ژول مازارن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
ژول مازارن
دومین صدراعظم فرانسه
مشغول به کار
۱۶۴۲ – ۱۶۶۱
در زمانِ لوئی سیزدهم
لوئی چهاردهم
پس از کاردینال ریشلیو
پیش از ژان بتیست کلبر
اطلاعات شخصی
تولد Giulio Raimondo Mazzarino
۱۴ ژوئیهٔ ۱۶۰۲(۱۶۰۲-07-۱۴)
پیشینا، پادشاهی ناپل
مرگ ۹ مارس ۱۶۶۱ میلادی (۵۸ سال)
وسن، فرانسه
ملیت  فرانسه
پیشه سیاستمدار
دین کاتولیک رومی
کنیه(ها) کاردینال مازارن

کاردینال ژول مازارَن (به فرانسوی: Jules Mazarin) (زاده ۱۲ ژوئیه ۱۶۰۲ - درگذشته ۹ مارس ۱۶۶۱) از سیاست‌مداران برجسته ایتالیایی بود که از سال ۱۶۴۲ تا زمان مرگ خود مقام صدراعظمی فرانسه را داشت.[۱]

نام اصلی او در ایتالیایی جولیو رایموندو ماتزارینو (Giulio Raimondo Mazzarino) بود.

پیشینه[ویرایش]

وی فرزند ماهی گیری فقیر در ایتالیا بود ولی به علت هوش فراوانی که در وی عیان بود پس از چندی وارد کلیسا شود. وی پس از رسیدن به مقام کاردینالی عازم فرانسه شد و به خدمت ریشیلیو در آمد. ریشیلیو پس از ان که برای بار اول وی را دید ازعان کرد که تا به ان موقع شخصی به فراست و درایت مازارن ندیده‌است و این که شخصی چون کاردینال بزرگ چنین نظری دربارهٔ وی داشت بیانگر ان بود که به زودی به مقامهای عالیه می‌رسید. وی پس از فوت ریشیلیو و سپس لوئی ۱۳ توسط ان دو اتریش نایب‌السلطنهٔ لوئی ۱۴ به صدارت عظمی برگزیده شدو بیش از یک دهه حکم‌ران واقعی فرانسه بود. وی سیاست‌مداری با هوش و بسیار بزدل بود. تا پیش از ظهور گران کنده در جنگهای دورهٔ وی فرانسه چندین بار مقلوب شد که اعتراضات گستردهٔ طبقات بورژوا و پرولتاریا را به همراه داشت.قیام مردمی گسترده‌ای را که زمان وی روی داد با نام نهضت فلاخن یاد می‌کنند که بسیاری شاهزادگان بزرگ چون بوفور البوف کنده کونتی و... به این نهضت پیوستند. در زمان مازارن شاهزادگان سرکوب شده در زمان ریشیلیو باز سر بر آوردند.

مازارن فردی لئیم بود به طوری که از فشار مالیاتها در زمان وی بازرگانی فرانسه را دچار رکود کرد. وی حتی با تاجگداری لوئی ۱۴ نیز قدرت خود در فرانسه را حفظ کرد و تا زمان مرگ زمام دار فرانسه بود.وی فردی ثروت اندوز بود و ثروتش پس از وی نزد خانواده‌اش در ایتالیا باقی‌ماند.وی در ۱۶۶۱ پس از مدتی مریضی درگذشت و با مرگ وی خورشید لوئی ۱۴ و کولبر طلوع کرد.

منابع[ویرایش]

  • درودی، سعید. اطلاعات عمومی سخن. انتشارات سخن، بهار ۱۳۷۳.