دودمان پلانتاژنه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
نشان دودمان پلانتاژنه از سدهٔ سیزدهم میلادی

دودمان پلانتاژنه یا پلانتاجنت (به فرانسوی: Plantagenêt)(به انگلیسی: Plantagenet) یکی از خاندان‌های فرمانروای انگلستان و اروپا در سده‌های میانه بود.

دودمان پلانتاژنه از تبار فرانک‌ها بودند و از سدهٔ نهم میلادی در آنژه حکومت داشتند. آنان از راه پیوند زناشویی با پادشاهان انگلستان خویشاوندی یافتند و از ۱۱۵۴ تا ۱۴۸۵ میلادی، یعنی از زمان پادشاهی هنری دوم تا هنری هفتم بر انگلستان فرمان راندند. در سدهٔ چهاردهم میلادی آنان در انگلستان به دو شاخه خاندان یورک و خاندان لنکستر تقسیم شدند و بر سر قدرت با یکدیگر جنگیدند که این رویداد به جنگ رزها نامور است. با مرگ ریچارد سوم در نبرد بازورث فیلد در ۱۴۸۵ میلادی، دورهٔ سیصد سالهٔ فرمانروایی این دودمان در انگلستان به سر آمد.

مجموعه تلویزیونی[ویرایش]

سریال تلویزیونی ملکه صلح ( The White Queen ) محصول مشترک شبکه های تلویزیونی بی بی سی و استارز، سالهای پایانی این دودمان را به تصویر کشیده است. این مجموعه تلویزیونی حوادث را از زمان شروع سلطنت ادوارد چهارم تا کشته شدن ریچارد سوم به دست هنری تودور که بعداً به عنوان هنری هفتم تاجگذاری کرد پی می گیرد.تکیه داستان بیشتر بر زندگی الیزابت وودویل ( Elizabeth Woodville ) همسر ادوارد چهارم می باشد. داستان این مجموعه تلویزیونی اقتباسی است از سه رمان نوشته شده توسط فیلیپا گریگوری en:Philippa Gregory شامل The White Queen با محوریت زندگی الیزابت وودویل همسر ادوارد چهارم ، The Red Queen با محوریت زندگی مارگارت بوفورت مادر هنری پنجم و The Kingmaker's Daughter با محوریت زنگی آن نویل همسر ریچارد سوم.

منابع[ویرایش]

  • لغتنامه دهخدا، درآیهٔ پلانتاژنه
  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «House of Plantagenet»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۲۱ اوت ۲۰۱۴).