دودمان آنتیگونی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
دودمان آنتیگونی
Δυναστεία των Αντιγονιδών
Dunasteia ton Antigonidon
Δυναστεία των Αντιγονιδών

 

۳۰۶–۱۶۸ پیش از میلاد
 

سرزمین‌های کرانهٔ مدیترانه در عصر هلنی، قلمرو دودمان آنتیگونی با رنگ آبی تیره نمایش داده شده‌است.
پایتخت ?
زبان‌(ها) یونانی
دین دین باستانی یونان
دولت پادشاهی
پادشاه
 - ۳۰۶ – ۳۰۱ پیش از میلاد آنتیگون یکم
 - ۱۷۹ – ۱۶۸ پیش از میلاد پرسئوس مقدونی
دوره تاریخی هلنی
 - تأسیس ۳۰۶
 - فتح انطاکیه به دست پومپه
 - انقراض به دست روم ۱۶۸ پیش از میلاد

دودمان آنتیگونی(به یونانی: Δυναστεία των Αντιγονιδών) فرزندان آنتیگون یکم -از سرداران اسکندر مقدونی- بودند که بر بخشی از متصرفات اسکندر فرمان می راندند. دودمان آنتیگونی یکی از چهار دودمان بنیادنهاده شده به دست سرداران اسکندر بود. سه دودمان دیگر سلوکیان، دودمان بطلمیوسی و دودمان آتالی بودند.

آنتیگون یکم بر بسیاری از سرزمین‌های زیر فرمان دودمان آنتیپاتری در مقدونیه، و نیز بیشتر آسیای کوچک و شمال سوریه فرمان می‌راند. او کوشید تا سراسر قلمرو اسکندر را از آن خود کند، ولی در ۳۰۱ پیش از میلاد در نبرد ایپسوس شکست‌خورد و جان‌باخت. پسر او دمیتریوس یکم چند سال پس از آن کوشید مقدونیه را بگشاید، ولی راه به جایی نبرد، شکست خورد و در زندان درگذشت. پس از یک دورهٔ فترت آنتیگون دوم توانست خاندانش را بر عمدهٔ مقدونیه و دولت‌شهرهای یونانی در ۲۷۶ پیش از میلاد چیره‌سازد.

واپسین پادشاه این خاندان پرسئوس مقدونی بود که تاب ایستادگی در برابر پیشروی روم را نیاورد و در ۱۶۸ پیش از میلاد در نبرد پیدنا شکست‌خورد و دودمانش از میان رفت.

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors، "Antigonid dynasty،" Wikipedia، The Free Encyclopedia، http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Antigonid_dynasty&oldid=473965237 (accessed March ۱۳، ۲۰۱۲).