مهندسی نساجی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Textile-Spinning room.jpg

مهندسی نساجی (به انگلیسی: Textile engineering) مسئولیت تولید انواع منسوجات اعم از انواع پوشاك، كف‌پوش ها مثل فرش و موكت و منسوجات مورد استفاده در صنایع دیگر را بر عهده دارد.اين صنعت یكی از قدیمی‌ترین صنایع و دومین صنعت كشور بوده از لحاظ تعداد شاغلان، در سطح زیربنای كارخانه‌ها و تعداد واحدهای تولیدی، بزرگترین صنعت كشور است.امروزه نمی‌توان همچون‎ ‎گذشته صنعت نساجي را به روش استاد و شاگردی از نسلی به نسل دیگر انتقال داد. چرا که‎ ‎نساجی در حال حاضر صنعتی بسیار گسترده و پیچیده است که اداره آن نیاز به تخصص و‎ ‎تحصیلات دانشگاهی دارد، تخصصی که در رشته مهندسی نساجی می‌توان به آن دست یافت. امروزه نه تنها انواع پوشاک و فرش و موكت را به یاری صنعت نساجي تهیه‎ ‎می‌کند.بلکه برای ساخت ترمز اتومبيل، شریان های مصنوعی، جاده‌ها، هواپيماها و‎ ‎سايت هاي فضايي به منسوجات نیاز است.برای مثال بیش از 50% قلب مصنوعي از الياف‎ ‎نساجی درست شده است.زیرانداز و روانداز خود را به یاری این صنعت‎ ‎تهیه کرد. همچنین بیش از 75% استحکام تايرها از منسوجات است و در‎ ‎جاده‌سازی نيز كاررد دارد.
این صنعت شامل بخش‌های مختلفی می‌شود که از آن جمله می‌توان به‎ ‎کارخانه‌های ريسندگي (تولید نخ‌های مختلف)،بافندگي (تولید انواع پارچه‎)‎،‎ ‎تولید فرش ماشینی و موکت و همچنین كارخانه هاي تكميل كننده این کالاها مثل‎ ‎رنگرزي،چاپ و کارخانه‌های تولید الیاف مصنوعی مثل نايلون و پلي پروپيلن‎ ‎اشاره کرد.
مهندسی نساجی[۱] رشته‌ای است که دانش و توانایی لازم را برای‎ ‎اداره بخش‌های مختلف این صنعت به دانشجویان مي دهد. داوطلب باید در دروس فیزیك، ریاضی و مكانیك دبیرستان قوی بوده همچنین به علت شرایط كار و محیط كارخانه از نظر جسمی و روحی خوب باشد. دروس رشته شامل دروس عمومی، پایه، اصلی و تخصصی است. دوره كارآموزی نیز به میزان چهار واحد وجود دارد.


آينده شغلي،بازار كار و درآمد[ویرایش]

صنعت نساجی بعد از نفت، بزرگترین صنعت كشور است. به همین دلیل همیشه نیازمند مهندس متخصص و كارآمدی است كه بتواند مسئولیت بخش‌های فنی و مدیریتی آن را بر عهده بگیرد.

فرصت هاي شغلي[ویرایش]

یك مهندس نساجی می‌تواند در كارخانجات نساجی به عنوان مدیرعامل، رئیس كارخانه، مدير توليد (مسئول سالن‌های مختلف ريسدگي، بافندگي، رنگرزي، چاپ و تكميل زیر نظر این مدیر كار میكنند)، مديربازرگاني (مسئول بازاریابی، مسئول فروش و مسئول تداركات در این بخش فعالیت دارند)، مدیر مهندسی صنعتی (مسئولان آزمایشگاه های مختلف و كارشناسان كنترل كيفيت بخش های مختلف در این حیطه كاری فعالیت میكنند) و مشاور كارخانه (مشاور در امور مختلف مانند خرید خط تولید، طراحی خط تولید، تولید جنس جدید، رفع اشكالات پیش‌آمده در خط تولید، خرید ماشین‌آلات و بررسی افزایش انعطاف پذیری آنها) فعالیت بكند و یا با بخش نساجی موسسه استاندارد، اداره نساجی و پوشاك وزارت صنايع ، بخش نساجی وزارت كار (برای بررسی مسائل كارگری، كمكردن ضایعات و افزایش تولید و بهره‌وری)، بخش نساجی وزارت دادگستري (برای تعیین قیمت كارخانجات ورشكسته و برآورد كردن قیمت كالاهای نساجی)، سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی و مراكز تحقیقاتی مانند مركز تحقیقات جهاد سازندگی همكاری بكند.[۲]

مقطع کارشناسی[ویرایش]

در دانشگاه امیرکبیر، دانشگاه يزد، دانشگاه صنعتي اصفهان، دانشگاه گيلان، دانشگاه بناب
دانشگاه آزاد واحد يزد، دانشگاه آزاد واحد بيرجند،دانشگاه آزاد واحد اراك، دانشگاه آزاد واحد تهران جنوب ، دانشگاه آزاد واحد شهرري، دانشگاه آزاد واحد كاشان و دانشگاه آزاد واحد قائم شهر ارائه مي شود.

مقطع کارشناسی ارشد[ویرایش]

در دانشگاه امیرکبیر، دانشگاه يزد، دانشگاه صنعتي اصفهان،دانشگاه گیلان،
دانشگاه آزاد واحد يزد،دانشگاه آزاد واحد اراك، دانشگاه آزاد واحد تهران جنوب ، دانشگاه آزاد واحدعلوم تحقيقات، دانشگاه آزاد واحد كاشان و ارائه مي شود.

مقطع دکترا[ویرایش]

در دانشگاه امیرکبیر، دانشگاه يزد، دانشگاه صنعتي اصفهان،دانشگاه گیلان،
دانشگاه آزاد واحد يزد، دانشگاه آزاد واحد علوم تحقيقات ارائه مي شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]


منابع[ویرایش]

  1. Textile manufacturing
  2. جزوه معرفی رشته نساجی دانشگاه صنعتی امیركبیر

پیوند به بیرون[ویرایش]