نبرد وین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نبرد وین
بخشی از جنگ بزرگ ترکیه، جنگ‌های عثمانی-هابسبورگ و جنگ عثمانی-لهستان
Battle of Vienna 1683 11.PNG

نبرد وین در ۱۲ سپتامبر ۱۶۸۳
تاریخ۱۱–۱۲ سپتامبر ۱۶۸۳
موقعیت
نتایج پیروزی قاطع اتحاد مقدس
طرف‌های درگیر

Herb Rzeczypospolitej Obojga Narodow.svg مشترک‌المنافع لهستان-لیتوانی

 امپراتوری مقدس روم
 بایرن
 زاکسنی
فرانکنی
سلطنت مجارستان
سوآب

 امپراتوری عثمانی وصال‌های عثمانی:

شرکت نکردند:

نبرد وین (به آلمانی:Schlacht am Kahlenberg؛ لهستانی:Bitwa pod Wiedniem یا Odsiecz Wiedeńska؛ ترکی استانبولی:İkinci Viyana Kuşatması) در ۱۱ و ۱۲ سپتامبر ۱۶۸۳ میلادی، پس از محاصره دوماهه شهر وین بدست امپراتوری عثمانی، رخ داد. این نبرد میان ائتلاف امپراتوری مقدس روم، مشترک‌المنافع لهستان-لیتوانی و اتحاد مقدس (۱۶۸۴) علیه امپراتوری عثمانی بود. این نبرد نشان دهنده سلطه کامل خاندان هابسبورگ بر امپراتوری مقدس روم و اروپای مرکزی بود.

محاصره وین در ۱۴ ژوئیه ۱۶۸۳ میلادی آغاز شد؛ هنگامی که، نیروهای امپراتوری عثمانی (تقریباً ۳۰۰٬۰۰۰ نفر) و پشتیبانی ۱۲٬۰۰۰ ینی چری، به شهر حمله کرده و به مدت ۲ ماه آن را محاصره کردند. نبرد واقعی در ۱۲ سپتامبر همان سال رخ داد؛ زمانی که، ارتش تازه‌نفس آلمان و لهستان (به فرماندهی شاه یوهان سوبیسکی) طی دو روز، ارتش عثمانی را شکست دادند.

این نبرد به بیان بسیاری از تاریخدانان، نقطه عطفی در جنگ‌های ۳۰۰ ساله میان عثمانی و امپراتوری مقدس روم بود که سلطه و قدرت عثمانی در بالکان را درهم شکست. به دنبال جنگ‌هایی که ۱۶ سال پس از این نبرد رخ داد، خاندان هابسبورگ تمامی جنوب مجارستان و ترانسیلوانیا را از عثمانی گرفتند.

منابع[ویرایش]