نجاری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از درودگری)
یک نجار در حال کار در ایالت تنسی آمریکا در ژوئن ۱۹۴۲
دو نجار در روستایی در هند

درودگری یا نجّاری، پیشه‌ای در صنعت و زیرگروه نخستین صنایع چوب است. درودگر فردی است که به ساختِ انواع محصولات چوبی می‌پردازد. صنعتگرانِ درودگر معمولاً سازندگان در و پنجره و مبلمان، کابینت‌سازان، قایق‌سازان و غیره هستند.
همچنین، هنرمندان کنده‌کاری چوب و سازتراشان از اعضای گروه درودگران هستند. درودگری فنّی کهن است و آن‌گونه که شواهدِ تاریخی نشان می‌دهد، انسان از ابتدای شهرنشینی به درودگری و نجاری می‌پرداخته‌است.اگر نیاز به یک تغییر اساسی در حال و هوای خانه یا محل کارتان دارید، نجاری جز بهترین گزینه‌هاست. چرا که علاوه بر زیبایی، حس خوب طبیعت را به خانه‌ی شما می‌آورد. کار کردن روی چوب مثل طراحی، مونتاژ و نصب، برشکاری، ساخت وسایل چوبی و... همگی تشکیل‌دهنده‌ی هنر نجاری هستند. این هنر یکی از زیباترین و کاربردی‌ترین هنرها از سالیان دور تا به امروز بوده و هست. هنری که با برش و کار کردن روی چوب، وصل کردن تخته‌های چوبی به‌هم و ساختن یک دست‌سازه‌ی زیبا معنا پیدا می‌کند. امروزه استفاده از چوب در خانه‌ها رواج زیادی پیدا کرده و بنابراین نیاز به نجار و نجاری هم بیشتر شده است.

مهم‌ترین وظایف یک نجار

اما چطور می‌شود یک نجار خوب پیدا کرد؟ مهم‌ترین وظایف یک نجار چیست؟ در ادامه به این سوالات پاسخ خواهیم داد؛

طراحی هر نوع وسیله‌ی چوبی انتخاب چوب مناسب برای وسیله‌هایی با طرح‌های مختلف برش دادن و شکل دادن چوب برای ساخت انواع وسایل مثل تابلوها، پنجره و… ساختن و سر هم کردن قطعات چوبی نصب وسایل چوبی ساخته شده ساختن ساختارهای چوبی متناسب با دکوراسیون داخلی منازل، مغازه‌ها، هتل‌ها، بانک‌ها، ادارات و ساختمان‌های عمومی مثل تیرچه‌های کف و سقف، راه‌پله‌ها، دیوار یا پارتیشن و درب و پنجره‌های چوبی و... ساخت کامل دکور داخلی با چوب.شغل نجاری چیست

نجاری یا درودگری حرفه ای است که در گروه صنایع چوب قرار میگیرد. فردی که شغل نجاری را انتخاب مینماید به ساخت انواع محصولات چوبی میپردازد؛ محصولاتی که ممکن است در صنایع مختلف کاربرد داشته باشند. سازندگان در و پنجره چوبی، مبلمان، کابینت و اشیائ تزئینی چوبی همگی را میتوان به عنوان نجار شناخت. همچنین کسانی که به کنده کاری روی چوب می پردازند و تولید کنندگان ساز نیز در گروه نجاران و درودگران قرار میگیرند.

تاریخچه نجاری

نیاز بشر به سرپناه و در دسترس بودن چوب، احتمالا نجاری را به یکی از اولین فعالیت های شغلی بشر تبدیل کرده است. از آنجا که چوب در برابر رطوبت و حرارت و سایر عناصر فرسایش میابد و از بین می رود یافتن آثار چوبی که بیانگر پیشینه هنر نجاری باشد چندان ساده نیست. آثاری از چاه های آب ساخته شده از چوب بلوط در کاوش های باستانی آلمان پیدا شده که به حدود ۷۰۰۰ سال پیش باز میگردد. هر چند نخستین کتاب هایی که به آموزش نجاری پرداخته اند متعلق به قرن ۱۸ و ۱۹ میلادی هستند؛ از نقاشی های به جا مانده از مصر باستان که متعلق به ۲۰۰۰ سال پیش است، تصاویری از مبلمان چوبی نشان داده شده که نشان میدهد هنر نجاری به عنوان صنعت خلق و تزئین آثار چوبی در آن زمان نیز وجود داشته است. هنر نجاری احتمالا از مصری ها و بعدها از چین به یونان، بابل، ایران و سایر تمدن ها رسیده است.شغل نجاری چگونه شغلی است

شغل نجاری بازار کار مناسبی دارد و با توجه به اینکه بسیاری از نیازهای ما در جوامع از جنس چوب تولید میشوند، تقاضای مناسبی در بازار برای این شغل وجود دارد. درآمد نجار با توجه به مهارت و وسعت فعالیت او مشخص میشود و بسته به توانایی های فرد متفاوت است. در ایران و به خصوص در شهرهای بزرگ مغازه های کوچک و شخصی نجاری، به مرور جای خود را به کارگاه های بزرگ و مشترک صنعتی میدهند. در خارج از کشور نیز بازار کار مناسبی برای این حرفه وجود دارد و استادکاران نجاری میتوانند در بیشتر کشورهای جهان مشغول کار شوند.

چگونه نجاری یاد بگیریم

برای یادگیری نجاری بهترین و ساده ترین روش آن است که دوره های آموزشی نجاری را در مراکز آموزش فنی و حرفه ای شهر خود بگذرانید، با اصول اولیه هنر نجاری آشنا شوید و پس از دریافت مدرک در یک کارگاه نجاری به عنوان شاگرد مشغول کار شوید. کار کردن به صورت عملی در محیط کارگاه امکان آشنایی هر چه بیشتر با انواع چوب و دستگاه ها و ابزار نجاری را فراهم میاورد. حداقل زمان لازم برای یادگیری مهارت های نجاری به صورت عملی یک سال است که بسته به توان یادگیری کارآموز و شیوه آموزش استاد می تواند طولانی تر نیز باشدابزار نجاری چیست

نجاری نیز مانند هر صنعت دیگری ابزارهای خاص خود را میطلبد، این ابزار را میتوان در گروه ابزار دستی و ابزار برقی و ابزار برشی دسته بندی نمود. اره، متر، تراز، چکش، اسکنه، رنده ابتدایی ترین ابزار دستی نجاری هستند. برای آشنایی با ابزار برقی نجاری مطلب[۷ ابزار برقی ضروری برای شروع کار در صنعت چوب] را مطالعه کنید. بیشتر برندهای ابزارآلات معتبر، گروه ابزار نجاری را نیز ارائه مینمایند. این ابزار با توجه به کیفیت و ویژگی های در نظر گرفته شده گستره قیمت متفاوتی دارند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

سپهر بهمن ۱۳۹۹