پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «فلزکاری»

۱٬۳۲۴ بایت حذف‌شده ،  ۶ ماه پیش
خنثی‌سازی ویرایش 30439205 از Sajad.Khanbabaei (بحث) بدون ثبت منبع
(مقدمات فرایند های کلی)
(خنثی‌سازی ویرایش 30439205 از Sajad.Khanbabaei (بحث) بدون ثبت منبع)
برچسب: خنثی‌سازی
{{اصلی|فلزکاری دوره صفوی}}
فلزکاری [[دورهٔ صفوی]] سه ویژگی مهم دارد: نخست اینکه فلزکاری این دوره، دنبالهٔ هنر فلزکاری در دورهٔ [[تیموریان]] به‌ویژه مکتب خراسانی است؛ دوم در زمان [[شاه عباس یکم]] دو مکتب فلزکاری در ایران وجود داشت: یکی در [[خراسان]] و دیگری در [[آذربایجان]]؛ سوم آنکه مکتب خراسانی تأثیر زیادی بر مکتب سنتی ایران گذاشت، بدون اینکه این تأثیر آشکار باشد.<ref>غفاری‌فرد، عباسقلی، ''[[تاریخ تحولات سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی ایران در دوران صفویه]]''، [[سازمان سمت]]، ۱۳۸۱. (ص ۳–۳۶۲)</ref>
 
== فرایند های کلی ==
فلزکاری به طور کلی به سه دسته تقسیم می شود: تغییر شکل ، برش و اتصال. بیشتر برش فلزات توسط ابزارهای پرسرعت فولادی یا ابزارهای کاربیدی انجام می شود. هر یک از این دسته ها شامل فرآیندهای مختلفی است.
 
قبل از هر عملیات ، بسته به محصول نهایی مورد نظر ، فلز باید مشخص شده و اندازه گیری شود.
 
[[کولیس]] ابزار دستی است که برای اندازه گیری دقیق فاصله بین دو نقطه طراحی شده است. اکثر کولیس ها دارای دو مجموعه لبه های تخت و موازی هستند که برای اندازه گیری قطر داخلی یا خارجی استفاده می شوند. این کولیس ها می توانند در یک هزارم اینچ (25.4 میکرومتر) دقیق باشند. انواع مختلف کولیس مکانیسم های مختلفی برای نمایش فاصله اندازه گیری شده دارند. در مواردی که اجسام بزرگتر باید با دقت کمتری اندازه گیری شوند ، اغلب از نوار اندازه گیری استفاده می شود.
 
== صنایع دستی ==
از وسایلی که با دست ساخته می‌شود به نام صنایع فلزیِ دستی یاد می‌شود. رشتهٔ تراشکاری، فرزکاری در [[صنایع خفیفه]] و ظریفه به‌کار می‌رود؛ به‌خصوص در فلزکاری طلا، مس و نقره این رشته‌ها معروف‌اند. یکی از دوره‌های مهم این صنعت و هنر، [[فلزکاری دوره صفوی]] بوده‌است.
 
== منابع ==