مشرانو جرگه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از مشرانوجرگه)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
نشان ملی افغانستان

مِشرانو جرگه مجلس علیای ِ شورای ملی افغانستان است. قوه مقننه افغانستان از دو مجلس تشکیل می‌شود که مجلس سفلی ولسی جرگه و مجلس علیا (معادل مجلس سنا) مشرانو جرگه نام دارد. مشرانو جرگه از واژگان فارسی «مِشر (مشران) و جَرگه» مشتق است[۱][۲][۳] که به معنی «شورای ریش‌سپیدان» است.

مشرانو جرگه ۱۰۲ نماینده دارد که یک‌سوم توسط شوراهای ولسوالی‌ها (۳۴ نماینده از ۳۴ ولایت) برای یک دوره سه‌ساله انتخاب می‌شوند. یک‌سوم توسط شوراهای ولایتی (۳۴ نماینده از ۳۴ ولایت) برای یک دوره چهارساله انتخاب شده و یک‌سوم دیگر توسط رئیس‌جمهور انتصاب می‌شوند. نیمی از اعضای انتصابی بایستی از زنان باشند.[۴] دو نفر نماینده افراد معلول و مجروح و دو نفر هم از بین کوچی‌ها باشند.

مشرانو جرگه بیشتر یک نهاد مشورتی و نظارتی است تا نهاد قانون‌گذاری هرچند تا حدی حق وتو قوانین را دارد. بر اساس ماده ۱۰۰ قانون اساسی افغانستان؛ «هرگاه مصوبه یک مجلس از طرف مجلس دیگر رد شود هیئت مختلط به تعداد مساوی از اعضای هر دو مجلس برای رفع اختلاف تعیین می‌گردد. در صورتی‌که اختلاف نظر رفع نگردد، ولسی جرگه می‌تواند در جلسه بعدی آن را با دو ثلث آرای کل اعضا تصویب نماید. این تصویب بدون ارائه به مشرانو جرگه بعد از توشیح رئیس جمهور نافذ شمرده می‌شود.»

ریاست این مجلس از سال ۱۳۸۴ تاکنون بر عهده صبغت‌الله مجددی فقیه و شیخ صوفیه و از رهبران مجاهدین افغان است.

منابع[ویرایش]

ویب سایت ما http://www.meshran.com/dari.aspx شما می‌توانید در شبکه اجتماعی فیس بوک ما را دنبال کنید https://www.facebook.com/HouseOfElders همچنان شما می‌توانید در صفحه توییتر هم ما را دنبال کنید https://twitter.com/kamelahmad4