ماشین‌کاری تخلیه الکتریکی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
یک ماشین تخلیه الکتریکی

ماشین‌کاری تخلیه الکتریکی (به انگلیسی: Electrical discharge machining) (EDM) فرایند براده‌برداری است که در آن از یک منبع ترموالکتریکی به‌منظور براده‌برداری استفاده می‌شود. فرایند برشکاری به‌وسیله جرقه‌های متناوب و کنترل شده‌ای است که بین الکترود یعنی سیم و قطعه کار زده می‌شود. در این روش برای براده برداری هیچگونه تماس مستقیمی بین قطعه کار و الکترود بر قرار نمی‌شود

سیم وایرکات[ویرایش]

نقش سیم وایرکات انتقال جرقه است وباید رسانایی خوب واستحکام کافی داشته باشد. بطورکلی دونوع سیم مصرف شونده ورفت برگشتی وجود دارد. سیمهای مصرفی در وایرکات از جنس مسی یا برنجی با پوششهای متفاوت روی و اکسید روی بی فرمولهایی برای برش بهتر می‌باشد. اخیراً کشورهای کره تایوان وچین محصولات خوبی ارایه کرده‌اند. این سیمها با کششهای متفاوت معمولاً”۹۰۰-۵۰۰> نیوتن برمتر مصرفی بوده وبدلیل فرسودگی با جرفه وافت سایز فقط یکبار مصرف می‌شوند. سیمهای رفت وبرگشتی عمدتاً” ترکیبات مولیبدن وتنگستن است.

مزایا[ویرایش]

یکی از مزایای اختصاصی وایرکات اساس کار به صورت تخلیه الکتریکی است. با این روش اسپارک مانند فشاری روی قطعه کار و محورهای دستگاه نیست و این دستگاه به صورت میکرون به میکرون حرکت می‌کند و مادامی که از کامپیوتر خود فرمان می‌گیرد، بدون هیچ خطایی در مسیر خود حرکت می‌کند. با این مزیت می‌توان انواع قطعات دقیق و قالبهای مرحله‌ای سنبه و ماتریس و پلاستیک را طراحی و اجرا کرد. به عنوان مثال در قالبهای مرحله‌ای نمی‌توان قابلیت وایرکات را با بقیه دستگاهها حتی فرز CNC مقایسه کرد. چون در تمام طول و ارتفاع بصورت یکسان براده برداری می‌کند. این توانایی را در هیچ یک از دستگاههای فرز یا تراش CNC نمی‌توان مشاهده کرد ٍهمچنین متریالهای رسانا را که سختی بسیار بالایی دارند و با هیچ ابزار نمیتوان انها را ماشینکاری کرد با این روش براحتی قابل براده برداری است .( غلامرضایی ٍ شرکت میکروکات ..[۱]

محدودیت‌ها[ویرایش]

پیچیدگی و گسترده بودن سیستمهای وایرکات ضمن بالا بردن هزینه‌های اولیه باعث ایجاد حساسیت در کار این دستگاه شده و هزینه نگهداری بالایی را موجب می‌شود. بطوریکه تمامی سیستمها باید دائماً کنترل و سرویس واحیانآ تعویض شوند. کوچکترین اهمال باعث دردسرهای بزرگ بعدی خواهد شد.

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Electrical discharge machining»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۰۹ آوریل ۲۰۱۳).