هم‌میهن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از هم‌میهن (روزنامه))
هم میهن
گونهروزنامه
صاحب امتیازغلامحسین کرباسچی
مدیر مسئولغلامحسین کرباسچی
سردبیر ارشدمحمدجواد روح
زبانفارسی
وبگاه رسمیhammihanonline.ir

روزنامه هم‌میهن یک روزنامه ایرانی و اصلاح طلب به مدیریت غلامحسین کرباسچی است که در دو دوره، ابتدا در سال ۱۳۷۸ و بار دیگر در سال ۱۳۸۷ منتشر و در هر دو دوره پس از مدتی کوتاه توقیف شد. پس از رفع توقیف در تیرماه ۱۴۰۱ روزنامه هم میهن دوباره منتشر شد.

آغاز به کار[ویرایش]

کرباسچی، روزنامه همشهری را توسط عده‌ای از روزنامه نگاران قدیمی و به صاحب امتیازی شهرداری تهران منتشر ساخت. این روزنامهٔ تمام رنگی، انعکاس اقدامات شهرداری تهران و گسترش دیدگاه تکنوکرات‌ها پیرامون سازندگی و فاصله گرفتن از فضای جنگ و در گیری‌های سیاسی اول انقلاب را در دستور کار خود قرار داده بود.

پس از محاکمه غلامحسین کرباسچی در پروندهٔ جنجال برانگیز رسیدگی به اقدامات شهرداری تهران، او اقدام به انتشار روزنامهٔٔ هم‌میهن کرد. عده‌ای این محاکمه را تسویه‌حساب با او به دلیل حمایت خود و حزبش، کارگزاران سازندگی، از محمد خاتمی در انتخابات دوم خرداد می‌دانستند. او که به ۳ سال زندان، جریمه و محرومیت از خدمات دولتی محکوم شده بود، اقدام به چاپ روزنامهٔ هم‌میهن به مدیر مسئولی خودش کرد. آغاز انتشار این روزنامه در آستانهٔ انتخابات مجلس ششم بود.[۱]

توقیف و مخالفت‌ها[ویرایش]

روزنامه هم‌میهن در آستانه انتخابات مجلس ششم و بالا گرفتن تب سیاسی در کشور سخنگوی غیر رسمی حزب کارگزاران سازندگی به دبیرکلی کرباسچی به‌شمار می‌رفت.[۲]

روزنامه هم‌میهن نیز در کنار نوزده روزنامه دیگر پس از سخنرانی علی خامنه‌ای در مصلی تهران و اظهار این که مطبوعات به پایگاه دشمن تبدیل شده‌اند به استناد قانون اقدامات تأمینی و اختیارات قاضی برای دستگیری اوباش پیش از ارتکاب جرم توقیف موقت شد. تعداد بیشتری از نشریات نیز طی روزهای بعد به این جرگه پیوستند. دادگاه نشریات توقیف شده پس از ۷سال برگزار شد و از میان تمام روزنامه‌های توقیف شده تنها روزنامه هم‌میهن رفع توقیف شد.

روزنامه هم‌میهن در شرایطی رفع توقیف شد که روزنامه شرق نیز توقیف شده بود. بدین ترتیب محمد قوچانی و عده‌ای از تیم شرق به هم‌میهن انتقال یافته و انتشار آن را از سر گرفتند. در دوره جدید همچنین محمد عطریانفر رئیس شورای سیاستگذاری شرق بود.[۳] این روزنامه پس از انتشار ۴۷ شماره توسط سعید مرتضوی دادستان وقت تهران و به ادعای نقص در دادرسی (که از نظر روزنامه نگاران اقدام سیاسی و غیر حقوقی به‌شمار می‌رفت) مجدداً توقیف گردید. روزنامه شرق نیز که امکان انتشار مجدد یافته بود اندکی پس از هم‌میهن توقیف شد.

روزنامه هم‌میهن در یکی از شماره‌های خود در واکنش به اظهارات محمود احمدی نژاد در مورد این که گرانی‌ها زاییده توهم مطبوعات است و هیچ چیز گران نشده‌است، خبرنگاران خود را به محلهٔ محل زندگی محمود احمدی نژاد اعزام کرد که نتیجهٔ گزارش آن‌ها نشان می‌داد که همه چیز حتی در محله رئیس‌جمهور گران شده است.

در شمارهٔ ماقبل آخر نیز، هم‌میهن به نقل از محمود احمدی‌نژاد تیتری را مبنی بر این که برق هم به زودی سهمیه بندی می‌شود، در صفحهٔ اول خود، انعکاس داد. این تیتر برگرفته از اظهارات محمود احمدی نژاد در عسلویه و در تایید سهمیه‌بندی بنزین بود. به دنبال انتشار این تیتر، دولت جوابیهٔ تندی به روزنامه‌ٔ هم‌میهن ارسال کرد که به دلیل توقیف روزنامه هرگز چاپ نشد.

تیتر آخرین شمارهٔ روزنامه هم مهین همراه با عکسی از الهام معاون محمود احمدی نژاد پیرامون انتصاب وی به پنجمین سمت خود در دولت احمدی نژاد بود و در صفحات دیگر نیز مقاله‌ای پیرامون اظهارات احمد جنتی در نماز جمعه مبنی بر خواب دیدن پیروزی دولت احمدی‌نژاد نگاشته شده بود.[۴][۵][۶][۷][۸]

گروه دست‌اندرکاران هم‌میهن پس از توقیف روزنامه و ناامیدی از انتشار روزنامه‌ای تازه، هفته‌نامهٔ شهروند امروز را منتشر کردند.

رفع توقیف مجدد[ویرایش]

وکیل روزنامه در مهر ۱۳۸۷ از رفع توقیف روزنامه علی‌رغم کارشکنی سعید مرتضوی خبر داد و ابراز امیدواری کرد که وی روزنامه را رفع توقیف کند.[۹] قرار بود انتشار هم‌میهن در تاریخ ۴ آبان ۱۳۹۲ از سر گرفته شود.[۱۰] با این وجود از سرگیری فعالیت روزنامه به دلایل حقوقی منتفی شد.[۱۱] علت این اتفاق اختلاف بین مسئولان قوه قضاییه در اعتراض به منع حکم تعقیب روزنامه پس از گذشت ۶ سال است. به گفته کرباسچی، از طرف قوه قضاییه دستور منع تعقیب صادر شده‌است ولی برخی بعد از گذشت ۶ سال تازه یادشان افتاده که به این منع تعقیب اعتراض کنند.[۱۲]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. رای دادگاه کرباسچی و قضاوت مردم(روزنامه همشهری ،۳ مرداد ۱۳۷۷)
 2. اظهار نگرانی مقام معظم رهبری درباره عملکرد مطبوعات(روزنامه همشهری ،۳ اردیبهشت ۱۳۷۹)
 3. انتشار دوباره هم‌میهن: بازگشت کرباسچی به صحنه؟(بی‌بی‌سی فارسی، ۲۴ اردیبهشت ۱۳۸۶)
 4. دادخواه: توقیف «هم میهن»غیرقانونی است[پیوند مرده] (نوروز نیوز ،۱۳ تیر ۱۳۸۶)
 5. پنجمین مسئولیت سخنگوی دولت بایگانی‌شده در ۱۲ نوامبر ۲۰۱۰ توسط Wayback Machine (روزنامه هم میهن ،۱۲ تیر ۱۳۸۶)
 6. روزنامه هم میهن توقیف شد(بی‌بی‌سی فارسی ،۱۲ تیر ۱۳۸۶)
 7. همه چیز از یک خواب شروع شد بایگانی‌شده در ۲۹ اکتبر ۲۰۱۳ توسط Wayback Machine (رزونامه هم میهن ،۱۲ تیر ۱۳۸۶)
 8. هم میهن؛ توقیف پایان ناپذیر روزنامه‌ها در ایران[پیوند مرده] (بی‌بی‌سی فارسی ،۱۳ تیر ۱۳۸۶)
 9. «از سوی دادگاه تجدید نظر:رفع توقیف روزنامه "هم میهن" تایید شد». خبرگزاری ایلنا. ۲۷ مهر ۱۳۸۷. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۴ دسامبر ۲۰۰۸. دریافت‌شده در ۱۸ اکتبر ۲۰۰۸.
 10. ««هم میهن» از فردا روی پیشخوان مطبوعات». خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا). ۳ آبان ۱۳۹۲.
 11. «انتشار مجدد روزنامه هم میهن منتفی شد». بهار نیوز (پایگاه تحلیلی-خبری مستقل ایران). ۲۲ آبان ۱۳۹۲.
 12. «کرباسچی: رییس قوه قضاییه اعمال ماده ۱۸ درباره روزنامه هم میهن را پذیرفت. این روزنامه در تاریخ شنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۱ در میان بی خبری و ناامیدی اهالی مطبوعات به پیشخوان بازگشت». آفتاب نیوز. ۲۴ آبان ۱۳۹۲.

پیوند به بیرون[ویرایش]