پرش به محتوا

آنتیوخوس دوم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
آنتیوخوس دوم
تترادراخما آنتیوخوس دوم
باسیلیوس امپراتوری سلوکی
سلطنت۲۶۱–۲۴۶ پ. م
پیشینآنتیوخوس یکم
جانشینسلوکوس دوم
زادهح. ۲۸۶ پ. م
سوریه
درگذشته۲۴۶ پ. م
آناتولی
همسر(ان)لائودیس یکم
برنیس
فرزند(ان)از لائودیس:
از برنیس:
دودمانسلوکیان
پدرآنتیوخوس یکم
مادراستراتونیس
آنتیوخوس دوم

آنتیوخوس دوم تئوس (به یونانی: Αντίοχος Β' Θεός)(۲۸۶-۲۶۴ (پیش از میلاد)) پادشاه سلوکی از ۲۶۱[۱] تا سال مرگش بود (۲۵ سال). لقب او تئوس در زبان یونانی به معنای خداست.

زندگی و پادشاهی

[ویرایش]
انتیوخوس دوم

آنتیوخوس دوم کوچکترین پسر آنتیوخوس یکم از همسرش استراتونیس سوری بود. او میراث بر جنگ‌های سوری با مصر باستان بود و این دومین جنگ را در کرانه‌های آسیای کوچک پی گرفت. خشونت او در این جنگ‌ها برایش لقب تئوس (=خدا) را به ارمغان آورد.

در کشاکش جنگ با مصر، آندراگوراس ساتراپ پارت اعلام استقلال کرد. به گفتهٔ تروگ پومپه‌ای ساتراپ باکتریا دیودوتوس نیز در ۲۵۵ پ.م. بر او شورید و پادشاهی یونانی باکتریا را بنیاد نهاد. در پی این رویدادها، آنتیوخوس دوم با بطلمیوس دوم آشتی کرد و به دومین جنگ سوری پایان داد.

آنتیوخوس دوم همچنین همسرش لائودیس یکم را از خود راند و وی را به افسوس تبعید کرد. سپس برای استواری پیمانش دختر بطلمیوس برنیس را به زنی گرفت و کابین کلانی را نیز به دست آورد؛ ولی لائودیس دسیسهٔ بسیاری کرد تا به شهبانویی بازگردد و سرانجام نیز در ۲۶۴ پیش از میلاد آنتیوخوس برنیس و پسر خردسالش را در انطاکیه رها نمود و به آسیای کوچک رفت تا دوباره به لائودیس بپیوندد، ولی لائودیس او را زهر خوراند و کشت و همزمان در انطاکیه هوادارانش برنیس و کودک خردسالش را کشتند. آنگاه لائودیس پسرش سلوکوس دوم را شاه خواند.

منابع

[ویرایش]
  1. «CHRONOLOGY OF IRANIAN HISTORY PART 1». iranica. ۲۶ آذر ۱۳۹۳. دریافت‌شده در ۲۶ آذر ۱۳۹۳.
  • نویسندگان ویکی‌پدیای انگلیسی، Antiochus II Theos. (نسخه ۲۵ فوریه ۲۰۰۸)