جمهوری ونیز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
جمهوری آسمانی ونیز
Simple Labarum.svg
۶۹۷–۱۷۹۷
 

 

پرچم نشان نظامی
قلمرو جمهوری ونیز در ۱۷۸۹
پایتخت اراکلیا
(697–742)
مالاموکو
(742–810)
ونیز
(810–1797)
زبان‌(ها) ونیزی
لاتین
دولت نظام پارلمانی با پادشاهی انتخابی جمهوری دریایی
دوک
 - 697–717 (اولین) پائولو لوسیو آنافستو
 - 1789–1797 (آخرین) لودویکو مانین
دوره تاریخی قرون وسطی - دوران مدرن نخستین
 - تاسیس۱ ۶۹۷
 - آلکسیوس یکم
۱۰۸۲
 - جنگ صلیبی چهارم ۱۲۰۲–۰۴
 - جنگ لپانتو ۱۵۷۱
 - پیمان کمپو فرمیو ۱۸ اکتبر ۱۷۹۷ ۱۷۹۷
یکای پول دوکات
امروزه بخشی از  ایتالیا
 اسلوونی
 کرواسی
 مونته‌نگرو
 آلبانی
 یونان
 قبرس

جمهوری ونیز (به ایتالیایی: Repubblica di Venezia یا Repubblica Veneta) که به نام جمهوری آسمانی ونیز حکومتی ایتالیایی و عضو جمهوری دریایی بود که بین سال‌های ۶۹۷ تا ۱۷۹۶ میلادی وجود داشت و بر شمال شرقی ایتالیا (منطقه ونیز) و بخش‌هایی از جزایر یونان و بالکان حکمرانی کرد.

دولت‌شهر ونیز مکانی برای مردمی بود که از دست آزار و اذیت دولت‌های اروپای مرکزی که پس از فروپاشی امپراتوری روم انجام می‌شد شناخته می‌شد. این حکومت در اوایل تشکیل یکی از موفق‌ترین حکومت‌ها در تجارت نمک بود. در طی قرن‌های متمادی این کشور به شکل امپراتوری دریایی وجود داشت. منبع اصلی درآمد این حکومت تجارت در حوزه دریای مدیترانه بود ولی علاوه بر تجارت در اروپا و آفریقای شمالی به تجارت در آسیا نیز می‌پرداختند.

نیروی دریایی این حکومت در جنگ‌های صلیبی و به ویژه در جنگ صلیبی چهارم حضور مؤثری داشت. بیشتر سرزمین‌های تحت سلطه جمهوری ونیز در ساحل دریای آدریاتیک قرار داشتند. این کشور سرزمین تجار ثروتمندی بود که به شکوفایی هنر و معماری در این کشور کمک شایانی کردند. تجار ونیزی از بانفوذترین تجار کل اروپا بودند. همچنین این کشور سرزمین جهانگردان بزرگی بود که از آن میان می‌توان مارکو پولو را نام برد.

کشف مسیرهای دریایی جدید به سرزمین تازه کشف شده آمریکا و راهیابی به غرب اقیانوس اطلس موجب افزایش قدرت جمهوری ونیز و شناخته شدن آن به عنوان یکی از ابرقدرت‌های عرصه دریانوردی شد. جمهوری ونیز در اغلب دوران خود مشغول درگیری با نیروی دریایی امپراتوری عثمانی بود.

در پی حمله قوای پادشاهی اتریش-مجارستان و ارتش ناپلئون بناپارت به جمهوری ونیز در سال ۱۷۹۷ این کشور پس از مدتی نزدیک به هزار سال از هم فروپاشید و بین کشورهای فرانسه و اتریش-مجارستان تقسیم شد.

منابع[ویرایش]

تاریخ ونیز (به زبان ایتالیایی)

تاریخ کرواسی
Coat of arms of Croatia
گاهشماری
نشان درگاه درگاه کرواسی