نبرد وین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نبرد وین
بخشی از جنگ بزرگ ترکیه، جنگ‌های عثمانی-هابسبورگ و جنگ عثمانی-لهستان
Battle of Vienna 1683 11.PNG

نبرد وین در ۱۲ سپتامبر ۱۶۸۳
تاریخ۱۱–۱۲ سپتامبر ۱۶۸۳
مکانوین، امپراتوری مقدس روم، اتریش امروزی
نتیجه پیروزی قاطع اتحاد مقدس
طرفین درگیر

Herb Rzeczypospolitej Obojga Narodow.svg مشترک‌المنافع لهستان-لیتوانی

 امپراتوری مقدس روم
 بایرن
 زاکسنی
فرانکنی
سلطنت مجارستان
سوآب

 امپراتوری عثمانی واسال‌های عثمانی:

شرکت نکردند:

نبرد وین (به آلمانی:Schlacht am Kahlenberg؛لهستانی:Bitwa pod Wiedniem یا Odsiecz Wiedeńska؛ترکی:İkinci Viyana Kuşatması) در ۱۱ و ۱۲ سپتامبر ۱۶۸۳ میلادی، پس از محاصره دوماهه شهر وین بدست امپراتوری عثمانی، رخ داد. این نبرد میان ائتلاف امپراتوری مقدس روم، مشترک‌المنافع لهستان-لیتوانی و اتحاد مقدس (۱۶۸۴) علیه امپراتوری عثمانی بود. این نبرد نشان دهنده سلطه کامل خاندان هابسبورگ بر امپراتوری مقدس روم و اروپای مرکزی بود.

محاصره وین در ۱۴ ژوئیه ۱۶۸۳ میلادی آغاز شد؛ هنگامی که، نیروهای امپراتوری عثمانی (تقریباً ۳۰۰٬۰۰۰ نفر) و پشتیبانی ۱۲٬۰۰۰ ینی چری، به شهر حمله کرده و به مدت ۲ ماه آن را محاصره کردند. نبرد واقعی در ۱۲ سپتامبر همان سال رخ داد؛ زمانی که، ارتش تازه‌نفس آلمان و لهستان (به فرماندهی شاه یوهان سوبیسکی) طی دو روز، ارتش عثمانی را شکست دادند.

این نبرد به بیان بسیاری از تاریخدانان، نقطه عطفی در جنگ‌های ۳۰۰ ساله میان عثمانی و امپراتوری مقدس روم بود که سلطه و قدرت عثمانی در بالکان را درهم شکست. به دنبال جنگ‌هایی که ۱۶ سال پس از این نبرد رخ داد، خاندان هابسبورگ تمامی جنوب مجارستان و ترانسیلوانیا را از عثمانی گرفتند.

منابع[ویرایش]