پژو پارس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پژو پارس
دید کلی
گونهسواری
شرکتایران خودرو
نام‌های دیگرپژو پرشیا
پژو سفیر
پژو X9 (سنگاپور)
پژو ۴۰۶ خزر (جمهوری آذربایجان)
تولید۱۳۷۹—اکنون
مدل سال۲۰۰۱ تا اکنون
مونتاژتهران، ایران (از سال ۲۰۰۱–اکنون)
قاهره، مصر (ای‌ای‌وی) (۲۰۰۸–۲۰۱۵)
تی‌یس، سنگال (سنیران اتو) (از سال ۲۰۱۲)
بدنه و شاسی
کلاسخودروی اندازه متوسط
شکل بدنه۴ در سدان
۶ در لیموزین
طرح‌بندیموتور جلو-محور جلو
سکوپژو ۴۰۵
خودروهای وابستهپژو ۴۰۵
پژو ۴۰۶
سیتروئن زانتیا
سمند
پیشرانه
موتور۱٫۸ لیتر ۸ سوپاپ PSA XU7JP L3
۱٫۸ لیتر ۸ سوپاپ IKCO XU7P
۱٫۸ لیتر ۱۶ سوپاپ PSA XU7JP4 L4
۱٫۶ لیتر ۱۶ سوپاپ PSA TU5JP4
۱٫۹ لیتر ۸ سوپاپ IKCO XUM
۱,۶ لیتر ۱۶ سوپاپ IKCO TU5P
گنجایشحجم باک ۶۶ لیتر یا (۷۰ لیتر فقط در دو مدل ELX با موتور زانتیا و ELX با موتور XUM)
جعبه‌دنده۵ دندهٔ دستی
۴ دندهٔ خودکار
ابعاد
فاصله بین محورها۲٬۶۶۹ میلیمتر (۱۰۵٫۱ اینچ)
درازا۴٬۴۹۸ میلیمتر (۱۷۷٫۱ اینچ)
پهنا۱٬۷۰۴ میلیمتر (۶۷٫۱ اینچ)
بلندی۱٬۴۱۰ میلیمتر (۵۶ اینچ)
گاه‌شمار
پیشینپژو ۴۰۵

پژو پارس یا پژو پرشیا خودرویی از خودروساز ایرانی، ایران خودرو بود که بر اساس پژو ۴۰۵ طراحی شده‌است. این خودرو فیس‌لیفتی از پژو ۴۰۵ است. در روند طراحی پژو پارس از پژو ۴۰۶[۱] الهام گرفته شده است.

ویژگی‌های فنی[ویرایش]

موتور[ویرایش]

پیشرانهٔ (ال۳) پژو پارس معمولی مدل ۱۳۸۴

پیشرانهٔ موتور پژو پارس معمولی همان XU7JP پژو-سیتروئن است که در اروپا LFZ و در ایران ال۳ (به انگلیسی: L3) خوانده می‌شود. ال۳ یک پیشرانهٔ ۴ سیلندر خطی به حجم ۱٫۸ لیتر با تنفس طبیعی (به انگلیسی: naturally-aspirated (به اختصار N/A)) و سوخت رسانی تزریقی (به انگلیسی: fuel injection) است که دارای میل سوپاپ تکی از بالا (به انگلیسی: SOHC) و ۸ سوپاپ و حداکثر توان ۹۶ اسب بخار در ۵۵۰۰ دور در دقیقه و حداکثر گشتاور ۱۵۳ نیوتن/متر در ۳۰۵۰ دور در دقیقه است.[۲] این پیشرانه توسط یک رایانهٔ ساژم مدل اس‌ال۹۶ (به انگلیسی: SAGEM SL96) (در مدل‌های قدیمی) کاربری و هدایت می‌شود. این پیشرانه پیش از پارس، توسط پژو-سیتروئن در پژو ۳۰۶ ۱٫۸آی ۸ سوپاپ، سیتروئن زانتیا ۱٫۸آی ۸ سوپاپ (که در ایران عرضه نشد) و سیتروئن سارا ۱٫۸آی ۸ سوپاپ بکار برده شده بود. این پیشرانه به همراه مبدل کاتالیزور اصلی دارای سطح استاندارد یورو۲ (به لاتین: Euro II) است.[۳] از دیگر موارد قابل ذکر: طراحی قدیمی بدنه مربوط به دهه ۹۰ میلادی که البته با وجود گذشت ۲۰ سال همچنان زیبا بنظر می‌رسد، موتور قدیمی با مصرف بالا و عملکرد بد ترمزها در سرعتهای بالا است. اطلاعات فنی این خوردرو: حداکثر توان ۱۰۰ اسب بخار و حداکثر گشتاور ۱۵۳ نیوتن متر.[۲] ایران خودرو این پیشرانه را ابتدا برای پارس عرضه نمود و کمی بعد از آن در سمند و پژو ۴۰۵ جی‌ال‌ایکس انژکتوری نیز استفاده کرد.[۴]

فهرست موتورها بر پایه مدل[ویرایش]

 • پژو پارس ساده که به‌عنوان پژو پارس سال معروف است ( با موتور XU7JP/L3 )
 • پژو پارس LX با موتور TU5
 • پژو پارس ELX با موتور XU7P
 • پژو پارس ELX با موتور TU5
 • پژو پارس با دندهٔ اتوماتیک با موتور TU5
 • پژو پارس دوگانه‌سوز با موتور XU7JP/L3
 • پژو پارس ELX با موتور زانتیا ( XU7JP4/L4 )
 • پژو پارس ELX با موتور XUM[۵]
نام حجم موتور نوع قدرت گشتاور حداکثر سرعت شتاب ۰ تا ۱۰۰ مصرف سوخت ترکیبی
XU7JP/L3 ۱۷۶۱ سی‌سی ۴ سیلندر ۸ سوپاپ ۱۰۰ اسب بخار (۷۵ کیلووات؛ ۱۰۱ اسب بخار متری) در ۶۰۰۰ دور در دقیقه ۱۵۳ نیوتن متر (۱۱۳ پوند نیرو-فوت) در ۳۰۰۰ دور در دقیقه ۱۹۰ کیلومتر بر ساعت (۱۱۸ مایل بر ساعت) ۱۱ ثانیه ۹٫۱ لیتر بر ۱۰۰ کیلومتر (۳۱ مایل بر گالون بریتانیایی؛ ۲۶ مایل بر گالون آمریکایی)
XU7JP/L4 ۱۷۶۱ سی‌سی ۴ سیلندر ۱۶ سوپاپ یورو ۳ ۱۱۰ اسب بخار (۸۲ کیلووات؛ ۱۱۲ اسب بخار متری) اسب بخار در ۵۵۰۰ دور در دقیقه ۱۵۵ نیوتن متر (۱۱۴ پوند نیرو-فوت) در ۴۲۵۰ دور در دقیقه ۱۹۵ کیلومتر بر ساعت (۱۲۱ مایل بر ساعت) ۹ ثانیه ۸٫۱ لیتر بر ۱۰۰ کیلومتر (۳۵ مایل بر گالون بریتانیایی؛ ۲۹ مایل بر گالون آمریکایی)
XU7P ۱۷۶۱ سی‌سی ۴ سیلندر ۸ سوپاپ ۹۷ اسب بخار (۷۲ کیلووات؛ ۹۸ اسب بخار متری) در ۵۵۰۰ دور در دقیقه ۱۴۶ نیوتن متر (۱۰۸ پوند نیرو-فوت) در ۴۵۰۰ دور در دقیقه ۱۸۵ کیلومتر بر ساعت (۱۱۵ مایل بر ساعت) ۱۲ ثانیه ۷٫۰۶ لیتر بر ۱۰۰ کیلومتر (۴۰٫۰ مایل بر گالون بریتانیایی؛ ۳۳٫۳ مایل بر گالون آمریکایی)
XUM ۱۹۰۵ سی‌سی ۴ سیلندر ۸ سوپاپ ۱۰۵ اسب بخار (۷۸ کیلووات؛ ۱۰۶ اسب بخار متری) در ۵۵۰۰ دور در دقیقه ۱۵۵ نیوتن متر (۱۱۴ پوند نیرو-فوت) در ۳۷۵۰ دور در دقیقه ۱۹۰ کیلومتر بر ساعت (۱۱۸ مایل بر ساعت) ۱۰/۹ ثانیه ۸٫۶ لیتر بر ۱۰۰ کیلومتر (۳۳ مایل بر گالون بریتانیایی؛ ۲۷ مایل بر گالون آمریکایی)
TU5 ۱۵۹۸ سی‌سی ۴ سیلندر ۱۶ سوپاپ ۱۰۵ اسب بخار (۷۸ کیلووات؛ ۱۰۶ اسب بخار متری) در ۵۶۰۰ دور در دقیقه ۱۴۲ نیوتن متر (۱۰۵ پوند نیرو-فوت) در ۴۰۰۰ دور در دقیقه ۱۹۰ کیلومتر بر ساعت (۱۱۸ مایل بر ساعت) ۱۳/۲ ثانیه ۷٫۲۴ لیتر بر ۱۰۰ کیلومتر (۳۹٫۰ مایل بر گالون بریتانیایی؛ ۳۲٫۵ مایل بر گالون آمریکایی)


طراحی[ویرایش]

همانندی بسیار بالای فضای درونی پارس با پژو ۴۰۵ به عنوان نکته‌ای منفی دانسته شده‌است. راحتی بیشتر صندلی‌ها ، فرمان پذیری برتر ، کلیدهای روی فرمان ، سامانه تهویه هوای اتوماتیک ، طراحی مناسب غربیلک فرمان، عملکرد بهتر جعبه‌دنده و کلاچ از جمله چهره خودرو تغییراتی هستند که کمی برتری نسبت به ۴۰۵ را برای این خودرو فراهم کرده‌است.[۶]

داشبورد[ویرایش]

در سال ۱۳۹۳ شرکت ایران خودرو، برای بروز کردن خودرو، داشبورد پژو پارس را تغییر داد و از حالت قدیمی بودن در آمد. تغییرات این داشبورد نسبت به قدیم استفاده از ۲ عدد کيسه هوای ایمنی برای سرنشینان جلو، فرمان مجهز به دکمه‌های چند کاره، سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک که در داشبورد قدیم به صورت دستی است، ورودی USB و AUX، تریم دو رنگ مشکی و بژ که در داشبورد قدیم فقط به صورت بژ است، صفحه کیلومتر و رودری‌های جدید، سیستم ضد سرقت ایموبلایزر شامل می‌شود.

مدل‌ها[ویرایش]

پارس[ویرایش]

پژو پارس معمولی اولین نسخه از پارس است که در اواخر سال ۱۳۷۸ به تولید رسید. در سال ۱۳۹۳ داشبورد این خودرو بروز شد و آینه بغل‌ها به چراغ راهنما مجهز شدند که با نام پارس سال عرضه شد. نسخه دوگانه‌سوز این خودرو در سال ۱۴۰۰ متوقف شد. در سال ۱۴۰۱ شرکت ایران خودرو از موتور XU7P برای خودرو پارس معمولی استفاده کرد و جایگزین موتور XU7JP/L3 شد. در نسخه سفارشی این خودرو از آپشن‌های رینگ آلومینیومی، ترمز دیسکی عقب و شیشه دودی عقب برخوردار می‌باشد.

پارس ۱۶ سوپاپ[ویرایش]

تولید این نسخه از اواخر سال ۱۳۸۱ آغاز شد. این نسخه نسبت به پارس معمولی از موتور XU7JP/L4 استفاده می‌کند و تفاوت پارس ۱۶ سوپاپ با پارس معمولی در بخش موتور و سیستم ترمز آن است که در پارس ۱۶ سوپاپ از ترمز دیسکی عقب برخورد است و در پارس معمولی کاسه‌ای است. تولید این نسخه تا سال ۱۳۸۳ ادامه داشت و پارس ELX جایگزین این نسخه شد.

پارس LX[ویرایش]

این مدل از پارس از سال ۱۳۸۸ به خط تولید ایران خودرو اضافه شد. پژو پارس های ال‌ایکس تولیدات اولی با موتور XU7JP/L3 تولید شده‌اند و در سال ۱۳۹۰ با موتور TU5 تولید شد. این مدل در دو نوع جعبه‌دنده اتوماتیک و دستی تولید می‌شد که تولید نوع گیربکس اتوماتیک آن از سال ۱۳۹۹ متوقف شد ولی گیربکس دستی آن هنوز هم تولید می‌شود. در این خودرو همچون ئی‌ال‌ایکس دارای ترمزهای دیسکی در دو چرخ جلو و در دو چرخ عقب به همراه ترمز ABS و EBD است. در اواخر سال ۱۳۹۷ ترمز دیسکی عقب و رینگ آلومینیومی از پژو پارس LX و اتوماتیک برداشته شد. در سال ۱۴۰۱، ایران خودرو نسخه سفارشی پارس LX را عرضه نمود که آپشن‌های ترمز دیسکی عقب و رینگ آلومینیومی وجود دارد و شیشه عقب هم از نوع دودی است.

پارس ELX[ویرایش]

این نسخه از پژو پارس در سال ۱۳۸۴ تولید شد و در مقایسه با پارس معمولی، امکانات اضافی پارس ئی‌ال‌ایکس شامل صفحهٔ ادوات هوشمند، سنسور پارک عقب، صندلی‌های برقی جلو، موتور ۱۶ سوپاپ، ترمزهای دیسکی در هر ۴ چرخ به همراه ای‌بی‌اس و ئی‌بی‌دی و لاستیک و رینگ آلومینیومی ۱۵ اینچی است. آینه بغل پارس ELX و پارس معمولی با هم تفاوت دارد. چراغ سوم ترمز در بالا شیشه عقب قرار دارد و پارس معمولی در پایین شیشه است. چراغ عقب پارس ئی‌ال‌ایکس از نوع تیره است و در پارس معمولی و ال‌ایکس روشن است. تولید این نسخه در سال ۱۳۹۲ متوقف شد.

پیشرانه پژو پارس ELX

پیشرانهٔ پارس ئی‌ال‌ایکس، XU7JP/L4 پژو-سیتروئن است که در اروپا LFY و در ایران ال۴ (به انگلیسی: L4) خوانده می‌شود. ال۴ یک پیشرانهٔ ۴ سیلندر خطی به حجم ۱٫۸ لیتر با تنفس طبیعی (به انگلیسی: naturally-aspirated (به اختصار N/A)) و سوخت رسانی تزریقی چند نقطه‌ای (به انگلیسی: multi-point fuel injection(به اختصار MPFI)) است که دارای میل سوپاپ دوتایی از بالا (به انگلیسی: DOHC) و ۱۶ سوپاپ با تنظیم خودکار هیدرولیکی و حداکثر توان ۱۱۰ اسب بخار در ۵۵۰۰ دور در دقیقه و حداکثر گشتاور ۱۵۵ نیوتن. متر در ۴۲۵۰ دور در دقیقه است. این پیشرانه توسط یک رایانهٔ بُش از خانوادهٔ مُترُنیک به مدل ام‌پی ۷٫۳ (به انگلیسی: Bosch Motronic MP 7.3) کاربری و هدایت می‌شود. این پیشرانه پیش از ئی‌ال‌ایکس توسط پژو-سیتروئن در پژو ۴۰۶ ال‌ایکس ۱٫۸آی، سیتروئن زانتیا اس‌ایکس ۱٫۸آی ۱۶ سوپاپ (مشابه سیتروئن زانتیا ۱۸۰۰ ارائه شده توسط سایپا) و سیتروئن سارا وی‌تی‌اس ۱٫۸آی ۱۶ سوپاپ بکار برده شده بود. این پیشرانه بهمراه مبدل کاتالیزوی اصلی دارای سطح استاندارد یورو ۳ (به لاتین: Euro III) است.

پارس ELX XUM[ویرایش]

تولید این مدل در سال ۱۳۹۳ آغاز شد. موتور این خودرو در واقع یک نمونهٔ ارتقا یافته از موتور XU7 بود که حجم آن از ۱۷۶۱ سی‌سی به ۱۹۰۵ سی‌سی افزایش یافته بود و نسبت به ئی‌ال‌ایکس ال۴ شتاب پایین‌تری داشت و مصرف سوخت بالاتر رفته بود. داشبورد این مدل همان مدل مورد استفاده در مدل‌های ساده و ال‌ایکس است. تولید این مدل تا سال ۱۳۹۶ ادامه داشت.

پارس ELX سفارشی[ویرایش]

در سال ۱۴۰۱ ایران خودرو، تصمیم به تولید دوباره نسخه ELX کرد و این نسخه با دو موتور XU7P و TU5 به بازار عرضه شد. ظاهر این خودرو با پارس ساده و ال‌ایکس هیچ تفاوتی ندارد و فقط در آپشن‌ها است. تفاوت این نسخه با نسخه ساده و ال‌ایکس شامل:

 1. رینگ آلومینیومی
 2. ترمز دیسکی عقب
 3. سنسور نور
 4. سنسور باران
 5. سنسور باد تایر TPMS
 6. دوربین دید عقب و مانیتور
 7. کروز کنترل (فقط در موتور TU5)

پانویس[ویرایش]

 1. "پژو ۴۰۶". ویکی‌پدیای انگلیسی (به انگلیسی). Retrieved 9 July 2017.
 2. ۲٫۰ ۲٫۱ «پژو پارس». ایران خودرو. بایگانی‌شده از اصلی در ۵ ژانویه ۲۰۱۶. دریافت‌شده در ۹ ژوئیهٔ ۲۰۱۷.
 3. "سیاههٔ پیشرانه‌های سیتروئن و پژو" (به روسی). باشگاه پژو سواران. Archived from the original on 28 September 2007. Retrieved 10-05-2009. {{cite web}}: Check date values in: |تاریخ بازدید= (help)
 4. «پژو پارس ELX بررسی شد؛ آیا این خودرو ارزش خرید دارد؟». بیت ران. ۲۰۲۰-۰۵-۲۷. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۱-۲۸.
 5. "پژو پارس پارس سفارشی با موتور XU7 پلاس پارس سفارشی با موتور TU5 پلاس" (به انگلیسی). ایران خودرو. Archived from the original on 29 April 2009. Retrieved 10-05-2009. {{cite web}}: Check date values in: |تاریخ بازدید= (help); line feed character in |عنوان= at position 9 (help)
 6. «قیمت خودرو». ماشین بازار. بایگانی‌شده از اصلی در ۱ مه ۲۰۱۴. دریافت‌شده در ۱۰-۰۵-۲۰۱۳. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازدید= را بررسی کنید (کمک)

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]