کنت پاریس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نشان رسمی کنت پاریس

کنت پاریس فرانسوی: Comte de Paris‎، عنوانی بود برای نجیب‌زاده محلی ناحیه اطراف پاریس در زمان دودمان کارولنژی. پس از اینکه هوگو کاپه در سال ۹۸۷ به عنوان پادشاه فرانسه انتخاب شد، این عنوان در تاج پادشاهی ادغام و بی استفاده شد. با این حال، بعدها توسط مدعیان اورلئانیست تاج و تخت فرانسه در تلاش برای یادآوری میراث کاپت و سلسله او احیا شد.

کنت‌های مروونژی[ویرایش]

گوئدیسی[ویرایش]

خاندان پپنی‌ها[ویرایش]

کنت‌های کارولنژی[ویرایش]

ژیراردیدها[ویرایش]

ولف‌ها[ویرایش]

ژیراردیدها[ویرایش]

روبرتیان[ویرایش]

بوچاردز[ویرایش]

کنت‌های اورلئانیست[ویرایش]

سلطنت ژوئیه[ویرایش]

در سال ۱۸۳۸، در زمان سلطنت ژوئیه، پادشاه لوئی فیلیپ یکم این عنوان را به نوه تازه متولد شده خود، فیلیپ اعطا کرد.[۱]پس از کناره‌گیری لوئی فیلیپ در طول انقلاب ۱۸۴۸ فرانسه، سلطنت‌طلبان اورلئانیست، فیلیپ و فرزندانش را وارثان قانونی تاج و تخت می‌دانستند. در سال ۱۸۷۰، در آغاز جمهوری سوم فرانسه، فیلیپ و اورلئانیست‌ها موافقت کردند که از مشروعه‌خواه مدعی تاج‌وتخت، آنری، کنت شامبور حمایت کنند، اما پس از مرگ آنری در سال ۱۸۸۳، ادعاهای فیلیپ را از سر گرفتند.

کنت‌های پاریس بدون ایجاد قانونی[ویرایش]

در سال ۱۹۲۹، مدعی اورلئانیست ژان د اورلئان، دوک گیز (۱۸۷۴–۱۹۴۰) عنوان «کنت پاریس» را به پسر بزرگ و تنها پسرش آنری د اورلئان اعطا کرد. عنوانی که آنری تا زمان مرگش حفظ کرد و تحت آن بیشتر شناخته شد. پس از او، این عنوان توسط جانشینان او به عنوان مدعی اورلئانیست برای تاج و تخت فرانسه اتخاذ شد.

صاحب عنوان بعدی، پسر ژان، شاهزاده گاستون لوئی آنتوان ماری دورلئان (متولد ۲۰۰۹) است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Le marquis de Flers (1889). Le comte de Paris. Translated by Constance Majendie. London: W. H. Allen & Co. p. 6.
  2. "Le prince Jean d'Orléans est officiellement le nouveau comte de Paris". Paris Match (به فرانسوی). 4 February 2019.