هنتای

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
نمایش چشم انداز.

هِنتای (در ژاپنی: 変態 یا へんたい) نام لغتی به زبان ژاپنی است که به معنای «انحراف» و یا «نابهنجاری» است. در فرهنگ ژاپنی، هنتای دارای بار منفی است و در زبان عامیانه به معنای «هیزی جنسی» است. در کشورهای غربی، کلمه هنتای، اصطلاحی است که به کمیک استریپ‌های پورنو و انیمیشن‌های مخصوص بزرگسالان و به ویژه انیمیشین‌های ژاپنی، مانگا و بازی‌های کامپیوتری مخصوص بزرگسالان گفته می‌شود.

خرید، فروش و یا تماشای هنتای برای افراد زیر هیجده سال در ژاپن و کشورهای غربی ممنوع است.

انیمیشن‌ها و مانگاهای هنتای اجازه می‌دهند تا عنصر آرزوی جنسی و قدرت تخیل که از لحاظ طبیعی و اجتماعی غیرقابل به تصویر کشیده شدن باشند، بدینگونه تولید شوند. این عناصر می‌توانند از حالات غیرمعمول آمیزشی تا سناریوهای غیرعادی و یا آمیزش جنسی غیرقابل قبول از لحاظ ظرفیت اجتماعی را در بر بگیرد. به طور مثال می‌توان کارتون‌هایی را که در سبک هنتای تولید می‌شوند و دارای مضامینی همچون سکس خانوادگی، سکس با حیوانات، تحقیر شدید مفعول و خشونت جنسی نام برد.

دسته‌بندی سبک هنتای[ویرایش]

(رؤیای زن ماهی‌گیر) هنتای از مبدا. (1814)
Hentai - yuuree-redraw.jpg

سبک هنتای را می‌توان به دو دسته اصلی تقسیم کرد. کارهایی که اصطلاحا «هِت» خوانده می‌شوند و عاری از مضامین همجنسگرایانه است و دیگر دسته اصلی، که بیشتر شامل کارهایی با مضامین همجنس‌گرایانه است. گروه دوم را هم می‌توان به دو زیرگروه یائوی و یوری تقسیم کرد. در سبک هنتای، یائوی به همجنس‌گرایی مردانه و یوری به همجنس‌گرایی زنانه اطلاق می‌شود.

یائوی اغلب مردان را به شکل جنسی مبهم، چه در بُعد فیزیکی و چه در بُعد سبک خاص نویسنده که در اصطلاح بی‌شونن گفته می‌شود، اطلاق می‌شود. «بی‌شونن» در ژاپنی به معنای «پسر خوشگل» است. برخی کارها در رده یائوی شامل «بی‌سینن» هستند که به معنای «مرد زیبا» هستند و در آنها شخصیت اصلی به صورت مردی با فیزیک بدنی مردانه و قوی را شامل می‌شوند.

این سبک با «شونن-آی» مه به معنای «عشق پسرانه» است، فرق می‌کند. در سبک شونن-آی، دو مرد (و یا پسر) به یکدیگر ابراز علاقه و عشق می‌کنند، اما این ابراز علاقه، شامل ارتباط جنسی میان آن دو نمی‌شود. زنهایی که از سبک یائوی لذت می‌برند، در اصطلاح ژاپنی فوجوشی (腐女子) به معنای «دختران فاسد» نامیده می‌شوند.

یوری بسیار شبیه سبک یائوی است. تنها فرق مهم یوری تمرکز داستان بر شخصیتهای زن همجنسگرا به جای مردان است. در سبک یوری، زنان و اندامهای آنان، بسیار غیرواقعی و با بزرگنمایی بیشتری نسبت به مردان در سبک یائوی، تولید می‌شوند. به شخصیتهای زن در سبک یوری، «بیشوجو» نامیده می‌شوند که اصطلاحا به معنای «دختران زیبا» است. به دو زن (یا دختری) که به یکدیگر ابراز علاقه و عشق کنند، «شوجو-آی» گفته می‌شود که به معنای «عشقِ دختر» است.

حوزه سبک هنتای شامل تمامی آرزوهای جنسی متعادل و نامتعادل و تابو می‌شود که می‌توان از آنجمله به این موارد اشاره کرد:

منابع[ویرایش]