فیلم اکشن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
Action film clapperboard.svg

فیلم اکشن یا فیلم پُرحادثه (مصوب فرهنگستان زبان)،[۱] یکی از ژانرهای فیلم است که در آن یک یا چند قهرمان اصلی با مجموعه‌ای از درگیری‌های فیزیکی، رزمی و جنگی روبرو می‌شوند. قهرمان اصلی فیلم برای پیروزی باید بر دشمنان خود غلبه کند. دوران رشد فیلم‌های گونهٔ پرحادثه بیشتر در دهه ۱۹۷۰ بود. در طول تاریخ این گونه، از بروس لی به عنوان نخستین بازیگری که باعث حرکت و محبوبیت آن شد، یاد می‌کنند.[۲]

پیشرفت در برنامه‌های رایانه ای"ساخت جلوه‌های ویژه (به انگلیسی:CGI)" باعث شد تا ساخت صحنه‌های اکشن و غیره که نیازمند تلاش‌های گروه‌های بدل کار حرفه‌ای در گذشته بود، ارزان‌تر و آسان‌تر شود.

زیر ژانرها[ویرایش]

اکشن-ترسناک[ویرایش]

فیلم‌هایی که تنش‌های فیلم ترسناک را با مبارزه یا وحشی‌گری فیلم اکشن ترکیب می‌کنند، که اغلب با مبارزه یک قهرمان انسان با موجودات ماورایی مرگبار نشان داده می‌شود. مانند رزیدنت ایول (مجموعه‌فیلم) و فیلم زامبی.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «فیلم پُرحادثه» [سینما و تلویزیون] هم‌ارزِ «action film»؛ منبع: گروه واژه‌گزینی. جواد میرشکاری، ویراستار. دفتر دوم. فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان. تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی. شابک ۹۶۴-۷۵۳۱-۳۷-۰ (ذیل سرواژهٔ فیلم پُرحادثه)
  2. مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Action film». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۲ نوامبر ۲۰۱۰.