پرش به محتوا

ویکی‌پدیا:پراکسی‌های باز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد


این صفحه اطلاعاتی در مورد استفاده از پیشکارهای باز برای خواندن و ویرایش مطالب ویکی‌پدیا می‌دهد.

سیاست[ویرایش]

پیشکارهای باز یا گمنام، از جمله تور، را می‌توان در هر زمانی و برای هر مدتی از ویرایش قطع دسترسی کرد. با وجود اینکه این کار ممکن است کاربران مشروع را تحت تأثیر قرار دهد، اما آن‌ها هدف‌های مورد نظر نیستند و چنین کاربرانی می‌توانند آزادانه از پراکسی‌ها تا زمانی که مسدود نشده‌اند استفاده کنند. هیچ محدودیتی برای خواندن ویکی‌پدیا از راه پیشکار باز یا پیشکار گمنام وجود ندارد.

پیشکارها ممکن است بر اثر پیکربندی عمدی یا غیرعمدی یا بر اثر تغییراتی که قفل‌شکن‌ها داده‌اند، باز باشند. نشانی‌های آی‌پی ناایستا، یا میزبان‌هایی که به طریق دیگری پیشکار همیشگی نیستند را معمولاً باید برای مدت‌زمان کوتاه‌تری بست زیرا احتمال زیادی دارد به زودی نشانی آی‌پی منتقل شود یا به صورت پویا دوباره واگذار شود. پس از بسته‌شدن پیشکار، نشانی آی‌پی باید باز گردد.

برای حفظ امنیت پروژه، مدیرانی که قطع دسترسی‌ها را بررسی می‌کنند نباید نشانی‌ها یا بازه‌های آی‌پی را بدون اطمینان از اینکه دیگر در آن بازه پراکسی‌ای وجود ندارد باز کنند.

برهان[ویرایش]

با وجود اینکه ویکی‌پدیا همهٔ افراد جهان را به مشارکت در این پروژه تشویق می‌کند، اما از پیشکارهای باز معمولاً سوء استفاده می‌شود. مدیاویکی، نرم‌افزاری که ویکی‌پدیا از آن نیرو می‌گیرد، از نشانی‌های آی‌پی برای مداخلهٔ مدیران علیه خرابکاری، به‌ویژه در مورد کاربران گمنام، استفاده می‌کند. پراکسی‌های باز به کاربران بداندیش اجازه می‌دهد که به سرعت نشانی آی‌پی خود را تغییر دهند که موجب خرابکاری دائمی‌ای می‌شود که مدیران نمی‌توانند جلوی آن را بگیرند. چندین نمونه از چنین حملاتی در پروژه‌های ویکی‌مدیا اتفاق افتاده است که موجب اخلال و گرفته‌شدن وقت مدیرانی شده است که می‌توانستند وقتشان را صرف کارهای دیگری کنند.

بازرسی[ویرایش]

هرگاه بازرسان کاربر متوجه شوند که یک حساب کاربری مشغول استفاده از پیشکار باز بوده است، ممکن است این اطلاعات را هنگام ارزیابی مشکوک بودن به زاپاس‌بازی (en) یا دیگر سوء استفاده‌های ویرایشی در نظر بگیرند. اگر به نظر برسد که حساب کاربری مشغول استفاده از پراکسی‌های باز برای دور زدن سیاست‌ها بوده است، ممکن است حساب مسدود شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]