فیلم تجربی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

فیلم تجربی یا سینمای تجربی

قبل از پرداختن به شاخصه‌های سینمای Experimental تعریف مختصری از "تصویر سینمایی " الزامیه به این دلیل که سینمای Experimental یا به تعریف واژه سینمای تجربی ایجاد نوآوری وخلقی نو در گرامر و زبان سینما یعنی تصویر دارد. واژهٔ سینما به معنای "حرکت" است، پس تصویر ی که دارای حرکت باشد تصویر سینمایی است حتی اگر خطوطی کوتاه و یا حتی اشکالی هندسی در بک گراندی سفید یا سیاه باشد مانند فیلم (Hans Richter 1921 – Rhythmus21) از اولین فیلم‌های سینمای Experimental. در اولین برداشت با دیدن فیلم ممکن است تصاویری از مربع‌هایی با اندازه‌های مختلف و ورود و خروج‌های نامنظم و بی انسجام در کادر تصویر به نظرخسته‌کننده و یا حتی غیرلازم و بیهوده به نظر برسد اما وقتی از نگاه "تصویری سینمایی" به ان بنگریم متوجه می‌شویم که مربع در اشکال هندسی نمایندهٔ پایداری و ساختار است و در فیلم با همان شکل هندسی یعنی مربع به ما بی نظمی و عدم ساختار را نشان می‌دهد که به نظر من مانند مانیفستی برای سینمای Experimental است که از تمامی قواعد آزاد هستیم و قرار بر ساختار شکنی در "تصویر سینمایی " و گرامر سینما است. با توجه به تاریخ سینمای Experimental و فیلم‌های آن به این نکته پی می‌بریم که هرگونه ساختار شکنی و نوآوری در"تصویر سینمای" که شامل عناصر:

۱. حرکت و ریتم(Hans Richter 1921 – Rhythmus21)

۲. صدا (موسیقی، دیالوگ، امبیانس) (The Dickson Experimental Sound Film- William Dickson 1894)

۳. رنگ (Derek Jarman - Blue 1993)(1935A COLOUR BOX by Len Lye)

۴. گرافیک (هندسه، شکل، نقطه، خط و حتی الفبا) (1926Anemic Cinema - Marcel.Duchamp) (1948-BOOGIE-DOODLE by Norman McLaren)

۵. زمان (Meshes Of The Afternoon-Maya Deren, 1943)

که بر پایهٔ ایده ای (concept) جدید، بکر و خلاقه باشد می‌تواند فیلم Experimnetal باشد.

اما این نکته را نیز نباید از نظر دور کرد که سینمای Experimental سینمایی بدون قواعد و بدون مرز است و هرگونه نوزایی در گرامر سینما می‌تواند تولدی دوباره برای این سبک از سینما باشد.

در ادامه :

نگاهی به جنبش‌های آوانگارد دادایسم و سورئالیسم لازم است چرا که مهد هنر تجربی و در زیرشاخهٔ آن سینمای تجربی دردل پایه گذاران این جنبش هاست؛ پس شاید کاباره ولتر (Cabaret Voltaire)یک باشگاه شبانه به عنوان کاباره‌ای هنری و سیاسی در زوریخ سوییس که در سال ۱۹۱۶توسط هوگو بال شاعر المانی و امی هنینگز تأسیس و با جمع شدن همراهانی مثل مارسل ژانکو و تریستان تزارا (کارگردان/سیاستمدار/روزنامه‌نگار/شاعر) ودیگر هنرمندان و بعدتر آندره بازن و مانیفست سورئالیسم، سالواتور دالی، رنه مارگریت، لویی آراگون و … محل تولد سینمای تجربی باشد.

از سوی دیگربر مبنای اصل "تصویر سینمایی " و پیداش و شکل‌گیری جنبش‌های آوانگارد در اروپا و بعدها در دههٔ ۶۰ در آمریکا با هنرمندانی مانند اندی وارهول، جوناس مکاس و جنبش‌های زیرزمینی نیویورک می‌توان گفت در ابتدای سینما همهٔ فیلم‌ها Experimental بوده‌اند مانند Arrival of a train –Lumier 1896. بناربراین با وجود آنکه سینمای Experimental تاریخی همپای سینما دارد اما رسمیت یافتن آن وتعریف شدن هویت مستقل این سبک سینمایی در دهه ی۲۰ و در دل جنبش آوانگارد اتفاق می‌افتد. از این رو فیلم (Hans Richter 1921 – Rhythmus21) و یا حتی قبل تر فیلم (The Dickson Experimental Sound Film- William Dickson 1894) از اولین فیلم‌های این سینما و بعد تر فیلم‌های رنه کلر، مان ری، فرنان لژه و دیگر فیلمسازان این عرصه و فیلمسازانی مانند، گای مدین تا به امروز مرزهای این سبک پیشرو، مستقل و نوآورانه در زبان سینما را گسترش داده‌اند.

در تمایز با سینمای داستانی :

فیلم Experimental قواعد و دستور زبان سینما را به چالش می‌کشد بدین معنا که سینمای Experimental بر پایهٔ ارائهٔ مفهومی کلی (Concept) در قالبی نو آورانه و خلاق از زبان سینما استوار است در حالیکه در سینمای داستان گو زبان سینما صرفاً ابزاری است برای بیان روایتی دیگر. این نکته منکر استفادهٔ خلاقانه از زبان سینما و کاربرد فرم و ساختار در سینمای داستانی نیست بلکه به این معناست که این خلاقیت در زبان در راستای بیان روایتی داستانی بکار گرفته می‌شود که هدف اصلی فیلمساز است.

و در آخر معیار سینمای Experimental در نوآوری است و مسلماً فیلمی که از فیلم دیگر کپی شده باشد فاقد معیارنوآورانه است. مگر آنکه واجد ویژگی‌های خلاقانهٔ دیگری باشد که در فیلم قبلی موجود نبوده است.

منابع[ویرایش]

«[[[کاربر:Tiyam Yabandeh]]]»