ویلهلم دوم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
ویلهِلم دوم
Kaiser Wilhelm II
پادشاه پروس; امپراتور آلمان
دوران ۱۵ ژوئن ۱۸۸۸ - ۹ نوامبر ۱۹۱۸
پس از فریدریش سوم
پیش از لغو سلطنت
ملکه آوگوستا ویکتوریا
هرمینه رئوس
نام کامل
Friedrich Wilhelm Viktor Albert
دودمان هوهن‌تسولرن
پدر فریدریش سوم
مادر ویکتوریا
زادهٔ ۲۷ ژانویهٔ ۱۸۵۹(۱۸۵۹-01-۲۷)
برلین، پروس
درگذشته ۵ ژوئن ۱۹۴۱ میلادی (۸۲ سال)
دورن، هلند
مدفن هلند
امضاء
مذهب کالوینیسم


ویلهِلم دوم (Kaiser Wilhelm II) واپسین قیصر آلمان و پادشاه پروس (از ۱۸۸۸ تا ۱۹۱۸) بود که با پایان جنگ جهانی یکم و شکست آلمان، از پادشاهی کنار گذاشته شد و به دربار هلند پناه برد.

زندگی[ویرایش]

وی در ۲۷ ژانویه ۱۸۵۹ در شهر برلین زاده شد. وی از خاندان پادشاهی هوهن‌تسولرن (به آلمانی: Hohenzollern) بود. مادرش شاه‌زاده‌ای انگلیسی بود (دختر ملکه ویکتوریا) که با خاندان پادشاهی روسیه نیز پیوند خونی نزدیکی داشت. او پسرخاله همسر نیکلای دوم واپسین تزار روسیه بود و همچنین پسرعمه ی جرج پنجم پادشاه بریتانیا بود. پدرش، فریدریش، ولیعهد قیصر ویلهلم یکم بود؛ ولی چون اندکی پس از درگذشت ویلهلم یکم بر اثر سرطان حنجره، فریدریش درگذشت، تاج و تخت آلمان به ویلهلم دوم رسید. ویلهلم دارای نقصی مادرزادی در دست چپ بود که در روان آشفتهٔ او در آینده بسیار اثرگذار بود.

او در سال ۱۸۸۱ با آوگوستا ویکتوریا (به آلمانی: Augusta Viktoria) دوشس ایالات شلسویگ هولشتاین پیمان زناشویی بست که از این پیوند هفت فرزند پدید آمد. او شیفتهٔ شکار و باستان‌شناسی بود.

او سرانجام در ۵ ژوئن ۱۹۴۱ درگذشت و در هلند به خاک سپرده شد.

زندگی سیاسی[ویرایش]

پایه سیاست ویلهلم دوم بر نظامی‌گری استوار شده بود. او به سرعت بر مستعمره‌های آلمان افزود و در این راه رو در روی انگلستان ایستاد. بیسمارک نخست وزیر نامدار او بود و سه کشور فرانسه، روسیه و انگلیس را بازی می‌داد. ویلهلم دوم در سال ۱۸۹۰ به بهانهٔ بالا بودن سن بیسمارک او را کنار گذاشت. این بزرگ‌ترین اشتباه ویلهلم دوم بود و نخست وزیران بعدی آلمان نیز هرگز نتوانستند جای بیسمارک را پر کنند. با آغاز جنگ جهانی اول، قیصر با امپراتوری اتریش-مجار هم‌پیمان شد و پیروزی‌های شایانی نیز به دست‌آورد، اما در مقابل، روز به روز از هوادارانش در آلمان کاسته می‌شد. نارضایتی مردم سرانجام به انقلاب انجامید. قیصر در ۹ نوامبر ۱۹۱۸ از پادشاهی کنارگیری کرد و به هلند گریخت. ویلهلمینا، ملکه سلطنتی هلند نیز در برابر خواست بازپس دادن او به متفقین در جنگ سرباز زد.

منابع[ویرایش]

جستجو در ویکی‌انبار در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ ویلهلم دوم موجود است.
  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Wilhelm II of Germany»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۹ ژانویه ۲۰۱۴).