سید مصطفی کاظمی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
مصطفی کاظمی
وزیر تجارت افغانستان
مشغول به کار
۲۰۰۲ – ۲۰۰۴
پس از عبدال رزاق
پیش از وحیدالله شهرانی
رئیس کمسیون اقتصاد ملی پارلمان
رئیس کمیته سیاسی
سخنگوی جبهه ملی افغانستان
اطلاعات شخص
زاده سید مصطفی کاظمی
۱۳۳۸ خورشیدی
منطقه سرخ پارسا، ولایت پروان، افغانستان
درگذشت ۱۵ عقرب (آبان) ۱۳۸۶
ولایت بغلان
در انفجاری
ملیت  افغانستان
حزب سیاسی رهبر حزب اقتدار ملی
فرزندان سید مسعود کاظمی
شغل ، سیاستمدار
مذهب اسلام شیعه
لقب(ها) بنیان‌گذار وحدت ملی افغانستان
سید علی کاظمی (برادر)

سید مصطفی کاظمی رئیس کمسیون اقتصاد ملی پارلمان افغانستان است.

او که فرزند سید گل است در سال ۱۳۴۲ در ولایت پروان ولسوالی سرخ پارسا، قریهٔ لولنج به دنیا آمد. وی ازدواج کرده و دارای ۶ فرزند بود. کاظمی تحصیلات خود را در ولایت کابل آغاز نمود و تا مقطع لیسانس ادامه داد. با آغاز جهاد پرشکوه مردم مسلمان افغانستان علیه حکومت دست نشانده ی شوروی و سربازان اشغالگر روسی، در سنگر مبارزه و جهاد قرار گرفت و با شجاعت و درایتی که در دوران جهاد از خود نشان داد به حیث یک فرماندهٔ برازنده و دلیر در پاسداران جهاد اسلامی افغانستان تبارز نمود.

تحصیلات[ویرایش]

ایشان تحصیلات ابتدایی و متوسط خود را در لولنج ولایت پروان به سر رسانیدند و تحصیلات عالی شان را دررشته علوم اجتماعی از کشور ایران بدست آوردند.

حزب وحدت[ویرایش]

با شکل گیری حزب وحدت اسلامی افغانستان، سید مصطفی کاظمی از اعضای برجسته و فعال حزب وحدت اسلامی شد. با پیروزی جهاد مردم مسلمان افغانستان، کاظمی عضو فعال شورای رهبری دولت اسلامی بود و در دوران سلطهٔ شوم طالبان و مقاومت مردم مسلمان افغانستان در سنگرهای رزم و حماسه، حضور فعال و تعیین کننده داشت. یکی از افراد که هنوز مرگ او مرموز است مصطفی کاظمی است. گفته می‌شود درقتل او چند احتمال است: محقق کرزی ناتو آمریکا مافیا

پس از طالبان[ویرایش]

کاظمی بعد از سقوط طالبان از شرکت کنندگان رسمی و فعال کنفرانس بن در سال ۱۳۸۱ بود و با امضای عهدنامهٔ بن، نقش تازه تری را در عرصهٔ سیاسی و اجتماعی کشور به عهده گرفت. آقای کاظمی بر اساس این معاهده، در حکومت انتقالی و موقت به حیث وزیر تجارت تعیین گردید. وی از وزرای فعال و دلسوز در کابینه به شمار می‌آمد که خدمات فراموش ناشدنی را در طی دوران مسوولیت خویش به انجام رساند. پس از تعیین دولت انتخابی، کاظمی با توجه به تحولات جدید سیاسی در کشور، حزب اقتدار ملی را بنیان نهاد که از طرف اعضای حزب به حیث رهبر حزب اقتدار ملی برگزیده شد.

وزارت تجارت[ویرایش]

پس سقوط طالبان، آقای کاظمی از طرف ائتلاف شمال به جلسه رهبران و نمایندگان گروه‌های مختلف افغان در شهر بن آلمان رفت و یکی از امضا کنندگان موافقت نامه بن شد و در جلسه بن، آقای کاظمی عهده دار وزارت تجارت شد و در کابینه‌های دولت موقت و انتقالی افغانستان در این سمت باقی‌ماند.

حضور در پارلمان[ویرایش]

کاظمی در سال‌های اخیر برای ایجاد ثبات سیاسی و شفافیت در عرصه‌های مختلف، نقش برازنده یی را به دوش گرفت. به همین جهت در انتخابات پارلمانی از سوی مردم کابل به مجلس نمایندگان برگزیده شد.

جبههٔ ملی[ویرایش]

وی همچنین با تلاش مجدانه در کنار سایر شخصیت‌ها و جریان‌های سیاسی، جبههٔ ملی را پایه‌گذاری نموده و به عنوان رئیس کمسیون سیاسی و سخنگوی جبههٔ ملی برگزیده شد. سید مصطفی کاظمی، در عرصهٔ فعالیت‌های پارلمانی نیز گروپ پارلمانی استقلال ملی را بنیان نهاد و از سوی نمایندگان مردم به حیث رئیس کمسیون اقتصادی در پارلمان انتخاب گردید.

عزای عمومی[ویرایش]

پارلمان افغانستان در پی حادثهٔ بغلان روزهای چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه ۱۶–۱۷ و ۱۸ عقرب (آبان) را عزای عمومی اعلان کرد. در این روزها پرچم افغانستان در تمام ادارات دولتی و نماینده گی‌های دولت در بیرون افغانستان به حالت نیمه افراشته درآمد.

مرگ کاظمی[ویرایش]

سید مصطفی کاظمی در طی دوران نمایندگی خویش، صادقانه و با تمام توان تلاش ورزید و نظریات و طرح‌های سازندهٔ خود را در مسایل سیاسی و اقتصادی به صراحت و دقت ابراز می‌داشت که این خصوصیت کاظمی، زبانزد خاص و عام می‌باشد.

سرانجام وی در مسیر خدمت به مردم و کشور در تاریخ ۱۵ عقرب ۱۳۸۶ هنگامی که از سوی پارلمان کشور برای بررسی وضعیت مردم به ولایت بغلان رفته بود در یک عمل تروریستی به همراه تعدادی چند از نمایندگان مردم در شورای ملی و تعداد کثیری از مردم و کودکان کشته شد.

بازماندگان[ویرایش]

از آقای کاظمی سه پسر و سه دختر باقی‌مانده‌است.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]