هورآها

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

هور آها (یا آها یا هوروس آها) در مصرشناسی کنونی دومین فرعون دودمان نخست مصر باستان شناخته می‌شود. او نزدیک به سده سی و یکم پیش از میلاد می‌زیست.

زندگی‌نامه[ویرایش]

نزدیک سده سی و دوم پیش از میلاد پدر هور آها، نارمر، مصر علیا و سفلی را یکپارچه کرده بود. هور آها در سنی نزدیک به سی سالگی به پادشاهی رسید. افسانه‌ها می‌گویند که او توسط یک اسب آبی، تجسم زمینی خدای ست، برده شد. با تصور اینکه او همان منس افسانه‌ای است، داستان دیگری که در آن او هنگام شکار توسط یک اسب آبی کشته می‌شود، جریان داشت.

همسر اصلی هور آها بنریب بود و نامش در کنار نام هور آها در بعضی اشیای تاریخی از جمله مقبره‌ای در ابیدوس، آمده است.[۲] هور آها همسر دیگری به نام خنثاپ نیز داشت که دجر از او به دنیا آمد.

نگره‌ها[ویرایش]

بر سر اینکه هور آها به درستی چه کسی بوده دیدگاه‌های گوناگونی مطرح است. بعضی بر این باورند که هور آها همان منس بوده و همو دو مصر را یکپارچه کرده‌است.[۳] بعضی دیگر اما بر این باورند که او پسر نارمر بوده و نارمر این یکپارچگی را بر پا ساخته است. باور بر این است که نارمر و منس هر دو یک شخصیت بوده‌اند؛ شواهدی از جمله لوحه نارمر حکایت از درستی این فرضیه دارند و او را یکپارچه‌کننده مصر و پدر هور آها معرفی می‌کنند.[۴]

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. "شهبانوهای مصر". Retrieved 16 December 2011.
  2. Aidan Dodson & Dyan Hilton (۲۰۰۴)، The Complete Royal Families of Ancient Egypt، Thames & Hudson، ص. ۴۶
  3. Stephan Seidlmayer (۲۰۰۴)، The Rise of the State to the Second Dynasty, quoted in Egypt: The World of the Pharaohs، شابک ۹۷۸-۳-۸۳۳۱-۶۰۰۰-۴
  4. Edwards, I. E. S. (۱۹۷۱)، The early dynastic period in Egypt، Cambridge: Cambridge University Press