مکریانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مُکریانی (Mukriyani)؛ نام یکی از لهجه‌های اصلی گویش سورانی از زبان کردی است. لهجه مکریانی در منطقه شهرستان مهاباد ، بوكان، سردشت، پيرانشهر، نقده و اشنویه، میاندوآب و نیمه غربی شاهین‌دژ ، تكاب و واقع در جنوب استان آذربایجان غربی و شهرستان سقز و بانه در استان کردستان ایرانٰ و در کردستان عراق در شهرهای رانیه و قلعه دیزه(قلادزه) هم‌مرز با سردشت رواج دارد. نام مکریانی یا مکری مربوط به قبیله‌ای کهن با نام مکری است. همچنین باید ذکر نمود که تمام کردهای سورانی ارومیه با لهجه مُکریانی صحبت می‌کنند. لهجه سورانی هولیری اربیل با سورانی موکریانی تقریبا شبیه هم هستند. سورانی موکریانی بیشترین نزدیکی را با لهجه کرمانجی یا بادینی دارد.[۱]

ایلهای دهبکری، منگور، گورک، زرزا، سویسنی، فیض الله بیگی، مکری، بریاجی، آلان، پیران، بیگزاده، مامش، بریاجی، آکو، بلباس و پژدری تماما با کردی سورانی مکریانی صحبت می‌کنند، که از این میان ایل گورک در ارومیه و سلماس و وان ترکیه با گویش کرمانجی صحبت می‌کنند.

لهجه مکریانی یکی‌ از لهجه‌های کردی سورانی است و مختص مکریان است که شهرهای مهاباد ، بوكان ، سردشت ، پيرانشهر، اشنويه و نقده را شامل میشود اما لهجه ي كرد هاي تكاب و شاهين دژ لهجه اي نزديك به لهجه ي اردلاني است با وجود اينكه جزو منطقه ي مكريان قلمداد مي شوند و همچنين مردم سقز لهجه اي مابين مكري و اردلاني دارند و مردم بانه با لهجه ي سوراني سليمانيه تكلم دارند.

منابع[ویرایش]