آمنمهات سوم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
تندیس سر آمنمحات سوم در موزه لوور

آمِنِمحات سوم (Amenemhat به قبطی باستان به معنای آمون در روبروست.)(فرمانروایی ۱۸۶۰-۱۸۱۴ (پیش از میلاد)) فرعون دوازدهمین دودمان مصر باستان بود. او بزرگ‌ترین فرمانروای پادشاهی میانه مصر بود. او بیست سال در کنار پدرش سسوستریس سوم و باهم به فرمانروایی پرداخته بود. نام دیگر وی نیماتره Nimaatre بود به معنای وابسته به بخشش ره.

او نخستین هرم را در دهشور ساخت(هرم سیاه)، ولی برای پاره‌ای مشکل ساختش رها شد. پس از پانزده سال که از پادشاهی او می‌گذشت، فرعون تصمیم به ساخت هرم دیگری در هواره گرفت. هرم دهشور برای خاکسپاری چند تن از زنان دودمان پادشاهی به کار گرفته شد.

هرم آرامگاه او در هواره نزدیکی فیوم همان است که هرودوت و دیودوروس سیکولوس از آن با نام دخمه پرپیچ‌وخم نامبرده‌اند. استرابون از این هرم به عنوان یک شگفتی جهان نام می‌برد. برای این هرم از تدبیرهای امنیتی ویژه‌ای سود برده شده بود. با اینهمه به آرامگاه وی در روزگار گذشته دستبرد زده شده است. دختر وی نفرپتاه در هرم دیگری -که در ۱۹۵۶ یافته شد- به خاک سپرده شد.

پس از او آمنمحات چهارم به پادشاهی رسید، او واپسین شاه از دودمان دوازدهم بود.

منابع[ویرایش]

  • W. Grajetzki، The Middle Kingdom of Ancient Egypt: History, Archaeology and Society، Duckworth, London 2006 ISBN 0-7156-3435-6, 58-61

پیوند به بیرون[ویرایش]