فیس‌لیفت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
فیس‌لیفت پژو ۲۰۶

فِیس‌لیفت (به انگلیسی: facelift) در صنعت خودروسازی، به بازنگری و تغییر چهرهٔ یک مدل خودرو به منظور رفع ایراد، به‌روزآوری یا زیباتر کردن چهرهٔ آن نسبت به حالت اولیه‌اش اطلاق می‌شود. این تغییرات می‌تواند بسیار کوچک و جزئی یا بسیار بزرگ و کلی باشد. گاهی اوقات در فیس‌لیفت‌ها علاوه بر نمای خارجی، نمای داخل هم دچار تغییر و تحول می‌شود.

به تمامی تغییرات ظاهری بر روی بدنه خودرو جهت تزئین و ارتقاء آن کیت فیس لیفیت یا تغییر فیس گفته می شود. تغییراتی که ظاهر خودرو را به مدل جدید تبدیل می کند. کیت فیس هم شامل تغییرات داخلی و هم بیرونی خودرو مثل چراغ ها، سپر عقب و جلو، شیشه ها، کناره های خودرو و هر آنچه مربوط به زیبایی خودرو می باشد. البته فیس لیفیت در بعضی مواقع شامل تغییرات مکانیکی مثل چرخ ها، موتور، دیفرانسیل، گیربکس و.. می باشد.  که چندان توصیه نمی شود.[۱]

هزینه فیس لیفت[ویرایش]

کیت فیس هزینه مشخصی ندارد بر حسب قطعات، مدل خودرو، میزان تغییرات و سلیقه مشتری هزینه آن نیز متفاوت خواهد بود.

تفاوت بین فیس لیفت خودرو و تغیر نسل آن چیست؟[ویرایش]

چه موقع می گویند یک خودرو دچار فیس لیفت شده؟ معمولا زمانی که اصطلاحات اندکی در سپرهای عقب و جلو یا چراغ های خودرو مشاهده می شود می گویند خودرو فیس لیفت شده که در موارد بسیاری تشخیص آنها از همدیگر کار آسانی نیست. همینطور در مورد فضای داخلی می توان گفت که تغیراتی در آن ایجاد می شود. تصویر پایین فضای داخلی یک خودروی تویوتا پرادو نسل چهارم را نشان می دهد که با وجود تغیرات نسبت به نسل سوم ولی هنوز فضای داخلی آن چنگی به دل نمی زند.

تغیر نسل خودرو چیست؟[ویرایش]

برعکس فیس لیفت خودرو هنگامی که از تغیر نسل خودرو صحبت می شود، باید تغیرات بزرگتری را در ذهن خود تصور کنید. اگرچه خودروسازان با ارائه یک فیس لیفت از ماشین های خود می توانند تغیرات اندکی را در آن ایجاد کنند، اما هنگامی که ماشین را تغیر نسل می دهند دست سازندگان باز است تا تمامی بخش های خودرو را تغیر دهند و یک مدل بسیار متفاوت ایجاد کنند. نسل جدید یک خودرو نسبت به مدل گذشته دستخوش بسیاری تغیرات در تمامی بخش ها می شود. به عنوان مثال نسل چهارم پرادو با کد J150 تغیرات بسیاری نسبت به نسل سوم این خودرو با کد J120 شامل می شود که به صورت اساسی آن را تغیر داده و یک ساختار بسیار متفاوت را نسبت به مدل قبلی ارائه می دهد. گاهی اوقات خودروسازان هنگامی که یک خودرو را تغیر نسل می دهند حتی پلتفرم اصلی آن را هم تغیر می دهند. با این وجود هزینه های تغیر نسل یک خودرو بسیار گرانتر از فیس لیفت کردن آن است

موفق ترین فیس لیفت های ایران[ویرایش]


جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. تویوتا اسپایدر. «فیس لیفت لندکروز». https://toyotaspider.com/toyota-facelift/. پیوند خارجی در |وبگاه= وجود دارد (کمک)