ویکی‌پدیا:کانال‌های آی‌آرسی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

محمدمهدی نادری نژاد دارای مدرک دکتری در رشته حقوق جزا و جرمشناسی و فارغ التحصیل دانشگاه تهران است. او در خاطرات خود می نویسد ۸۰ واحد دوره دبیرستان خود را بصورت شبانه گذرانده که تنها ۱۶ واحد یعنی ۸ درس از پایه اول دبیرستان را در دوره روزانه با همسالان خود گذرانده است. همچنین وی پس از اخذ مدرک دیپلم شبانه، به خدمت سربازی اعزام میشود و در طول دوره سربازی، همزمان مدرک پیش دانشگاهی خود را اخذ می‌نماید و یکروز هنگامی که لباس سربازی به تن داشته با فرار از پادگان محل خدمت، به محل آزمون رفته و بلافاصله وارد دانشگاه می‌شود. او در اتفاقی عجیب و باورنکردنی، دانشنامه لیسانس خود را طی شس ترم و معدل سه سال اخذ نموده و مدرک کارشناسی ارشد خود را نیز طی سه ترم اخذ نموده است. به عبارت دیگر، طی چهار سال و یک ترم پیاپی، از مقطع دیپلم به کارشناس ارشد نائل میگردد. وی در ترم پنجم کارشناسی،در ازمون کارشناسی ارشدشرکت کرده است.

نرم‌افزارهای قابل استفاده[ویرایش]

نرم‌افزارهای زیادی برای ایجاد ارتباط با کانال‌های IRC وجود دارند ولی متأسفانه تعداد کمی از آنها قابلیت کار با یونیکد را دارند. از معروفترین برنامه‌های IRC می‌توان نرم‌افزارهای زیر را نام برد:

بهترین گزینه‌ها برای ویکی‌پدیای فارسی چتزیلا و پیجین به نظر می‌رسند، زیرا هم قابلیت نمایش و تایپ حروف فارسی را دارند و هم می‌توان صفحهٔ نمایش آن‌ها را از راست به چپ کرد. البته از این آدرس: فرینود نیز می‌توان به کانالهای آی‌آرسی وارد شد و این نکته نیز قابل توجه‌است که توسط تمامی مرورگرها پشتیبانی می‌شود و ChatZilla نیز یکی از افزونه‌های مرورگر فایرفاکس می‌باشد و تنها تحت این مرورگر است که می‌توان با آن کار کرد.

در ضمن برای ارتباط با کانال‌های IRC، از مرورگر Opera نیز می‌توان استفاده کرد و برای این کار فقط کافی است که آدرس مورد نظرتان را وارد کنید تا تمامی کانال‌ها را مشاهده نمایید.

شیوهٔ اتصال به کانال‌ها[ویرایش]

هر چند که در برنامه‌های گوناگون شیوه‌های ویژه‌ای برای اتصال به یک کانال وجود دارد ولی دستورهای IRC یکسان می‌باشند. اولین کاری که باید پس از نصب برنامهٔ مورد نظر انجام داد مشخص کردن یک نام کاربری برای استفاده در گفتگوها می‌باشد.

هنگامی که نام کاربری خویش را انتخاب کردید کافی است به یکی از شبکه‌های Freenode یا wikimedia متصل شوید. اعضای زبان‌های ویکی‌پدیا برای گفتگو با یکدیگر از کانال‌های irc.freenode.net استفاده می‌کنند. هر کدام از پروژه‌های ویکی‌مدیا دارای یک کانال یا اتاق در irc.wikimedia.org هستند که در آن‌ها می‌توان گزارش لحظه به لحظهٔ کار همکاران ویکی‌ها را دید.

گفتگو با دیگر کاربران[ویرایش]

پس از اینکه به شبکهٔ irc.freenode.net وصل شدید، کافی است دستور زیر را در خط فرمان یا همان جعبهٔ متنی که در آن گفتگوی خود را تایپ می‌کنید وارد سازید:

/join #wikipedia-fa

.

یا فقط بر روی این لینک کلیک کنید. میتراصبور هستم.بازیگر شمالی ..گرگانی..به زودی فیلم سینمایی جدیدی اغاز میکیم..به کارگردانی محمد عرب.. حال صفحهٔ جدیدی باز می‌شود و فهرست کاربران (اگر کاربری در اتاق باشد) به همراه نام شما نمایش می‌یابد. حال می‌توانید بنابر میل خود در بخش عمومی گفتگو کرده یا روی نام یکی از کاربران کلیک کنید تا به صورت خصوصی با ویبه گفتگو بپردازید.

کانال ضد خرابکاری ویکی‌پدیای فارسی[ویرایش]

خرابکاری به هرگونه افزودن، زدودن و تغییر مطلب عمدی برای ضربه زدن به دانشنامه اطلاق می‌شود. این خرابکاری‌ها به صورت لحظه به لحظه در کانال #cvn-wp-fa اتصال مستقیم توسط ربات به نمایش در می‌آید تا کاربرانی که دسترسی واگردانی دارند، ویرایش‌های غیرسودمند و خرابکارانه را واگردانی کنند. برای اتصال به کانال، پس از اینکه به شبکهٔ irc.freenode.net وصل شدید، کافی است دستور زیر را در خط فرمان یا همان جعبهٔ متنی که در آن گفتگوی خود را تایپ می‌کنید وارد سازید:

/join #cvn-wp-fa

یا فقط بر روی #cvn-wp-fa اتصال مستقیم کلیک کنید.

هم‌اکنون ۲ ربات در این کانال فعالیت می‌کنند:

  • ربات LiWa، پیوندهای خارجی مشکوک را به محض اضافه شدن به مقالات گزارش می‌دهد.توضیحات بیشتر
  • ربات wm-bot که ویرایش در صفحات خاص (فعلا تام و زیر صفحات آن-قابل اصلاح است) را گزارش می‌دهد. این ربات فقط دستورهای مدیر و کاربران مورد اعتماد را می‌پذیرد. در صورتی که قصد دارید به ربات دستوری بدهید، با آرین تماس بگیرید تا نام شما را در فهرست کاربران مورد اعتماد وارد کند.

نکته مهم: کلیه پیغام‌های فرستاده شده در این کانال (چه از طرف کاربران و چه از طرف ربات‌ها) بایگانی می‌شوند و قابل دسترسی خواهند بود. لطفاً در هنگام صحبت در کانال این موضوع را در نظر داشته‌باشید.

مشاهدهٔ تغییرات اخیر به صورت لحظه به لحظه[ویرایش]

پس از اینکه به شبکهٔ irc.wikimedia.org وصل شدید، کافی است دستور زیر را در خط فرمان یا همان جعبهٔ متنی که در آن گفتگوی خود را تایپ می‌کنید وارد سازید:

/join #fa.wikipedia

یا فقط بر روی این لینک ‎#fa.wikipedia‎ کلیک کنید. پس از اتصال به این اتاق هر تغییری که در ویکی‌پدیا اتفاق بیفتد در همان لحظه روی پنجرهٔ اتاق باز می‌شود. ضمناً نام هر کاربر دیگری که در اتاق حاضر شود نیز در فهرست کاربران قابل مشاهده‌است. هر چند که صفحهٔ باز شده مانند دیگر صفحه‌های IRC می‌باشد ولی شما نمی‌توانید متنی را در آن تایپ کنید.

دیگر کانال‌های آی‌آرسی[ویرایش]

از کانال‌های مهم آی‌آرسی که برای فارسی‌زبان‌ها کاربرد دارد، می‌توان به کانال‌های زیر اشاره کرد: