بادرود (فیروزکوه)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
بادرود (فیروزکوه)
اطلاعات کلی
کشور  ایران
استان تهران
شهرستان فیروزکوه
بخش بخش مرکزی
دهستان شهرآباد (فیروزکوه)
مردم
جمعیت ۲۰۹ نفر (سرشماری ۹۵)
کد آماری ۲۵۹۰۰۶

بادرود (فیروزکوه)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان فیروزکوه در استان تهران ایران است. بادرودی‌های فیروزکوه همان بادرودی‌های اصفهان هستند که سالها قبل مهاجرت کرده‌اند.


قدمت 300 ساله عزاداري امام حسين (ع) در روستاهاي طارس ،دهين ،بادرود و شهر آباد

يكي از جالب ترين مراسم مراسمي است كه بين چند روستا همجوار در ايام محرم انجام مي شود كه علاوه بر اين چهار روستا مردم از روستاهاي ديگر و حتي فيروزكوه استقبال گرمي از اين مراسم مي كنند برخی از ریش سفیدان قدمت عزاداری محرم و دسته روی ها را دارای سابقه سیصد ساله و برخی دیگر شروع دسته روی بین چهار روستا را از زمان صفویه می دانند . روستا های طارس ، دهین ، بادرودوشهرآباد به دلیل داشتن خلق و خوی مشترک ، فرهنگ مشترک ، مرزهای مشترک و ازدواج های بین چهار روستا موجب شد تا اتحاد و همدلی خوبی با یکدیگر داشته باشند.

روز هفتم ماه محرم روستای طارس ، روز هشتم روستای دهین ، روز تاسوعا روستای بادرود و روز دهم روستای شهرآباد به ترتیب میزبان عزاداران روستاهای همجوار می باشند . از سابقه مکتوبی که از دعوت نامه های این روستاها به جا مانده است نامه ای است به خط قدیمی برای دعوت از روستاهای دیگر فرستادند كه گواه بر اين امر مي باشد

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان شهرآباد قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۰، جمعیت آن ۲۸۸ نفر (۱۰۱خانوار) بوده‌است.

زبان[ویرایش]

زبان اهالی بادرودی است.[۲][۳]

منابع[ویرایش]

  1. تعداد جمعیت و خانوار تا سطح آبادی براساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۹۰
  2. رزم آرا، فرهنگ جغرافیایی ایران، استان مرکزی، جلد ١، ص ١٢٨
  3. پایگاه روستای بادرود فیروزکوه (در راستای اطلاع‌رسانی به مردم ایران)