جوش پلاستیک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

جوشکاری پلاستیک‌ها قطعات پلاستیکی را می‌توان با روش‌های مختلف به یکدیگر متصل کرد، به‌طور کلی می‌توان این روش‌ها را در سه دسته اصلی طبقه‌بندی کرد که این روش‌ها عبارتند از: ۱-استفاده از چسب برای اتصال پلاستیک‌ها ۲-اتصال پلاستیک‌ها با روش‌های مکانیکی (نظیر پیچ و مهره، پرچ و …) ۳-دستگاه‌های جوش آلتراسونیک، جوش چرخشی، هات پلیت (صفحه داغ)،‌های فرکانس، ویبریشن از سایر دستگاه‌های جوش پلاستیک است که بسته به اندازه، جنس و سطح جوش قطعه مورد نظر انتخاب می‌گردند.

دستگاه جوش پلاستیک اولتراسونیک (به انگلیسی:Ultrasonic Welding)[ویرایش]

دستگاه جوش اولتراسونیک، با تبدیل انرژی الکتریکی به مکانیکی توسط پیزو الکتریک، ارتعاشی در راستای عمود بر صفحات پیزو ایجاد می‌کند. این نوسان در حدود ۱۵ تا ۳۰ هزار بار درثانیه با دامنه‌ای در حدود ۱۰ تا ۳۰ میکرون می‌باشد (بستگی به نوع دستگاه دارد)، پس از بوستر توسط ابزاری به نام هورن تشدید می‌گردد. همچنین هورن باعث تبدیل مقداری از نوسانات عمودی به نوسان افقی نیز می‌گردد که عامل جوش دو قطعه به یکدیگر است. به این ترتیب که قطعه ای که در تماس با هورن است با فرکانس دستگاه، بر روی قطعه پایینی می‌لرزد لذا اصطکاک پیش آمده باعث ذوب شدن لحظه ای سطوح تماس قطعات به یکدیگر شده و دو قطعه به یکدیگر جوش می‌خورند. کل پروسه جوش کاری با این روش در حدود ۰٫۱ تا ۳ ثانیه می‌باشد. زمان جوشکاری بستگی به سطح مقطع جوش و جنس پلاستیک دارد. از این دستگاه در صنایع قطعات پلاستیک خودرو، لوازم خانگی، اسباب بازی، صنایع دارویی و غذایی و … استفاده می‌گردد.

دستگاه جوش چرخشی یا اصطکاکی (به انگلیسی:Spinner Welding)[ویرایش]

این دستگاه با چرخاندن قطعه آزاد بر روی قطعه فیکس شده با اصطکاک محل تماس موجب ذوب مواد شده و جوش انجام می‌پذیرد. سرعت چرخش و نحوه توقف از المان‌های بسیار مهم در این جوش می‌باشد. همچنین چنانچه دو قطعه بعد از جوش، باید نسبت خاص موقعیتی به یکدیگر داشته باشند پیشنهاد می‌گردد از دستگاه جوش چرخشی با سیستم تعیین‌کننده موقعیت توقف استفاده نمود. از این جوش در ساخت فیلتر بنزین و کنیستر (مقطع گرد و غیره) که معمولاً از جنس پلی آمید ۳۰٫۶۶ درصد الیاف می‌باشند استفاده می‌گردد.

منابع[ویرایش]

  • جوش انواع قطعات پلاستیک. وبگاه «آماج سونیک»، پاییز ۱۳۹۷- شماره ۱.