بطلمیوس سوم اورژتس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

بطلمیوس سوم اورژتس (یونانی: Πτολεμαῖος Εὐεργέτης; c. 280 BC[۲] – November/December 222 BC (aged c. 60)[۲]) فرمانروا اهل مصر باستان بود.

بطلمیوس سوم یورجتس سومین فرعون از سلسله بطلمیوس در مصر از ۲۴۶ تا ۲۲۲ قبل از میلاد بود. پادشاهی بطلمیوس در دوران سلطنت خود، که توسط پدرش بطلمیوس دوم فیلادلفوس آغاز شد، به اوج اقتصادی و سیاسی رسید.

بطلمیوس سوم پسر ارشد بطلمیوس دوم و ارسینوی اول بود. وقتی بطلمیوس سوم جوان بود، مادرش رسوا شد و او از جانشینی حذف شد. وی در اواخر سالهای ۲۵۰ قبل از میلاد به عنوان وارث تاج و تخت بازگردانده شد و در ۲۴۶ قبل از میلاد مسیح بدون هیچ مشکلی جانشین پدرش شد. پس از جانشینی، بطلمیوس سوم با برنیس دوم، ملکه سلطنتی سیرنایکا ازدواج کرد و در نتیجه قلمرو او را به قلمرو بطلمیوس وارد کرد. در جنگ سوم سوریه (۲۴۶–۲۴۱ قبل از میلاد)، بطلمیوس سوم به امپراتوری سلوکیان حمله کرد و تقریباً یک پیروزی کامل کسب کرد، اما در نتیجه قیام در مصر مجبور به ترک آن کارزار شد. پس از این شورش، بطلمیوس با نخبگان کاهنی مصر پیوند نزدیکتری برقرار کرد.

در اژه، بطلمیوس سوم با شکست ناوگان خود در آنتگونیدها در نبرد آندروس در حدود ۲۴۶ قبل از میلاد متحمل شکست شدیدی شد، اما وی در بقیه دوران سلطنت خود همچنان به حمایت مالی از مخالفان آنها در سرزمین اصلی یونان ادامه داد. پس از مرگ مرگ پسر بزرگش، بطلمیوس چهارم جانشینش شد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Clayton (2006) p.  208
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ ۲٫۲ ۲٫۳ ۲٫۴ Bennett, Chris. "Ptolemy III". Egyptian Royal Genealogy. Retrieved 13 October 2019.
  3. (Hölbl 2001، ص. 63)

پیوند به بیرون[ویرایش]

بطلمیوس سوم اورژتس
زادهٔ: Unknown درگذشتهٔ: 222 BC
پیشین:
بطلمیوس دوم
فهرست فرعون‌ها
246–222 BC
پسین:
Ptolemy IV