بورینگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

بورینگ (به انگلیسی: Boring) یکی از متنوع‌ترین روش‌های ماشینکاری می‌باشد که در بخش‌های بزرگ و سنگین و در جاهایی که تراشکاری، فرزکاری و مته کاری امکان‌پذیر نمی‌باشد مورد استفاده قرار میگیرد. مثل (قاب موتور و سایر محفظه‌های ماشینی). به صورتی که میز چرخش دارد و ابزار به صورت افقی براده برداری می‌کند .

عملیات بورینگ[ویرایش]

عملیات بورینگ را باید روی قطعاتی که دارای یک سوراخ اولیه باشند اجرا نمود. این سوراخ می‌تواند توسط مته ایجاد شده یا از طریق ریخته گری، فورج یا اکسترود به وجود آمده باشد. این روش عمدتاً برای مواردی استفاده می‌شود که تلرانسهای ابعادی بسته و کیفیت سطح خوب مورد نیاز باشد. با این روش می‌توان عملیات صیقل کاری وفرزکاری را،آن هم به‌طور دقیق روی قطعات انجام داد. همچنین می‌توان با این روش عملیاتی چون تراشکاری،سنگ زنی (سنباده زنی)وچرخ دنده تراشی راهم روی قطعات انجام داد.

انواع مختلف ماشین بورینگ[ویرایش]

  • ماشین بورینگ افقی (Horizontal Boring Machine)

- قطعه کار روی دستگاه ثابت می‌باشد وابزار بدور آن میچرخد. - با استفاده از این ماشین می‌توان خیلی از کارها چون: برقوکاری- تراشکاری-پیچ زنی –صیغل کاری وشیارزنی وکارهای خسته‌کننده وپردردسر را انجام داد. - می‌توان با این روش قطعات نا متقارن را به آسانی روی دستگا ه نگه داشت وعملیات ماشینکاری را روی ان انجام داد.

  • ماشین بورینگ عمودی (Vertical Boring Machine)

- قطعه کار روی میز یک ماشین عمودی دوران می‌کند وابزار ثابت درجای خود باقی میماند. - قطعات بزرگ و سنگین را اکثراً روی این ماشین بورینگ سوار می‌کنند. - در این نوع ماشین کاری ابزارهای چند گانه می‌توانند نرخ تولید را بالا ببرند.

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Boring (manufacturing)». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی.