آنتیوخوس دوم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
آنتیوخوس دوم
Antiochos II Theos, Tetradrachm, 261-246 BC, HGC 9-241c.jpg
سکه آنتیوخوس دوم.
باسیلئوس امپراتوری سلوکی
سلطنت۲۶۱–۲۴۶ پیش از میلاد
پیشینآنتیوخوس یکم
جانشینسلوکوس دوم
زاده۲۸۶ پیش از میلاد
سوریه
درگذشته۲۴۶ پیش از میلاد (۳۹ یا ۴۰ سال)
آناتولی
همسر(ان)لائودیس یکم
برنیس
فرزند(ان)از لائودیس:
سلوکوس دوم
آنتیوخوس هیراکس
آپاما
استراتونیس کاپادوکیه
لائودیس
از برنیس:
آنتیوخوس
خاندانخاندان سلوکی
پدرآنتیوخوس یکم
مادراستراتونیس سوریه
دین و مذهبآیین یونان باستان
آنتیوخوس دوم

آنتیوخوس دوم تئوس (به یونانی: Αντίοχος Β' Θεός)(۲۸۶-۲۶۴ (پیش از میلاد)) پادشاه سلوکی از ۲۶۱[۱] تا سال مرگش بود (۲۵ سال). لقب او تئوس در زبان یونانی به معنای خداست.

زندگی و پادشاهی

آنتیوخوس دوم کوچکترین پسر آنتیوخوس یکم از همسرش استراتونیس سوری بود. او میراث بر جنگ‌های سوری با مصر باستان بود و این دومین جنگ را در کرانه‌های آسیای کوچک پی گرفت. خشونت او در این جنگ‌ها برایش لقب تئوس (=خدا) را به ارمغان آورد.

در کشاکش جنگ با مصر، آندراگوراس ساتراپ پارت اعلام استقلال کرد. به گفتهٔ تروگ پومپه‌ای ساتراپ باکتریا دیودوتوس نیز در ۲۵۵ پ.م. بر او شورید و پادشاهی یونانی باکتریا را بنیاد نهاد. در پی این رویدادها، آنتیوخوس دوم با بطلمیوس دوم آشتی کرد و به دومین جنگ سوری پایان داد.

آنتیوخوس دوم همچنین همسرش لائودیس یکم را از خود راند و وی را به افسوس تبعید کرد. سپس برای استواری پیمانش دختر بطلمیوس برنیس را به زنی گرفت و کابین کلانی را نیز به دست آورد؛ ولی لائودیس دسیسهٔ بسیاری کرد تا به شهبانویی بازگردد و سرانجام نیز در ۲۶۴ پیش از میلاد آنتیوخوس برنیس و پسر خردسالش را در انطاکیه رها نمود و به آسیای کوچک رفت تا دوباره به لائودیس بپیوندد، ولی لائودیس او را زهر خوراند و کشت و همزمان در انطاکیه هوادارانش برنیس و کودک خردسالش را کشتند. آنگاه لائودیس پسرش سلوکوس دوم را شاه خواند.

منابع

  1. «CHRONOLOGY OF IRANIAN HISTORY PART 1». iranica. ۲۶ آذر ۱۳۹۳. دریافت‌شده در ۲۶ آذر ۱۳۹۳.
  • نویسندگان ویکی‌پدیای انگلیسی، Antiochus II Theos. (نسخه ۲۵ فوریه ۲۰۰۸)