کردی مکریانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
مکریانی
الفبای کردی
کدهای زبان
ایزو ۳–۶۳۹ckb

مُکریانی؛ نام یکی از لهجه‌های اصلی گویش کردی میانی از زبان کردی است. لهجه مکریانی در منطقه شهرستان مهاباد، بوکان، سردشت، پیرانشهر، اشنویه ، نقده، تکاب، شاهین دژ و میاندوآب و همچنین در برخی روستاهای بیجار ، نزدیک به تکاب رواج دارد و همچنین در شهرهای رانیه ، قلعه دیزه رواندز در کردستان عراق رواج دارد.[نیازمند منبع] نام مکریانی یا مکری مربوط به قبیله‌ای کهن با نام مکری است،. لهجه سورانی هولیری اربیل با موکریانی تقریباً شبیه هم هستند. موکریانی نسبت به سایر لهجه‌های شاخه کردی میانی مانند اردلانی، بیشترین نزدیکی را با لهجه سورانی اربیل دارد.[۱]

ایل‌های دهبکری، منگور، گورک، بامره، زرزا، سویسنی، فیض الله بیگی، مکری، بریاجی، آلان، پیران، بیگزاده، مامش، آکو، بلباس و پژدری تماماً با کردی مکریانی صحبت می‌کنند، که از این میان ایلات گورک در ارومیه و سلماس و فیض الله بیگی و پیران در وان و دیاربکر کردستان ترکیه، هنوز با گویش کرمانجی صحبت می‌کنند. ( این ایلات از شمال کردستان به منطقه مکریان مهاجرت کرده‌اند و در تشکیل لهجه مکریانی مؤثر بوده‌اند)

لهجه مکریانی یکی از لهجه‌های کردی میانی است و مختص مکریان است که شهرهای مهاباد، بوکان، سردشت، پیرانشهر، اشنویه ، نقده ، میاندوآب ، شاهین دژ و تکاب شامل میشود.

مقایسه کردی مکریانی با کردی سقزی[ویرایش]

فارسی کردی سقزی کردی مکریانی
بسیار کۆڵێک زۆر
بگو بێژە بڵێ
گوجه فرنگی تەماتە باینجانی سورر
کوچک چکولە بچووک
مقدار کمی بڕێ تۆزقاڵێ
خواستگاری داواکاری خوازبێنی
خوبی؟ باشی،خاسی چاکی
خوابیدن خەوتن نووستن
مقداری ئەونە هەندێک

منابع[ویرایش]