روغن بزرک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Molen De Passiebloem lijnolie.jpg

روغن بزرک و یا روغن کتان یک روغن گیاهی است که از دانه‌های بزرک، دانه‌های رسیده گیاه بزرک یا کتان (Liunm Usitatissimum L)به دست می‌آید. روغن بزرک که به آن روغن یا مواد دیگری اضافه نشده باشد، روغن خام بزرک نامیده می‌شود.

روغن بزرک افزون بر کاربرد در جلا دادن چوب و نقاشی‌های رنگ و روغن مصرف دارویی و خوراکی دارد.

این روغن در قدیم شناخته‌ترین دارو برای درمان سرماخوردگی، سوختگی و درد معده بوده‌است. این روغن یک روغن سالم است و ۹۰درصد و یا بیشتر اسیدهای چرب اشباع نشده دارد که ۷۶ درصد از آن از اسید چرب سیر نشده آلفا اسید لینولنیک است که در گروه اسیدهای چرب امگا-۳ قرار دارد.

مهمترین منبع چربی‌های امگا-۳ در گیاهان روغن بزرک و مهمترین منبع آن در جانوران ماهی¬ها و غذاهای دریایی هستند. اثرات مثبت امگا-۳ در درمان کلسترول بالا، سکته، دیابت، کاهش وزن، پوکی استخوان¬ها، افسردگی، شیزوفرنی، بیش فعالی، آسم، سرطان روده بزرگ، سرطان سینه، سرطان پروستات مشاهده شده که دلیل آن ایجاد تعادل نسبت امگا۶- به امگا-۳ استامروزه روغن بزرک در سافت ژل‌های دارویی و تحت عنوان سافت ژل‌های امگا-۳ وارد بازارهای جهانی می‌شود تبدیل روغن بذرک به این محصول دارویی ارزش افزوده‌ای تا ۳۰ برابر دانه روغن گیری نشده ایجاد می‌کند.[۱]

جستجو در ویکی‌انبار در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ روغن بزرک موجود است.

کشت بزرک در ایران کاهش یافته است.[۲]

منابع[ویرایش]

  1. ملازاده، مرتضی. کتاب گیاهان صنعتی (مرجع جامع گیاهان زراعی:جلد دوم). انتشارات آموزش و ترویج کشاورزی. 
  2. ملازاده، مرتضی. کتاب گیاهان صنعتی (مرجع جامع گیاهان زراعی:جلد دوم). انتشارات آموزش و ترویج کشاورزی. 

ملازاده، مرتضی. مرجع جامع گیاهان زراعی جلد دوم (گیاهان صنعتی). انتشارات آموزش و ترویج کشاورزی.