ریچارد نویل، شانزدهمین ارل واریک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
ریچارد نویل، شانزدهمین ارل واریک
Richard Neville.jpg
متولد ۲۲ نوامبر ۱۴۲۸
درگذشته ۱۴ آوریل ۱۴۷۱ (۴۲ سال)
بارنت، هرتفوردشر
علت مرگ نبرد بارنت
محل دفن صومعه بیشام، برکشر
عنوان ریچارد نویل، شانزدهمین ارل واریک
تصدی ۱۴۴۹–۱۴۷۱
سایر عنوان‌ها ششمین ارل سالزبری
پنجمین بارون مونتگو
هفتمین بارون مونترمر
نام‌های دیگر واریک شاه ساز
شناخته شده برای بخشی از جنگ رزها
سال‌های فعالیت ۱۴۴۹–۱۴۷۱
ملیت پادشاهی انگلستان
مقیم میدلهام
محلی واریک‌شر، یورک‌شر
ارزش خالص دارایی c. £۷٬۰۰۰ در زمان مرگ[۱]
جنگ‌ها و نبردها جنگ رزها
نخستین نبرد سنت آلبنز
نبرد لودفورد بریج
نبرد نورث‌همپتون
دومین نبرد سنت آلبنز
نبرد فری‌بریج
نبرد اجکوت مور
نبرد تاوتون
نبرد بارنت
دفترها ناخدای کاله
لردهای ارشد دریاسالار انگلستان
مباشر دوک‌نشین لنکستر
سلف آن بوشامپ، پانزدهمین کونتس واریک
جانشین ادوارد پلانتاژنه، هفدهمین ارل واریک
همسر آن بوشامپ، شانزدهمین کونتس واریک
مضوع ایزابل، دوشس کلارنس
آن، ملکه انگلستان
والدین ریچارد نویل، پنجمین ارل سالزبری
آلیس مونتکوت، پنجمین کونتس سالزبری
امضاء
Signature of Richard Neville, Earl of Warwick.jpg

ریچارد نویل، شانزدهمین ارل واریک (انگلیسی: Richard Neville, 16th Earl of Warwick؛ ۲۲ نوامبر ۱۴۲۸ – ۱۴ آوریل ۱۴۷۱(1471-04-14)) یک شوالیهٔ دارای نشان بند جوراب، فرمانده ارتش، دیپلمات، و سیاست‌مدار اهل پادشاهی انگلستان بود. او شناخته شده به عنوان واریک شاه‌ساز، فرزند ریچارد نویل، پنجمین ارل سالزبری و از سربازان و رهبران مشهور در جنگ رزها به‌شمار می‌رود، واریک از قدرتمندترین و ثروتمندترین اشراف انگلستان همراه با ارتباطات سیاسی فراتر از مرزهای کشور بود، او یکی از رهبران عمده و از طرفداران جناح یورک‌ها بود اما بعدها به طرفداری از جناح رقیب یعنی خاندان لنکستر پرداخت، واریک در به تخت نشستن دو پادشاه نقش عمده‌ای داشت به همین دلیل بعدها به واریک شاه‌ساز معروف گردید.

واریک در دهه ۱۴۵۰ میلادی به دلایل مختلفی از جمله ثروت، ازدواج و ارث، در مرکز سیاست انگلستان درخشیدن گرفت. وی در اصل طرفدار پادشاه هنری ششم بود اما مناقشات ارضی او با ادموند، دوک سامرست باعث گردید تا جانب هنری را رها نماید و به تشریک مساعی با ریچارد، دوک یورک بپردازد که از معارضان هنری محسوب می‌گردید. در این میان، واریک توانست تا جایگاه استراتژیک و ارزشمند سروان کاله را به دست آورد، موقعیتی که در سال‌های آینده کمک‌های شایانی به وی نمود. درگیری‌های سیاسی در ادامه تبدیل به شورش کامل گردید. پس از مرگ ریچارد نویل پدر واریک به همراه ریچارد یورک در نبرد ویکفیلد، فرزند یورک بعدها با کمک واریک نهایتاً پیروز گردید و با عنوان ادوارد چهارم تاجگذاری نمود. ادوارد در ابتدا با کمک واریک حکمرانی نمود، اما تصمیم شاه در راستای ازدواج با الیزابت وودویل پس از شکست دسیسهٔ جایگزینی برادر ادوارد، جورج، دوک کلارنس، به جای وی، باعث شد تا واریک تصمیم بگیرد که هنری را به تاج و تخت بازگرداند. موفقیت این دستاورد کوتاه مدت بود و در ۱۴ آوریل ۱۴۷۱، واریک در نبرد بارنت به دست ادوارد شکست خورد و کشته شد.

واریک هیچ پسری نداشت. او دارای ۲ دختر بود که بزرگترین آن‌ها موسوم به ایزابل، با جورج، دوک کلارنس ازدواج نمود. دختر کوچکتر، آن، ازدواج کوتاه مدتی با فرزند پادشاه هنری، ادوارد وست‌مینستر داشت که در جبههٔ نبرد و در سن ۱۷ سالگی درگذشت. بعد ار این ماجرا با برادر کوچکتر پادشاه ادوارد، ریچارد دوک گلاستر که بعدها مشهور به ریچارد سوم گردید ازدواج نمود.

میراث تاریخی واریک موضوع اختلافات بسیاری گردید. دیدگاه تاریخی، نشانگر وی به عنوان فردی خود محور و دارای بی‌پروایی متناوب است که دربارهٔ او با موضوع کم لطفی عاطفی پادشاه عجین گشته. با همهٔ این احوال، به‌طور کلی دربارهٔ محبوبیت بسیاری که در تمام لایه‌های جامعه به دست آورده بود اتفاق نظر وجود دارد. محبوبیتی که باعث جذب احساسات مردم برای حمایت‌های سیاسی بود.[۲]

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Hicks (1991), pp. 339, 356–8
  2. Pollard (2007), pp. 199–200.

پیوند به بیرون[ویرایش]