لیتر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
لیتر
pic
یک لیتر برابر با حجم یک
مکعب با اضلاعِ ۱۰ cm است.
اطلاعات یکا
سامانه‌های اندازه‌گیریس آی
یکایحجم
نشانl یا L[۱]
در یکای اصلی اس‌آی:۱ L = ۱۰ متر۳

لیتر (به انگلیسی: Liter, Litre) یکای حجم که برابر است با یک‌هزارم متر مکعب یا هزار سانتیمتر مکعب. یک لیتر حجمی برابر با 10cm×10cm×10cm را اشغال می‌کند.
هر لیتر تقریباً برابر است با یک کیلوگرم آب ۴ درجهٔ سانتیگراد در فشار ۷۶۰ میلیمتر جیوه، و ۱۰۰۰ لیتر ۱ متر مکعب است.

برابر با یک دسی‌متر مکعب است. 1dm3=1lit 1cm3=1cc

موارد استفاده[ویرایش]

از لیتر بیشتر برای مواردی استفاده می‌شود که با ظرفیت یا اندازه ظرف آنها (مانند مایعات و مواد جامد قابل ریختن) اندازه‌گیری می‌شود، در حالی که متر مکعب (و واحدهای مشتق شده) بیشتر برای مواردی استفاده می‌شود که اندازه آن‌ها با ابعاد آنها اندازه‌گیری می‌شود. لیتر اغلب در برخی از اندازه‌گیری‌های محاسباتی، مانند چگالی (کیلوگرم در لیتر) نیز استفاده می‌شود، و این مقایسه ساده‌ای را با چگالی آب ایجاد می‌کند.

تعریف[ویرایش]

در حدود ۴ درجه سانتیگراد، دمایی که آب در حداکثر چگالی را دارد، در یک لیتر آب، جرمی معادل یک کیلوگرم وجود دارد. به‌طور مشابه: یک میلی لیتر (۱ میلی لیتر) آب دارای جرم تقریبی ۱ گرم است. ۱۰۰۰ لیتر آب جرم حدود ۱۰۰۰ کیلوگرم (۱ تن) دارد. این رابطه به دلیل این است که گرم ابتدا به عنوان جرم ۱ میلی لیتر آب تعریف شده‌است. با این حال، این تعریف در سال ۱۷۹۹ از بین رفت زیرا چگالی آب با تغییر دما و فشار تغییر می‌کند.

اندازه دقیق[ویرایش]

اکنون مشخص شده‌است که چگالی آب به نمونه ایزوتوپیک اتم‌های اکسیژن و هیدروژن نیز بستگی دارد. اندازه‌گیری‌های مدرن آب اقیانوس استاندارد وین، که آب مقطر خالص با نماینده ترکیب ایزوتوپی از میانگین اقیانوس‌های جهان است، نشان می‌دهد که آب در نقطه حداکثر چگالی (۳٫۹۸۴ درجه سانتیگراد) و تحت فشار استاندارد یک جو، دارای چگالی ۰٫۹۹۹۹۷۵ کیلوگرم در لیتر است.[۲]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. International Bureau of Weights and Measures (2006), The International System of Units (SI) (PDF) (8th ed.), p. 124, ISBN 92-822-2213-6
  2. Isotopic composition and temperature per London South Bank University’s "List of physicochemical data concerning water", density and uncertainty per NIST Standard Reference Database Number 69 (Retrieved: 2010-04-05)
  • Show, E. : Hydrology, Dover inc, New York, 1970