ریه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از شش)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
شُش
Lungs diagram detailed.svg
Diagram of the lungs with the respiratory tract visible, and different colours for each lobe
جزئیات
لاتین pulmo
یونانی πνεύμων (pneumon)
دستگاه دستگاه تنفس
شناسه‌ها
فهرست گری p.۱۰۹۳–۱۰۹۶
سرعنوان پزشکی A04.411
واژگان آناتومی A06.5.01.001
اف‌ام‌اِی 68877
واژگان کالبدشناسی
انگاره (طرح) شش انسان.

ریه، شُش یا جگر سفید یکی از اعضای دستگاه تنفس در بعضی جانوران است. شش در قفسه سینه و روی پردهٔ ماهیچه ای دیافراگم قرار دارد شش سمت چپ به دلیل مجاورت با قلب از شش سمت راست قدری کوچکتر است. شش حالتی اسفنج گونه دارد به دلیل اینکه بیشتر آن را کیسه‌های هوایی فرا گرفته این کیسه‌ها به شش ساختاری اسفنج گونه می‌دهند. ششها قابلیت ارتجاعی دارند.

در شش‌ها گلبول‌های قرمز خون اکسیژن را دریافت می‌کنند و به سایر سلول‌های بدن می‌رسانند. ریه‌ها به شکل نیمه مخروطی هستند و قسمت‌های طرفی حفره سینه را پر می‌کنند. هرکدام از آن‌ها در داخل یکی از کیسه‌های جنب جای گرفته‌اند. قاعده ریه‌ها روی پرده دیافراگم (عضله‌ای که حفره سینه و حفره شکم را از هم جدا می‌کند) قرار گرفته و قله ریه‌ها مجاور دنده اول است. ریه کودکان صورتی رنگ است ولی ریه بزرگسالان به علت ذرات خارجی مثل دود و غبار وارد شده از راهِ تنفس خاکستری رنگ می‌باشد.

ریه راست از ۳ قطعه (لوب) و ریه چپ از ۲ قطعه (لوب) تشکیل شده‌است. ریه راست کوتاه و قطور، و ریه چپ باریک و بلند است. نایژک‌ها در ریه‌ها به گویچه‌های هوایی کوچکی به نام آلوئول ختم می‌شوند. آلوئول‌ها دارای مویرگ‌های فراوانی هستند و تعویض اکسیژن هوا با دی‌اکسید کربن خون داخل این حفره‌ها انجام می‌شود. به نام‌های ریه راست و چپ که هر ریه از دو یا سه لوب تشکیل شده‌است. هوا از طریق نای و نایژه وارد ریه می‌شود. خون از طریق شریانهای ریوی وارد شش شده و از طریق ورید ریوی خون اکسیژن دار خارج می‌شود. شش دارای ماهیچه نمی‌باشد بلکه این ماهیچه‌های قفسهی سینه است که شش را می‌پوشاند. پرده دیافراید در کارکرد آن مؤثر است.

یکی از نکات جالب در مورد عملکرد ریه، آه کشیدن است. مطالعات جدید نشان می‌دهد، آه کشیدن غیرارادی هنگام تنفس، یک واکنش مهم برای حفظ زندگی و بهبود عملکرد ریه است.[۱]عصب ريه.....


بیماری‌های شش[ویرایش]

ریه خوک

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. آه کشیدن سبب بهبود عملکرد ریه می‌شود . [خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) http://www.irna.ir]