آنتیگون یکم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
آنتیگون یکم
سلطنت۳۰۶–۳۰۱ پیش از میلاد
تاج‌گذاری۳۰۶ پیش از میلاد، Antigonia.
پیشیناسکندر چهارم
جانشینDemetrius I
زاده۳۸۲ پیش از میلاد
Elimeia، مقدونیه باستان
درگذشته۳۰۱ پیش از میلاد (۸۱ سال)
نبرد ایپسوس، فریگیه
شهبانوStratonice
فرزند(ان)Demetrius I, Philip
دودماندودمان آنتیگونی
پدرPhilip (the son of Machatas?)

آنتیگون یکم ملقب به مُنُفتالموس یا یک‌چشم (به یونانیΑντίγονος ο Μονόφθαλμος؛ ۳۸۲–۳۰۱ پیش از میلاد) نجیب‌زاده و جنگ‌سالار مقدونی بود. او در روزگار اسکندر مقدونی یکی از ساتراپ‌های او بود. پس از مرگ اسکندر و با گذر از جنگ‌های میان سردارانش در سال ۳۰۶ پیش از میلاد او خود را شاه خواند و خاندان آنتیگونی را بنیاد نهاد.

او در نبرد ایپسوس بر اثر برخورد یک زوبین بدو کشته شد.

خاندانش پس از او بیشتر بر مقدونیه کنترل داشتند.

اوایل زندگی[ویرایش]

اطلاعات زیادی در مورد فعالیت‌های اولیه آنتیگون در دست نیست. او باید شخصیت مهمی در ارتش مقدونی بوده باشد، زیرا از وقتی که در منابع تاریخی ظاهر می‌شود، فرماندهی بخش بزرگی از ارتش اسکندر را بر عهده دارد (آنتیگون فرماندهی ۷۰۰۰ پیاده‌نظام یونانی متحد اسکندر را بر عهده داشت).[۱]

از آنجا که آنتیگون هم سن و سال فیلیپ و یک نجیب‌زاده مقدونی بود، به‌طور قطع باید در طول لشکرکشی‌های فیلیپ خدمت کرده باشد. او حتی ممکن است زیر نظر برادران فیلیپ (اسکندر دوم و پردیکاس سوم) نیز خدمت کرده باشد. اهمیت او در دربار فیلیپ از طریق دوستی با آنتی پاتر و یومنس نشان داده می‌شود که دو تن از فرماندهان ارشد فیلیپ بودند.[۲]

منابع[ویرایش]

  1. Diodorus, Bibliotheca Historica, XVII, 17, 3–4.
  2. Richard A. Billows, Antigonos the One-Eyed and the creation of the Hellenistic State, 35; Diod. XVIII 23,3; 41,6; 44,3; 54,4; Plut. Eum. 10,35.

Wikipedia contributors, "Antigonus I Monophthalmus," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Antigonus_I_Monophthalmus&oldid=215229103 (accessed June 9, 2008).