پتو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نقاشی رختخواب اثر تولوز لوترک دو نفر را در زیر پتو نشان می‌دهد.
Le déjeuner sur l'herbe (ناهار در چمن), (بخش سمت راست) اثر کلود مونه

پتو نوعی بافته پشمی است به نوعی روانداز گویند که معمولاً در هنگام خواب بر روی خود می‌کشند. پتوها می‌توانند از لایه‌های مختلفی ساخته شده باشند. بعضی از این لایه‌ها برای گرم نگه

شیوهٔ ساخت[ویرایش]

پتو از ورق‌های تختی که به دلیل ضخامت‌شان پتو را ضخیم نموده‌اند تشکیل شده‌است. حتی باریک‌ترین پتو ضخیم‌تر از سنگین‌ترین ورق است. پتو به‌طور کلی برای گرما و راحتی استفاده می‌شود، در حالی که ورق برای بهداشت، آسایش و زیبایی‌شناسی است. پتو به‌طور سنتی از پشم به دلیل گرما، تنفس و خواص مقاوم در برابر آتش طبیعی پشم ساخته شده، در حالی که ورق‌های پنبه یا کتان یا ابریشم، که کمتر تحریک‌کننده به پوست هستند ساخته شده‌است. امروزه، الیاف مصنوعی غالباً برای هر دو استفاده می‌شود.

انواع[ویرایش]

در پتو از مواد بسیاری مانند پشم، استفاده می‌شود چرا که آن‌ها ضخیم‌تر هستند؛ اما می‌توان از پنبه نیز برای تولید پتوهای سبک استفاده نمود. پتو پشمی‌ها گرم تر و همچنین نسبتاً آهسته برای سوزاندن در مقایسه با پنبه. شایع‌ترین انواع پتوها بافته شده اکریلیک، پلی استر کشباف، راسو، پنبه، ابر؛ و پشم است. پتو با گر چه هنر عجیب و غریب و مواد عجیب و غریب مانند بافتنی افغانستان یا پوشش ابریشم آمده‌است. پتو اغلب با تسلی، لحاف، لحاف و مبادله، به عنوان همه آن‌ها استفاده شود. پتو های اولیه اغلب با پوست حیوانات ساخته شده بودند اما با گذشت زمان پتو ها انواع مختلفی پیدا کردند مانند پتو نوزاد ، لحاف ، پتو مسافرتی ... و غیره . جنس پارچه ها پتو ها هم تغییر کرد و از پوست حیوانات به پارچه و پنبه تغییر کرد .

منابع[ویرایش]

لغت‌نامه دهخدا: پتو