کاکایی‌های عراق

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از کاکه‌ای)
پرش به: ناوبری، جستجو

کاکایی‌ها گروهی از کردهای یارسان[۱][۲] ساکن استان نینوا عراق هستند که باورهایی مشابه با اهل حق (یارسان) در غرب ایران دارند. کاکایی‌ها به باززایی (تناسخ) باور دارند. مذهب کاکایی از روش غیرتبلیغی پیروی می‌کند و بر این اساس اگر کسی کاکایی متولد نشود هیچ‌گاه کاکایی نخواهد شد. کاکایی‌ها به خاطر باورهایشان همواره از سوی مسلمانان مورد آزار و اذیت قرار گرفته‌اند و این باعث شده است که رفتاری محتاطانه داشته باشند و هویتشان مرموز بماند و در نتیجه تقریباً ناشناخته مانده‌اند.[نیازمند منبع]

کاکایی‌ها در جنوب دشت نینوا از حمرین تا قره‌علی‌داغ، شرق این دشت در منطقه میان تازه و طوزخورماتو و در غرب در منطقه حویجه ساکن هستند و محل سکونت اصلی آن‌ها منطقه طاووق در کرکوک و خانقین تا قصرشیرین در کرانه رودخانه زاب بزرگ است و در تلعفر نیز حضوری چشمگیر دارند. ۱۳ هزار نفر از طایفه کاکایی عراق در تابستان ۲۰۱۴ با حمله داعش به موصل از دشت نینوا آواره شدند. این افراد پس از سرقت دارایی‌هایشان توسط داعش‌ها به اقلیم کردستان مهاجرت کرده‌اند. براساس آمارهای سال ۱۹۲۸ میلادی، در آن سال تعداد کاکایی‌های عراق ۲۰ هزار نفر بوده‌است.

افراد داعش چهار آرامگاه مقدس این طایفه را در دشت نینوا شامل ˈسید هیاسˈ، ˈسید مهدیˈ، ˈباباحیدرˈ و ˈبابا یادگارˈ در روستاهای وردک، تولبن و کزکان از توابع منطقه حمدانیه تخریب کردند. دیرینگی این مزارها به حدود۷۰۰ سال پیش بازمی‌گردد.

منابع[ویرایش]

  1. Zurutuza, Karlos. "Where a moustache can mean life or death". www.aljazeera.com. Kakai Kurds in northern Iraq live under constant threat 
  2. "ISIS threatens to attack Kaka'i religious minority in Iraq - ARA News". ARA News. 20 March 2016. The Kaka’i Kurds are one of several multi-ethnic groups who are part of the Yarsan or Ahl el-Haqq (people of truth), a religion founded by Sultan Sahak in the late 14th century in western Iran. Some Yarsanis in Iraq are called the Kaka’is.