فریدریش سوم (امپراتور آلمان)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
فریدریش سوم
امپراتور آلمان و پادشاه پروس
Friedrich III, Deutscher Kaiser.jpg
دوران مارس تا ژوئن ۱۸۸۸ (۳ ماه)
زادروز ۱۸ اکتبر ۱۸۱۳
زادگاه پوتسدام, پروس
مرگ ۱۵ ژوئن ۱۸۸۸
محل مرگ پوتسدام, امپراتوری آلمان
پیش از ویلهلم دوم
پس از ویلهلم یکم
دودمان دودمان هوهنتسولرن
پدر ویلهلم یکم

فریدریش سوم(به آلمانی: Friedrich III)(زادهٔ ۱۸ اکتبر ۱۸۱۳ - مرگ ۱۵ ژوئن ۱۸۸۸) در ۱۸۸۸ میلادی برای ۹۹ روز امپراتور آلمان و پادشاه پروس بود.

زندگینامه[ویرایش]

او تنها پسر ویلهلم یکم بود. نام کامل او پیش از پادشاهی فریدریش ویلهلم نیکلاوس کارل (به آلمانی: Friedrich Wilhelm Nikolaus Karl) بود.

پیش از پادشاهی او در زمینهٔ نظامی فعالیت داشت و در جوانی در جنگ‌های آلمان-دانمارک و فرانسه و پروس رهبری‌داشت. با همهٔ کارآزمودگی‌اش در جنگ گفته‌شده که از خونریزی بی‌زار و انسانی دل‌رحمی بوده‌است.

هنگامی که در ۱۸۷۱ آلمان متحدشد، پدرش ویلهلم که پادشاه پروس بود، به امپراتوری این سرزمین همبسته رسید. هنگامی که در ۹ مارس ۱۸۸۸ ویلهلم در نودسالگی درگذشت، از ولایت عهدی فریدریش ۲۷ سال می‌گذشت. ولی او از سرطان حنجره رنج می‌برد و سرانجام هم پس از کوشش‌های ناکام پزشکان در ۱۵ ژوئن همان سال پس از ۹۹ روز پادشاهی درگذشت.

همسر فریدریش سوم؛ ویکتوریا؛ بزرگترین دختر ویکتوریا شهبانوی بریتانیا بود. وی در زمانی که ولیعهد بود با سیاست‌های محافظه‌کارانهٔ اتو فون بیسمارک سر سازش نداشت. او همچنین گرایش‌های لیبرال داشت. او و همسرش ستایندهٔ شاهزاده آلبرت همسر شهبانو ویکتوریا و پدر زن فریدریش بودند. به دید او باید مطابق مدل انگلیسی صدر اعظم در برابر پارلمان مسئول می‌بود، نه چون آنِ بیسمارک مسئول در برابر امپراتور. او و همسرش در اندیشهٔ برپایی یک حزب مترقی در آلمان بودند.

با مرگ او پسرش ویلهلم دوم به جانشینی او رسید.

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors، "Frederick III, German Emperor،" Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Frederick_III،_German_Emperor&oldid=451165515 (accessed September 19, 2011).