فیلم عاشقانه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

فیلم رمانتیک یا فیلم عاشقانه فیلمی است که در آن جنبه‌های عاشقانه وجود دارد و مرکزیت فیلم نیز پیرامون همین موضوع است. از آنجا که بسیاری از فیلم‌ها دارای جنبه‌های عاشقانه بین شخصیت‌های فیلم هستند، می‌توان هر فیلمی را که در آن طرح مرکزی (به پیروی از داستان) پیرامون محور روابط یا احساسات عاشقانه میان شخصیت‌های اصلی داستان تعریف شده‌است، در زمرهٔ فیلم‌های عاشقانه دانست. موضوعات رایج در چنین فیلم‌هایی ممکن است در مورد شخصیت فیلم باشد که با یک جاذبه رمانتیک جدید روبرو می‌شود. در این گونه مواقع اغلب پرسش‌هایی همچون، «برای چه چیزی زندگی می‌کنم؟» یا «چرا من با همسر فعلی‌ام هستم؟» به‌وجود می‌آیند.

جاذبه و احساساتی که در یک فیلم رمانتیک بیان می‌شود توسط شخصیت‌های فیلم به تصویر کشیده می‌شود. فهرست زیر شامل چندی از جدیدترین فیلم‌های رمانتیک است. موفق‌ترین فیلم رمانتیک در تاریخ از نظر تجاری، فیلم تایتانیک (۱۹۹۷) بود که بیش ار ۶۵۹ میلیون دلار در ایالات متحده فروش داشت و درآمد جهانی آن بیش از ۲٫۲ میلیارد دلار بود.[۱][۲]

یکی دیگر از پیش‌نیازهای این نوع فیلم‌ها پایان خوش (یا دست کم تلخ و شیرین) آن است. بسیاری بر این باورند که هیچ فیلمی با پایان غم‌انگیز نمی‌تواند به درستی به عنوان «فیلم عاشقانه» ثبت شود. با این حال، این پیش شرط بسیار اعتراض پذیر است و بسیاری از فیلمنامه‌نویسان و کارگردانان فشارهای مرزی این گونه را مدنظر قرار می‌دهند. این نوع فیلم بسیار بیننده دارد. فیلم هایی با ژانر رومانتیک یا عاشقانه بیشترین بیننده را دارند و اکثرا پایان خوش یا ناگوار دارند.

نام‌های دیگر[ویرایش]

واژه «فیلم زنانه» یا «چیک فلیک» (به انگلیسی: Chick Flick) در ایالات متحده از سوی کسانی که با اینطور فیلم‌ها میانه‌ای ندارند، و با قصد خوار شمردن فیلم‌های گونهٔ عاشقانه استفاده می‌شود. این واژه بیشتر به فیلم‌هایی که بینندگان زن بیشتری دارد اطلاق می‌شود. اگرچه محور بسیاری از فیلمهای رمانتیک زنان هستند، اما این واژه مشخصات یک فیلم رمانتیک را معین نمی‌کند و چیک فلیک لزومن محور اصلی داستان عاشقانه را مورد هدف قرار نمی‌دهد.

مثال‌ها[ویرایش]

تایرون پاور، آلیس فی را در فیلم الکساندارز رگ‌تایم بند در آغوش گرفته‌است.

پانویس[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

الگو:داده‌های کتابخانه ای