لاس‌زنی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از لاسیدن)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
اثری از ادوارد مانه

لاسیدن یا لاس زدن گونه‌ای برهم‌کنش اجتماعی یا گاهی جنسی میان دو نفر برای ابراز علاقه یا برای سرگرمی و لذت است.

از لاس زدن غالباً به عنوان ابزاری برای ابراز علاقه و نیز سنجیدن علاقه طرف مقابل به هم‌نشینی‌ای که ممکن است به رابطه‌ای بلندمدت کشد، استفاده می‌شود. از سوی دیگر، ممکن است که لاس زدن تنها پیش‌درآمدی بر آمیزش جنسی بی‌قیدوبند باشد که ادامهٔ رابطه‌ای در پی نمی‌دارد. در شرایطی دیگر ممکن است که این کار فقط برای تفریح آنی کرده شود؛ بی‌آنکه غرضی در ایجاد رابطهٔ بیشتر باشد. این گونهٔ خاص لاس زدن گاه از سوی دیگران ناپسند دانسته می‌شود: یا از آن رو که ممکن است به نادرست جدی‌تر از آنچه هست تلقی شود یا اینکه اگر شخص در رابطه‌ای رمانتیک با فرد دیگری باشد، گونه‌ای «غدر کردن» در شمار آید.

کسانی که لاس می‌زنند، ممکن است به گونه‌ای سخن گویند یا رفتار کنند که مبین صمیمیتی بیشتر از آنچه مناسب رابطه است (یا مدت زمانی که ایشان یکدگر را می‌شناسند) باشد؛ بی‌آنکه هیچ کاری کرده یا سخنی گفته شود که هنجار جدی اجتماعی‌ای شکسته می‌شود. مخلص کلام لاس زدن به زبان عامیانه در عصر حاضر آنست که مصاحبت دو نفر دارای صمیمیت و طول کشیدن آن شود که اگر آن دونفر نسبت خاصی با هم نداشته باشند، از لحاظ هنجارهای اجتماعی دارای کراهت و ناپسندی می‌باشد.

حکم اسلامی[ویرایش]

در موردهای کلی، لاس زدن و به‌طور کلی ‍«ملاعبه» نیز یاد می‌کنند، - در اسلام حرام و گناه است، مگر با همسر و در هر صورت با انزال باید برای غسل اقدام کرد.

ریشه واژه[ویرایش]

ریشه واژه لاس زدن در فارسی ممکن است با واژه لاس در زبان پشتو به معنی دست و دست کشیدن یکی باشد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]