رسول منتجب‌نیا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
رسول منتجب‌نیا
Rasoul Montajabnia.jpg
زادروز ۲۲ تیرماه ۱۳۲۷
شیراز
ملیت ایرانی
پیشه فعال سیاسی اصلاح طلب
قائم مقام حزب اعتماد ملی
و عضو سابق شورای مرکزی مجمع روحانیون مبارز
وبگاه

montajabnia.net

Rasoul Montajabnia & Mehdi Karoubi

رسول منتجب‌نیا (زادهٔ ۲۲ تیر ۱۳۲۷ در شیراز)، سیاست‌مدار اصلاح‌طلب، مجتهد ایرانی، قائم‌مقام و از اعضای مؤسس حزب اعتماد ملی، عضو سابق شورای مرکزی مجمع روحانیون مبارز و استاد سابق گروه فقه و حقوق دانشگاه شاهد است.

منتجب‌نیا نماینده سه دورهٔ اول مجلس شورای اسلامی، رئیس کمیسیون دفاع مجلس سوم، نماینده امام خمینی و رئیس سازمان عقیدتی سیاسی شهربانی کل کشور، مشاور رئیس‌جمهور در دولت خاتمی، قائم‌مقام ستاد قرارگاه خاتم و ستاد کل پدافند، عضو حزب جمهوری اسلامی و نماینده رهبر جمهوری اسلامی ایران در انجمن اسلامی معلمان بوده‌است.[۱]

رسول منتجب نیا مشهور به «منتجب» در خانواده‌ای مذهبی و ازنظر اقتصادی در سطح متوسط، رشد و نمو نمود و پس از پایان مقطع ابتدایی هم‌زمان با خواندن دروس دبیرستانی وارد حوزه علمیه شیراز شد و حدود ۲/۵ سال درمدارس آقا باباخان مقیمه و امامزاده ابراهیم شیراز نزد اساتید و علماء معروف تا بخشی از شرح لمعه شهیدین، تلمّذ کرد و در سال ۴۴ به حوزه علمیه قم عزیمت نمود و مابقی دروس سطح را تا پایان مکاسب شیخ انصاری و کفایتین آخوند خراسانی نزد مدرسان بزرگ قم چون حضرات آیات آقایان خزعلی، نوری همدانی، فاضل لنکرانی، جعفر سبحانی و مکارم شیرازی به اتمام رساند و جمعاً طی ۴/۵ سال کلیه کتاب‌ها و دروس سطح را نزد اساتید تلمّذ نمود و سرانجام در امتحان عمومی حوزه علمیه قم شرکت و موفقیت خوبی کسب کرد.

سوابق مبارزاتی[ویرایش]

ازسال ۴۰ با افکار و اندیشه‌های انقلابی امام خمینی آشنا شد و همواره در جلسات انقلابیون شیراز چون حضرات آیات دستغیب و محلاتی شرکت می‌کرد و در راهپیمایی ۱۵ خرداد ۴۲ شیراز حضور فعال داشت. وپس ازآن همچنان درجرگه طلاب انقلابی و مبارز قلمداد می‌شد و بدین جهت بارها به ساواک و شهربانی شیراز، فیروزآباد، داراب وقم احضار و مورد بازجویی و تهدید قرارگرفت. ازسال ۵۵ به دستور وکیل تام‌الاختیار امام خمینی، حاج پسندیده به شهر خمین زادگاه امام مهاجرت کرد و بلافاصله نمازجمعه رابا شمشیر برهنه اقامه کرد و آن شهر را به صورت کانون انقلاب و تجمع و هدایت نیروهای انقلابی شهرستان‌ها واستانهای مجاور درآورد.

بارها اورا دستگیر کرده و به زندان خمین و اراک انداختند ونیز اورا ممنوع‌المنبر نموده و به تبعید به یکی از نقاط دوردست کشور محکوم کردند و سرانجام دراوائل سال ۵۷ یکی از مأموران ساواک راجهت ترور و قتل اوبه خمین اعزام کردند که دریک اقدام تروریستی یکی از روحانیون قم را به جای او هدف گلوله قرارداد. با کشف این توطئه، حدود ۵ ماه متواری و مخفی بود و در عین حال با لباس مبدّل ونام مستعار در تهران و شیراز به سخنرانی واداره جلسات توجیهی و آموزشی نیروهای انقلاب می‌پرداخت و پس از قیام یکپارچه مردم خمین و تحصن چند شبانه روز جلوی فرمانداری، رژیم شاه ناچار به تسلیم دربرابر مردم و موافقت با بازگشت اوبه خمین گردید.

اوتا پیروزی انقلاب درخمین به هدایت انقلابیون و مدیریت جریان انقلاب پرداخت. درسال ۵۷ در کنار سایر علماء و انقلابیون درتحصّن دانشگاه تهران شرکت داشت و در مراسم استقبال از حضرت امام (ره باجمع عظیمی ازمردم خمین حضور یافت، پس از پیروزی انقلاب اسلامی تا اواخر سال ۵۸، مسئولیت عالی نهادها و جریانات انقلابی منطقه را عهده‌دار بود و نماز جمعه را همچنان اقامه می‌کرد، و با کسب اجازه از امام خمینی (ره به قم مراجعت کرد. و پس از کمتر از یک ماه اقامت، به دستور امام به پایگاه وحدتی دزفول جهت اقامه نماز جمعه، مدیریت امور فرهنگی و قضایی نیروهای مسلّح منطقه عزیمت نمود. او از اواخر ۵۸ تا اوایل سال ۶۰ درآن منطقه انجام وظیفه کرد و درآغاز جنگ تحمیلی، حضوری فعال و مؤثر در امور مختلف جنگ داشت و پس از اختلاف شدید اوبا بنی صدر به تهران مراجعت نمود.

مسئولیتها[ویرایش]

فعالیت‌های فرهنگی[ویرایش]

علاوه بر نمایندگی حضرت امام (در خمین و دزفول، پس از واقعه دردناک ۷ تیر به دعوت مردم اندیمشک و شوش کاندیدای نمایندگی مردم آن منطقه در مجلس شد و بدین ترتیب دوره اول مجلس را به انجام وظیفه نمایندگی آن مردم جنگ‌زده و مظلوم پرداخت، برای دوره دوم نمایندگی به دعوت علماء، نخبگان و مردم شیراز کاندیدای زادگاه خود شد و دوره دوم و سوم را به انجام وظیفه نمایندگی مجلس پرداخت.

او در دوران دفاع مقدس مسئولیتهای مهمی از امور جنگ چون:ریاست کمسیون امور دفاعی، مسئولیت دفتر مشاورت حضرت امام (در منطقه خلیج فارس، قائم مقام ستاد قرارگاه خاتم و ستاد کل پدافند و …را بر عهده داشت.

سال ۶۷به حکم حضرت امام خمینی (به نمایندگی ایشان در شهربانی کل کشور منصوب گردید که تا سال ۷۰یعنی زمان ادغام نیروهای انتظامی این وظیفه را از سوی مقام معظم رهبری عهده‌دار بود و در سال ۶۸به نمایندگی ولی فقیه در انجمن اسلامی معلمان ایران منصوب شد؛ و در دوران ریاست جمهوری حجت‌الاسلام و المسلمین آقای خاتمی، سمت مشاورت ریاست جمهوری را بر عهده داشت.

فعالیت سیاسی و تشکیلاتی[ویرایش]

آواز آغاز حزب جمهوری اسلامی به عضویت آن تشکل درآمد و سپس در کنگره اول حزب به عنوان عضو ذخیره شورای مرکزی حزب انتخاب شد و علاوه بر آن مسئولیت واحد روحانیت حزب به او واگذار گردید.

در سال ۶۶و آغاز تشکیل مجمع روحانیون مبارز به عضویت هیئت مؤسس و شورای مرکزی آن تشکیلات درآمد. و از ابتدای تأسیس حزب اعتماد ملی، تاکنون به عنوان عضو هیئت مؤسس؛ و شورای مرکزی و قائم مقام دبیر کل حزب، به وظائف تشکیلاتی خود می‌پردازد.

وی حدود ۴۰سال سابقه تدریس در حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌های کشور را دادر، و طی دوران تحصیل، مبارزه، مسئولیت خود تا امروز همواره به فعالیت فرهنگی تبلیغی ادامه داده و به تربیت جوانان می‌پردازد، پایگاه فعالیت فرهنگی او عمدتاً در در سطح جامعه و به ویژه دانشگاه‌های کشور متمرکز می‌باشد.

ازسال ۴۶ وارد دوره درس خارج فقه و اصول گردید و حدود ۹سال شرکت در درس اساتید بزرگی ازقبیل آیات عظام: نجفی مرعشی، مکارم شیرازی، آقا مرتضی حائری یزدی، محّقق داماد، اراکی، هاشم آملی، وحید خراسانی، موفق به رسیدن به مرتبه اجتهاد شد؛ و علاوه بر شرکت در امتحان خارج مدیریّت حوزه و کسب موفقیت، ازسه تن از مراجع عظیم الشان، اجازه اجتهاد دریافت نمود.

او هم‌زمان با تدریس و تلمذ در مکتب اساتید بزرگ، همواره به تدریس طلاب اشتغال داشت.

فلسفه اسلامی”منظومه حاج ملاّ هادی سبزواری” و بخشی از اسفار اربعه ” صدرالمتالهین” را نزد اساتید عالیقدر چون حضرات آیات آقای یحیی انصاری شیرازی، آقای مفتح و آقای مطهری تلمّذ کرد. وی درسال ۷۰ با شرکت در امتحانات عمومی و تخصصی وزارت علوم تحقیقات و فناوری «خبرگان بدون مدرک» و کسب موفقیت درمقاطع کارشناسی ارشد و دکترا، درسال ۸۲ پس از توفیق در امتحان دکترای تخصصی با موفقیت هیئت ممیزی مرکزی، نسبت به تهیه رساله دکتری تحت عنوان” خیار تبعّض صفقه در معاملات معاوضی” اقدام و در سال ۸۴ با طرح و دفاع آن نزد داوران هیئت ممیزی، موفق به اخذ مدرک دکتری” استاد یاری” درفقه و اصول گردید.

وی ازسال ۷۴ به عضویت رسمی هیئت علمی دانشگاه شاهد درآمد و هم‌اکنون مدیریّت گروه فقه و اصول آن دانشگاه را برعهده دارد.

مقالات و تألیفات[ویرایش]

  • جریان شناسی
  • اخلاق در سیاست
  • حکمت
  • کتاب «خاطرات حجّه الإسلام والمسلمین رسول منتجب نیا»، چاپ انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی بهار سال ۱۳۸۳
  • کتاب «جمال شریعت» توسط مؤسّسهٔ انتشاراتی کوثر النّبی (ص) قم در بهمن ۱۳۸۴
  • کتاب «اصول فقه یا مبانی استنباط حقوقی اسلامی» برای طلّاب و دانشجویان در سال ۱۳۸۵ و در ۲۴۰ صفحه
  • کتاب «تبعّض صفقه در معاملات» توسّط مؤسسه نشر دادگستر در زمستان ۱۳۸۷ در ۱۸۶ صفحه
  • کتاب «جزم اندیشی و خشونت مذهبی» نشر مؤسسه نشر دادگستر در پاییز ۱۳۸۸ و در ۱۹۲ صفحه
  • کتاب «خرافات از دیدگاه قرآن» توسط مؤسسهٔ انتشارات بعثت، در زمستان ۱۳۸۸ و در ۳۷۶ صفحه
  • کتاب «آموزه‌های وحیانی» نشر مؤسسهٔ «نشر دادگستر»، در بهار سال ۱۳۸۹ و در ۲۰۴ صفحه

پانویس[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]