۸۵ سال)
لوس آنجلس، کالیفرنیا
ملیت ایالات متحده آمریکا
حزب سیاسیدموکرات
فرزندانلین، اسکات، توماس، کریستین
محل تحصیللیسانس از دانشگاه یو اس سی
دکترای رشته حقوق از دانشگاه استنفورد
پیشهوکیل، حقوقدان، سیاستمدار
تخصصمدیر انجمن بار سندیکای وکلا در لس آنجلس
امضا

وارن مینور کریستوفر (به انگلیسی: Warren Minor Christopher) (زاده ۲۷ اکتبر ۱۹۲۵ – درگذشته ۱۸ مارس ۲۰۱۱) شصت و سومین وزیر امورخارجه، وکیل و حقوقدان آمریکایی بود که در سال ۱۹۲۵ در ایالت داکوتای شمالی متولد شد. با شروع جنگ جهانی دوم، وی که مشغول تحصیل در دانشگاه ردلندز[۱][۲] بود، به منظور شرکت در جنگ و با ورود به دوره افسری نیروی دریایی[۱][۲]در دانشگاه یو اس سی مشغول خدمت بر روی یک نفت کش در اقیانوس آرام شد. وی متعاقباً دکترای خود را در رشته حقوق از دانشگاه استنفورد دریافت کرد.[۱][۲]

کریستوفر در سال ۱۹۷۷ به عنوان جانشین وزیر امورخارجه آمریکا سوگند خورد و تا سال ۱۹۸۱ در این سمت برجا ماند. کریستوفر را به عنوان یکی از کسانی می‌شناسند که با رایزنی ماهرانه با ایرانیان (به رهبری صادق طباطبایی در شهر بن پایتخت آلمان غربی و کشور الجزایر) موجب آزادی ۵۲ نفر از افراد بازداشت شده مقیم در سفارت آمریکا در ایران در ماجرای دستگیریهای سفارت آمریکا در تهران شد در حالیکه آمریکا پس از آزادی شهروندانش به هیچ‌یک از تعهداتش در این توافقات از جمله آزادسازی اموال توقیف شده ایرانیها در آمریکا عمل نکرد.[۳][۴] تاریخ این رخداد در مستند ایران و غرب: مردی که دنیا را تغییر داد به ثبت رسیده‌است.

آقای کریستوفر همچنین مدیر انجمن بار [سندیکای وکلا] در لس آنجلس بود. وی از سال ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۷ در دوران زمامداری بیل کلینتون به عنوان وزیر امورخارجه آمریکا خدمت کرد.

منابع[ویرایش]

https://web.archive.org/web/20111225053826/http://dosfan.lib.uic.edu/ERC/biographies/christopher.html