روغن سبوس برنج

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

روغن سبوس برنج (که همچنین به عنوان عصاره برنج نیز شناخته می‌شود) روغن استخراج شده از جوانه و پوست داخلی برنج می‌باشد. قابل توجه این است که نقطه دود ۲۱۳ سلسیوس و مزه ملایمی دارد. ساختمان آن مناسب برای پخت با دمای بالا است و به عنوان روغن پخت در چندین کشور آسیایی ازجمله ژاپن وچین محبوب است.

موارد استفاده[ویرایش]

موم سبوس برنج بدست آمده از سبوس برنج به عنوان یک جایگزین برای موم carnauba در لوازم آرایشی و شیرینی و رنگ کفش و ترکیبات براق کننده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ترکیبات[ویرایش]

روغن سبوس برنج ترکیبی شبیه روغن بادام‌زمینی با ۳۸% اسیدچرب غیراشباع مونو و۳۷% اسیدچرب غیراشباع و۲۸ % اسیدچرب اشباع است.

اسید چرب درصد
میرستیک اسید ۰٫۶%
پالمیتیک اسید ۲۱٫۵%
استئارئیک اسید ۲٫۹%
اولئیک اسید ۳۸٫۴%
لینولئیک اسید ۳۴٫۴%
آلفالینولنیک ۲٫۲%

تأثیر بر سلامت انسان[ویرایش]

کلسترول[ویرایش]

مطالعات نشان می‌دهد که روغن سبوس برنج و ترکیبات فعال آن کلسترول خون را با کاهش کل کلسترول پلاسما و تری گلیسرید و افزایش کلسترول HDL بهبود می‌دهند. نتایج حاصل از مطالعه بر روی حیوانات نشان داد که ۴۲% کاهش کل کلسترول با کاهش ۶۲% کلسترول LDL را در بر دارد.

یائسگی[ویرایش]

روغن سبوس برنج جزء Y-oryzanol بوده و در ژاپن نشان داده شده که در تسکین گرگرفتگی ودیگر علائم یائسگی موثر است. محققان دریافتند ۹۰% زنان پس از مصرف مکمل سبوس برنج ۴ تا ۶ هفته این علائم را ندارند.

ثبات آنتی اکسیدان[ویرایش]

مطالعات نشان داده‌اند که آنتی اکسیدان در روغن سبوس برنج تقریباً ثابت باقی می‌ماند حتی زمانیکه در درجه حرارات گرم شود. مطالعه تخریب حرارتی وث بات آنتی اکسیدان‌های موجود در روغن با حرارت دادن روغن برای سرخ کردن در درجه حرارت ۲۵۰ سلسیوس برای ۵/۰ و۱ و ۵/۱ و۲ ساعت انجام شده است. چگالی روغن سبوس برنج در طول زمان با حرارت دادن و تغییرات مولکولی رخ می‌دهد که به دلیل فعالیت آنتی اکسیدانی در روغن است. پایداری اکسیداتیو روغن سبوس برنج معادل یا بهتر از سویا و ذرت و کلزا و پنبه دانه و روغن گلرنگ در سیستم شبیه سازی شرایط سرخ کردن عمیق است.

مزایای دیگر[ویرایش]

از دیگر خواص بالقوه روغن سبوس برنج:

فرکانس از هیپوفیز، مهار ترشح اسید معده، عمل آنتی اکسیدانی، مهارت جمع پلاکتی و پایین آوردن فشارخون

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Rice bran oil»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۳۰ دسامبر ۲۰۱۲).