کابینت‌سازی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

کابینت عبارت است از دولابچه یا کمد یا قفسه‌بندی‌هایی در دار، که معمولاً در در آشپزخانه یا گاهی وقتها درانباری یا محل پارک خودرو (گاراژ) خانه‌ها ساخته می‌شود. کابینت آشپزخانه معمولاً جایی برای تعبیه نمودن فر، شعله پخت‌وپز، هود و هواکش، ماکروفر، یخچال و فریزر، ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی، را در خود دارد. کابینت می‌تواند روی زمین قرار گیرد که در این حالت کابینت زمینی نامیده می‌شود. ارتفاع کابینت زمینی حدود ۸۰ تا ۹۰ سانتی‌متر و پهنای آن بین ۵۰ تا ۶۰ سانتی‌متر است. کابینت‌ها بین یک تا سه در دارند که عرض هر در بهتر است از ۵۵ سانتی‌متر بیشتر نشود. کابینت را می‌توان از جنس فلز با ورق پنجاه و پنج صدم میلی‌متر تا هشتاد و پنج صدم میلی‌متر با درهای دولایه نیز ساخت. کابینتی که در ردیف بالا و به دیوار نصب می‌شود را کابینت دیواری می‌نامند و معمولاً لبه پایینی آن در ارتفاع ۱۶۰ سانتی‌متری زمین قرار می‌گیرد. در سالهای اخیر بسته به طراحی آشپزخانه کابینت‌های ایستاده نیز ساخته می‌شود که بین کابینت دیواری و کابینت زمینی قرار می‌گیرد و حالت یکسره و ایستاده دارد. ارتفاع کابینت دیواری بین ۴۲ تا ۶۲ سانتی‌متر (بسته به نظر طراح و سازنده) و پهنای آن حدود ۳۵ سانتی‌متر است. برخی کابینت‌ها را برای منظورهای زیبایی و تزئینی بدون در یا دارای درهای شیشه‌ای می‌سازند. درهای کابینت‌ها می‌تواند از جنس فلز یا چوب یا لترون یا ام‌دی‌اف باشد و معمولاً دارای ۲ لولا در کنار می‌باشند. درهای خاص با لولای بالایی و جک‌های کناری ساخته می‌شوند که باز و بسته شدن در رو به بالا خواهد شد. برای ساخت کابینت با لترون (خرده چوب فشرده روکش دار) یا ام‌دی‌اف (براده چوب فشرده روکش‌دار) نیاز به یراق خاص خود وجود دارد که شامل لولای توکار، لولای روکار، پیچ مونتاژ ۲٫۵، ۳٫۵ ٬۴٫۵ ٬۵٫۵ جک، دستگیره تک پایه و دوپایه، ریل بدون ترمز و ریل ترمز دار کشو، و برخی تولیدهای لوکس سوپر مارکتی تو کابینتی وجود دارد.

یراق[ویرایش]

به کلیه لوازم و ابزار آلاتی که برای سرهم نمودن ویا به اصطلاح مونتاژ کابینت مورد نیاز است یراق اطلاق می‌شود. گرچه معنای لغوی یراق همان ابزار است ولی در عمل ابزار به لوازم غیر مصرفی از قبیل چکش، گیره، سرمته، پرما (دریلاره، پیچ بند دستی، پیچ بند برقی، پیچ بند شارژی، پیچ گوشتی دو سو، پیچ گوشتی چهارسو، و غیره اطلاق می‌شود در حالی که یراق در حین کار و مونتاژ کابینت به مصرف می‌رسند.

لولا[ویرایش]

لولای ام دی اف معمولاً برای ورق با ضخامت شانزده میلی‌متر تا بیست میلی‌متر طراحی شده که در ابتدا به شکل روکار طراحی شده بود. منظور از لولای روکار آن است که در کابینت به گونه‌ای طراحی و اندازه بندی و ساخته و نصب می‌شود که در، بر روی لبه جدار و دیواره کابینت قرار گرفته و آن را خواهد پوشاند. به عبارت دیگر اندازه در برابر است با ابعاد دهانه در به علاوه شانزده میلی‌متر اضافه از هر چهار طرف. این روش مرسوم ساخت کابینت از قدیم بوده‌است. در چند سال اخیر لولای توکار طراحی و روانه بازار شده‌است که قوس بیشتری در قسمت پایه لولای خود داشته و این امکان را به طراح و سازنده کابینت می‌دهد که در را بدون در نظر گرفتن ضخامت دیواره اطراف کابینت و تنها به اندازه دهانه آن بسازد. هر یک از دو نوع لولا طرفداران خود را دارد که در طراحی و شکل نهایی کابینت مطابق سلیقه مورد نظر خواهد بود. در محل نصب لولا سوراخی به قطر سی و پنج میلی‌متر در لبه کناری در ایجاد می‌شود. نوع جدیدی از لولا، لولای خرچنگی است که برای انجام مصارف درهای گوشه‌ای طراحی شده که دارای سه محور گشتاور و چهار بازوی متحرک است و دامنه حرکت صفحه متحرک را به ۱۸۰ درجه افزایش می‌دهد.

دستگیره[ویرایش]

دستگیره به عنوان نقطه ورود نیرو یا اعمال کشش یرای باز و بسته نمودن در یا کشو در محل مورد نظر نصب می‌شود. محل نصب دستگیره کاملاً سلیقه‌ای بوده و می‌تواند در هر نقطه‌ای از سطح کار قرار گیرد ولی به عنوان یک قانون کلی، الگوی قرار گرفتن مکان دستگیره‌ها در هر کاری می‌بایست یکسان و مشابه و متناسب با جهت باز و بسته شدن در و کشو باشد. بهتر است دستگیره کشوها در حد فاصل وسط ضلع طولانی‌تر بالایی و محل تلاقی قطرهای قاب جلویی باشد؛ و دستگیره درها در در کابینت ایستاده در ۵ سانتی‌متری لبه طول در در لبه باز شونده در ارتفاع ۹۰ سانتی‌متری نصب شود. دستگیره در کابینت‌های زمینی در سمت باز شونده در گوشه بالایی با ۵سانتی‌متر فاصله از هر دو ضلع قرار می‌گیرند. دستگیره کابینت‌های دیواری نیز به همین منوال در گوشه پایینی در قرار می‌گیرند. دستگیره می‌تواند تک پایه باشد یعنی با ایجاد یک سوراخ و رد کردن یک پیچ در جای خود محکم می‌شود، ویا دوپایه باشد که با دو عدد پیچ در جای خود قرار می‌گیرد. دستگیره‌های دوپایه را می‌توان به شکل افقی، عمودی، و گاهی مایل در محل خود نصب نمود. نوع دیگری از دستگیره توکار از جنس پلاستیک ویا استیل عرضه شده‌است که در سوراخی به قطر۳۵ میلی‌متر با چسب آهن محکم می‌شود. قطر سوراخ انواع قبلی ۳٫۲ میلی‌متر و بسته به قطر یک یا دو ورق ام دی اف به پیچ با طول ۱۹ یا ۳۵میلی‌متر نیاز دارد.

پایه[ویرایش]

پایه زیر کابینت از جنس تمام پلاستیک و نوع پلاستیک و فلز در اندازه‌های ۵ ،۶، ۷٫۵، ۸، و ۱۰ سانتی‌متر در طرح‌های استیل براق، استیل مات، ستون رومی آلومینیومی با بخش پلاستیکی سیاه و خاکستری و سفید وجود دارند. در بخش پلاستیکی ۴عذر سوراخ برای قرارگیری پیچ و نصب پایه وجود دارد. معمولاً از پیچ خودکار ۳/۸ آلومینیومی برای نصب پایه‌ها استفاده می‌شود. معمولاً در هر یک از چهار گوشه هر کابینت زمینی یک پایه قرار می‌گیرد و بهتر است فاصله پایه‌ها از ۵۰ سانتی‌متر بیشتر نشود.

سبد سوپرمارکت[ویرایش]

سبد سوپرمارکت به بخشی از چیدمان داخل کابینت اطلاق می‌شود که به صورت سبد فلزی می‌باشد که اغلب از جنس استیل می‌باشد، و به منظور جانمایی مناسبتر وسایل داخل کابینت . در هر باکس نصب می‌گردد. این سبدها اغلب قابلیت خارج شدن از باکس. به صورت ریلی یا لولایی را دارند. داخل این سبدها هم وسایل و ظروف آشپزی گذاشته می‌شوند و هم مواد آشپزی و خوراکی‌ها (از قبیل حبوبات و چای و قند و شکر و...)بهترین مکان برای گذاشتن بطری و سطل ها می‌باشد. سبدهای سوپر مارکت در ابعاد گوناگونی تولید و مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین نوعی از سبد سوپرمارکت وجود دارد که در خارج کابینت و با مرکزیت یک لوله که اغلب از صفحه روی کابینت تا سقف اجرا می‌شوند وجود دارد.

سایر تمهیدات یراقی[ویرایش]

در سالهای اخیر شاهد به بازار آمدن انواع و اقسام تمهیدات لوکس و ملحقات کابینتی هستیم که همراه با نوآوری و خلاقیت و البته افزایش قیمت تمام شده کار همراه هستند. این ملحقات غالبا همراه با دستورالعمل ویژه خود به فروش رسیده و نصب می‌شوند. مانند سطل آشغال توکابینتی که همراه با باز و بسته شدن در کابینت، در سطل آشغال باز و بسته می‌شود، سبد سوپرمارکتی ویژه کابینت گوشه‌ای که همراه با در کابینت و با کمک ریل و اهرم‌ها به خارج حرکت می‌کنند (توجه: در کابینت به جای اتصال به بدنه کابینت، به سبد پیچ شده است)، پلکان تاه‌شو کشویی، که به شکل تاه شده در درز بین کابینت‌ها قرار گرفته و پس از خارج شدن باز شده و به شکل یکی دو پلکان درمی‌آید، و سایر ابداع‌های جالب و موردی.

منابع[ویرایش]