مرنپتاه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
تابوت سنگی مرنپتاه

مِرنِپتاه (پادشاهی: ژوئیه یا اوت ۱۲۱۳ - ۲ مه ۱۲۰۳ (پیش از میلاد)) فرعون مصر باستان از دودمان نوزدهم بود.

او سیزدهمین پسر رامسس دوم بود و از آنجا که همه برادران بزرگ‌ترش مرده‌بودند وی به پادشاهی رسید. او با نام بااِن‌ره‌مِری‌نِتجِرو Ba-en-re Mery-netjeru(به معنای روح ره مورد مهر خدایان است.) بر تخت نشست.

او با خواهرش «شهبانو ایسنوفرت» پیمان زناشویی بست. او شاید زناشویی دیگری هم انجام داده باشد. می‌نماید که «ستی دوم» فرزند او از ایسنوفرت بوده‌باشد.

مرنپتاه در زمان پادشاهی اش چندین لشکرکشی انجام داد که یکی از آنها جنگ با لیبی بود. لیبیایی‌ها به دشمنان دریایی مصر که از غرب به این سرزمین می‌تاختند یاری‌رسانده بودند. او همچنین لشکرکشی به کنعان داشته است.

مرگ[ویرایش]

هنگامی که تصمیم گرفته شد بر روی جسد این فرعون(مرنپتاه) تحقیق وترمیم انجام گیردموریس بوکای پزشک مسلمان فرانسوی و عضو جامعه فرانسوی مصر شناسیبه عنوان رئیس گروه تحقیق و ترمیم جسد وی انتخاب شد، او بر خلاف سایرین که قصد ترمیم جسد داشتند، در صدد کشف راز و چگونگی مرگ این فرعون بود.

پژوهش های بوکای همچنان ادامه داشت تا اینکه در ساعات پایانی شب نتایج نهایی ظاهر شد بقایای نمکی که پس از ساعت ها تحقیق بر حسد فرعون کشف شد دال بر این بود که او در دریا غرق شده و مرده است و پس از خارج کردن جسد او از دریا برای حفظ جسد، آن را مومیایی کرده اند. اما مسئله غریب و آنچه باعث تعجب بیش از حد پروفسور بوکای شده بود این مسئله بود که چگونه این جسد سالمتر از سایر اجساد، باقی‌مانده در حالی که این جسد از دریا بیرون کشیده شده است.

حیرت و سردرگمی پروفسور دوچندان شد وقتی دید نتیجه تحقیق کاملاً مطابق با نظر مسلمانان در مورد غرق شدن فرعون است و از خود سئوال می کرد که چگونه این امر ممکن است با توجه به اینکه این مومیایی در سال ۱۸۹۸ میلادی و تقریباً در حدود ۲۰۰ سال قبل کشف شده است،در حالی که قرآن مسلمانان قبل از ۱۴۰۰ سال پیدا شده است؟!

لذا بعد از اتمام کار به کشورهای اسلامی سفر کرد و به تحقیق پرداخت تا بالاخرة آیه ۹۲ سوره یونس را برایش خواندند.به این صورت بود که به دین اسلام مشرف شد. در سوره یونس چنین آمده است:

«و فرزندان اسرائیل را از دریا گذراندیم پس فرعون و سپاهیانش از روی ستم و تجاوز آنان را دنبال کردند تا وقتی که در شرف غرق شدن قرار گرفت گفت ایمان آوردم که هیچ معبودی جز آنکه فرزندان اسرائیل به او گرویده‌اند نیست و من از تسلیم‌شدگانم (۹۰)


وَجَاوَزْنَا بِبَنِی إِسْرَائِیلَ الْبَحْرَ فَأَتْبَعَهُمْ فِرْعَوْنُ وَجُنُودُهُ بَغْیًا وَعَدْوًا حَتَّی إِذَا أَدْرَکَهُ الْغَرَقُ قَالَ آمَنتُ أَنَّهُ لا إِلِهَ إِلاَّ الَّذِی آمَنَتْ بِهِ بَنُو إِسْرَائِیلَ وَأَنَاْ مِنَ الْمُسْلِمِینَ ﴿۹۰﴾

اکنون در حالی که پیش از این نافرمانی می‌کردی و از تباهکاران بودی (۹۱)


آلآنَ وَقَدْ عَصَیْتَ قَبْلُ وَکُنتَ مِنَ الْمُفْسِدِینَ ﴿۹۱﴾

پس امروز تو را با زره [زرین] خودت به بلندی [ساحل] می‌افکنیم تا برای کسانی که از پی تو می‌آیند عبرتی باشد و بی‌گمان بسیاری از مردم از نشانه های ما غافلند (۹۲)


فَالْیَوْمَ نُنَجِّیکَ بِبَدَنِکَ لِتَکُونَ لِمَنْ خَلْفَکَ آیَةً وَإِنَّ کَثِیرًا مِّنَ النَّاسِ عَنْ آیَاتِنَا لَغَافِلُونَ ﴿۹۲﴾»

<<

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]