ویلهلم دوم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
ویلهِلم دوم
پادشاه پروس و اولین امپراتور آلمان
Bundesarchiv Bild 146-1991-076-14A, Kaiser Wilhelm II..jpg
Kaiser Wilhelm II
دوران ۱۸۸۸-۱۹۱۸
لقب(ها) واپسین قیصر آلمان و پادشاه پروس
زادروز ۲۷ ژانویه ۱۸۵۹
زادگاه برلین, پروس
مرگ ۵ ژوئن ۱۹۴۱
محل مرگ دورن, هلند
آرامگاه هلند
پیش از لغو سلطنت
پس از فریدریش سوم
همسران آوگوستا ویکتوریا
هرمینه رئوس
دودمان خاندان هوهن‌تسولرن
پدر فریدریش سوم
مادر ویکتوریا
دین کالوینیسم
امضا Wilhelm II, German Emperor Signature-.svg

ویلهِلم دوم (Kaiser Wilhelm II) واپسین قیصر آلمان و پادشاه پروس (از ۱۸۸۸ تا ۱۹۱۸) بود که با پایان جنگ جهانی یکم و شکست آلمان، از پادشاهی کنار گذاشته شد و به دربار هلند پناه برد.

زندگی[ویرایش]

وی در ۲۷ ژانویه ۱۸۵۹ در شهر برلین زاده شد. وی از خاندان پادشاهی هوهن‌تسولرن (به آلمانی: Hohenzollern) بود. مادرش شاه‌زاده‌ای انگلیسی بود (نوهٔ ملکه ویکتوریا) که با خاندان پادشاهی روسیه نیز پیوند خونی نزدیکی داشت. او خاله همسرنیکلای دوم واپسین تزار روسیه بود. پدرش، فریدریش، ولیعهد قیصر ویلهلم یکم بود؛ ولی چون اندکی پس از درگذشت ویلهلم یکم بر اثر سرطان حنجره، فریدریش درگذشت، تاج و تخت آلمان به ویلهلم دوم رسید. ویلهلم دارای نقصی مادرزادی در دست چپ بود که در روان آشفتهٔ او در آینده بسیار اثرگذار بود.

او در سال ۱۸۸۱ با آوگوستا ویکتوریا (به آلمانی: Augusta Viktoria) دوشس ایالات شلسویگ هولشتاین پیمان زناشویی بست که از این پیوند هفت فرزند پدید آمد. او شیفتهٔ شکار و باستان‌شناسی بود.

او سرانجام در ۵ ژوئن ۱۹۴۱ درگذشت و در هلند به خاک سپرده شد.

زندگی سیاسی[ویرایش]

پایه سیاست ویلهلم دوم بر نظامی‌گری استوار شده بود. او به سرعت بر مستعمره‌های آلمان افزود و در این راه رو در روی انگلستان ایستاد. بیسمارک نخست وزیر نامدار او بود و سه کشور فرانسه، روسیه و انگلیس را بازی می‌داد. ویلهلم دوم در سال ۱۸۹۰ به بهانهٔ بالا بودن سن بیسمارک او را کنار گذاشت. این بزرگ‌ترین اشتباه ویلهلم دوم بود و نخست وزیران بعدی آلمان نیز هرگز نتوانستند جای بیسمارک را پر کنند. با آغاز جنگ جهانی اول، قیصر با امپراتوری اتریش-مجار هم‌پیمان شد و پیروزی‌های شایانی نیز به دست‌آورد، اما در مقابل، روز به روز از هوادارانش در آلمان کاسته می‌شد. نارضایتی مردم سرانجام به انقلاب انجامید. قیصر در ۹ نوامبر ۱۹۱۸ از پادشاهی کنارگیری کرد و به هلند گریخت. ویلهلمینا، ملکه سلطنتی هلند نیز در برابر خواست بازپس دادن او به متفقین در جنگ سرباز زد.

منابع[ویرایش]

جستجو در ویکی‌انبار در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ ویلهلم دوم موجود است.
  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Wilhelm II of Germany»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۹ ژانویه ۲۰۱۴).