ماشین‌کاری تخلیه الکتریکی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
یک ماشین تخلیه الکتریکی

ماشین‌کاری تخلیه الکتریکی (به انگلیسی: Electrical discharge machining) بصورت مخفف (EDM) فرایند براده‌برداری است که در آن از یک منبع ترموالکتریکی به‌منظور براده‌برداری استفاده می‌شود. فرایند برش‌کاری به‌وسیله جرقه‌های متناوب و کنترل شده‌ای است که بین الکترود یعنی سیم و قطعه کار زده می‌شود. در این روش برای براده برداری هیچگونه تماس مستقیمی بین قطعه کار و الکترود بر قرار نمی‌شود

سیم وایرکات[ویرایش]

نقش سیم وایرکات انتقال جرقه است وباید رسانایی خوب و استحکام کافی داشته باشد. بطورکلی دونوع سیم مصرف شونده و رفت برگشتی وجود دارد. سیمهای مصرفی در وایرکات از جنس مسی یا برنجی با پوششهای متفاوت روی و اکسید روی بی فرمولهایی برای برش بهتر می‌باشد. اخیراً کشورهای کره تایوان و چین محصولات خوبی ارایه کرده‌اند. این سیمها با کششهای متفاوت معمولاً”۹۰۰-۵۰۰> نیوتن برمتر مصرفی بوده و بدلیل فرسودگی با جرقه وافت سایز فقط یکبار مصرف می‌شوند. سیمهای رفت و برگشتی عمدتاً” ترکیبات مولیبدن وتنگستن است.

مزایا[ویرایش]

یکی از مزایای اختصاصی وایرکات اساس کار به صورت تخلیه الکتریکی است. با این روش اسپارک مانند فشاری روی قطعه کار و محورهای دستگاه نیست و این دستگاه به صورت میکرون به میکرون حرکت می‌کند و مادامی که از کامپیوتر خود فرمان می‌گیرد، بدون هیچ خطایی در مسیر خود حرکت می‌کند. با این مزیت می‌توان انواع قطعات دقیق و قالبهای مرحله‌ای سنبه و ماتریس و پلاستیک را طراحی و اجرا کرد. به عنوان مثال در قالبهای مرحله‌ای نمی‌توان قابلیت وایرکات را با بقیه دستگاهها حتی فرز CNC مقایسه کرد. چون در تمام طول و ارتفاع بصورت یکسان براده برداری می‌کند. این توانایی را در هیچ یک از دستگاههای فرز یا تراش CNC نمی‌توان مشاهده کرد ٍهمچنین متریالهای رسانا را که سختی بسیار بالایی دارند و با هیچ ابزار نمیتوان انها را ماشینکاری کرد با این روش براحتی قابل براده برداری است .( غلامرضایی ٍ شرکت میکروکات ..[۱]

محدودیت‌ها[ویرایش]

پیچیدگی و گسترده بودن سیستمهای وایرکات ضمن بالا بردن هزینه‌های اولیه باعث ایجاد حساسیت در کار این دستگاه شده و هزینه نگهداری بالایی را موجب می‌شود. بطوریکه تمامی سیستمها باید دائماً کنترل و سرویس و احیاناً تعویض شوند. کوچکترین اهمال باعث دردسرهای بزرگ بعدی خواهد شد.

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Electrical discharge machining»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۰۹ آوریل ۲۰۱۳).