کردی مکریانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

مُکریانی؛ نام یکی از لهجه‌های اصلی گویش سورانی از زبان کردی است. لهجه مکریانی در منطقه شهرستان مهاباد، بوکان، سردشت، پیرانشهر، و اشنویه، واقع در جنوب استان آذربایجان غربی و در کردستان عراق در شهرهای رانیه ، قلعه دیزه رواندز، شقلاوا و اربیل رواج دارد. نام مکریانی یا مکری مربوط به قبیله‌ای کهن با نام مکری است. همچنین باید ذکر نمود که تمام کردهای سورانی ارومیه با لهجه مُکریانی صحبت می‌کنند. لهجه سورانی هولیری اربیل با سورانی موکریانی تقریباً شبیه هم هستند. سورانی موکریانی نسبت به سایر لهجه‌های شاخه کردی مرکزی مانند اردلانی، بیشترین نزدیکی را با لهجه سورانی اربیل دارد.[۱]

ایلهای دهبکری، منگور، گورک، زرزا، سویسنی، فیض الله بیگی، مکری، بریاجی، آلان، پیران، بیگزاده، مامش، بریاجی، آکو، بلباس و پژدری تماماً با کردی سورانی مکریانی صحبت می‌کنند، که از این میان ایل گورک در ارومیه و سلماس و وان ترکیه با گویش کرمانجی صحبت می‌کنند.

لهجه مکریانی یکی از لهجه‌های کردی مرکزی است و مختص مکریان است که شهرهای مهاباد، بوکان، سردشت، پیرانشهر، اشنویه را شامل می‌شود و همچنین مردم سقز لهجه ای مابین مکری و اردلانی دارند و مردم بانه با لهجهٔ سورانی سلیمانیه تکلم دارند.

منابع[ویرایش]